Naber müzik gündemi?

Hazırlayan: Cem Kayıran, İlayda Güler, Şevval Öztemur

Haftanın müzik gündeminden havadisler ve gözümüze çarpanlar.


(Kendi çapında) en düşük karbonlu canlı müzik etkinliği yaklaşmakta

Uzun yıllardır ekolojik hassasiyetini koruyan, bu anlamda çok çeşitli adımlar atan Massive Attack; beş yılın ardından ilk defa evinde, Bristol’da, konuklarıyla birlikte sahnede olacak. 25 Ağustos 2024’te Clifton Downs’ta gün boyu sürecek “Act 1.5” başlıklı özel gösteride, Tyndall İklim Değişikliği Araştırma Merkezi’nden iklim bilimciler ve analistlerin desteğiyle canlı müziğin karbondan arındırılmasına yönelik yeni yöntemler denenecek. Düşük karbon hedefine ulaşmak için alanda tamamen yenilenebilir enerji kullanmak, atık kontrolü ve etsiz yemek seçenekleri sunmak gibi önlemler alınacak. Detaylar burada.


World Music Charts Europe’a göre yılın albümü Anadolu Ejderi

Gaye Su Akyol’un son albümü Anadolu Ejderi, Avrupa’nın farklı ülkelerinde küresel müziğe dair programlar yapan radyocuların oluşturduğu World Music Charts Europe tarafından yılın albümü seçildi. Glitterbeat ve Dunganga Records ortaklığıyla yayımlanan albümün kayıt günlüğüne kafa uzatmak isteyenler, Anadolu Ejderi’nin kimyası dosyamıza bir uğrayabilir. 971 albümün değerlendirdiği listede Altın Gün de Aşk ile ikinci sırada. Ayrıca Mezopotamya müziklerini yeniden ele alan Danûk’un Omni Sound etiketli albümü Morik de 25. sırada konumlanıyor. Mehmet Polat Quartet, Lalalar, Zeyn’el, Derya Yıldırım & Grup Şimşek gibilerinin de yer aldığı listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. 

Gaye Su Akyol’un geçtiğimiz haftalarda yayımlanan dört parçalık KEXP performansını henüz izlememiş olanları da buraya alalım.


Belle and Sebastian’lı The Simpsons düğünü 

The Simpsons’ın son bölümü “Ae Bonny Romance”, fan favorisi karakterlerinden Groundskeeper Willie’nin İskoçya’daki düğününde geçiyor. Simpson ailesinin de tam takım katıldığı törende, müzikler Belle and Sebastian’dan! Bugüne dek yüzlerce müzisyenin konuk olduğu The Simpsons dünyasına “If You Find Yourself Caught in Love” şarkısı eşliğinde adımını atan Belle and Sebastian’dan Stuart Murdoch, bu durumdan yaşadığı memnuniyete dair bir tweet de attı: “Bence bizi baya iyi yapmışlar, ne dersiniz? Özellikle Bean ve Stevie güzel temsil edilmiş.” Düğün hazırlıkları ve Lisa’nın Fringe Festival deneyimlerinden kesitleri gördüğümüz sahneyi buradan izleyebilirsiniz.


Filistin’le dayanışma içinde bir drum&bass toplaması

İngiltere’deki elektronik müzik sahnesinde kadın ve non-binaryler için güvenli alanlar yaratma motivasyonuyla 2018 yılında faaliyetlerine başlayan EQ50 kolektifi, Filistin’le dayanışma niyetiyle bir toplama yayımladı. 4GAZA adını taşıyan albümden elde edilen gelirin tamamı, bölgedeki ihtiyaçlara yönelik çalışmalarını sürdüren organizasyonlarla paylaşılacak. Jungle ve drum&bass sahnesinden Craggz & DJ Flight, Mandidextrous, Mantra, Nectax, Trail gibi isimleri buluşturan 23 parçalık albümü buradan dinleyebilir / edinebilir ve dayanışmaya katkıda bulunabilirsiniz.


Lætitia Sadier’den sararmış yapraklar, mezar taşları ve kabul etmeye dair bir klip

Stereolab kurucusu ve vokalisti Lætitia Sadier yukarıdaki fotoğrafı, “ Sıradaki klip için perspektifler ve girişlerden oluşan bazı materyaller çekerken, Karl (Marx) bize bakıyor.” sözleriyle paylaşmış. 24 Şubat’ta yayımlanacak Rooting For Love adlı solo albümünün “kabul edilemez olanı iyileştirmek” anlamına gelen ikinci tadımlığı “Panser L’inacceptable” için hazırlanan videoda müzisyene multimedya kolektifi The Light Surgeons’ın kurucusu, görsel-işitsel sanatçı Christopher Thomas Allen eşlik etmiş. Anlaşılan klip, Kuzey Londra’daki Highgate Mezarlığı’nı mesken tutuyor; bekliyoruz.


My Chemical Romance üyelerinin Super 7 figürleri

My Chemical Romance, sadece müzikle sınırlı kalmayan bir evren hâlini aldı. Çizgi romanlar ve televizyon programlarından sonra şimdi de sıra aksiyon figürlerine geldi! My Chemical Romance’in dördüncü stüdyo albümü Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys’un tematik evrenini yansıtan her biri yaklaşık 10 cm büyüklüğünde ve grubun alter-egolarını temsil eden figür setinde “Party Poison” suretinde Gerard Way, “Jet-Star” suretinde Ray Toro, “The Kobra Kid” suretinde Mikey Way ve “Fun Ghoul” suretinde Frank Iero karşımıza çıkıyor. Detaylar için buradan Super 7’ın çevrimiçi dükkânına ulaşabilirsiniz.


Pussy Riot’ın hikâyesi bu kez ekrana taşınıyor

Rusya’nın feminist ve protest punk grubu Pussy Riot’ın yolculuğu, bir televizyon dizisi formunda anlatılacak. STX Entertainment’ın yapımını üstleneceği dizi, grubun solisti Nadya Tolokonnikova’nın yakında yayımlanacak otobiyografisnden uyarlanıyor. Pussy Riot’ın kuruluşundan, grup üyelerinin ülkelerinde ajan ilan edilip hapse atılmalarına, politik tutsaklar için özgürlük çağrısı yapan “RAGE” parçası ve klibine kadar pek çok detayın ekrana taşınacağı dizi hakkında konuşan yapımcılardan Sophie Watts’ın, Pussy Riot’ın cesur duruşunu överken Nadya Tolokonnikova hakkında “gerçek bir ajan gibi yaşıyor” demiş olmasına da şaşmamak elde değil. 


Slowdive nostalji koleksiyonu

Slowdive, mahvoluşlarımıza giyilebilir formda da eşlik etmeye devam ediyor. Grup, son albümü Everything is Alive ile birlikte, tüm zamanların favorisi olan Soulvaki baskılı yeni tişörtlerini sosyal medya kanallarında duyurdu. Slowdive fanlarının ilk göz ağrısı olan, 1991’e ait orijinal tasarımıyla Just For A Day baskılı tişörtün yeni sürümü de siparişe açıldığı gibi tükenmiş. Dinlediği müziğin öyküsünü üzerinde taşımaktan hoşlananlar, koleksiyona buradan ulaşabilir.