Naber müzik gündemi?

Yazı: Güven Yalın

Haftanın müzik gündeminden havadisler, vedalar ve gözümüze çarpanlar.


Spotify’da şarkıları “remiksleme” dönemi

TikTok’un müzik endüstrisine etkileri dalga dalga büyümeye devam ediyor. Kullanıcılara videolarında parçaları hızlandırma ve modifiye etme imkânı sunan TikTok’ta viral olan videolar, sektörde “sped up version” yayımlama gibi bir alışkanlık yarattı. Spotify’ın buna yanıtı da hafif gecikmeli olarak geldi. “Kendi sped up’ını kendin yapma” özelliği de denebilecek yeni fonksiyonuyla Spotify, kullanıcılara dinledikleri şarkıları hızlandırma, yavaşlatma, iki şarkıyı birbirine geçirme ve başka türlü editleme olanağı sağlayacak. Bunun özellikle “genç kullanıcıların” ilgisini çekeceğini düşündüklerini söylemekten de çekinmiyorlar.  Ayrıca TikTok’takinin aksine, bunu müzisyenler için yeni bir gelir kaynağı oluşturma girişimi olarak da tanımlamışlar. Henüz bu teknoloji ve ilgili lisanslamalar için çalışmaların erken dönemlerinde olduğundan bahseden The Wall Street Journal makalesi de burada.


Müzisyenler turnede ne yiyor, ne içiyor?

Luke Pyenson ve Alex Bleeker’ın önümüzdeki sonbaharda yayımlanacak Taste in Music: Eating on Tour with Indie Musicians kitabı; müzik, seyahat ve yemek başlıklarını bir araya getiriyor. Aynı zamanda Real Estate grubunun basçısı olan Alex Bleeker, kitabı şöyle tanıtıyor: “Bu kitap, en sevdiğim iki şeyin kesişimi hakkında düşünceli bir yazı – fotoğraf koleksiyonu: Turnede olmak ve yemek yemek.” Chronicle Books etiketli kitapta organizatörlerden şeflere pek çok konukla birlikte oldukça heyecan verici bir müzisyen kadrosu da yer almakta. Bazılarını sayacak olursak: Robin Pecknold (Fleet Foxes), Natalie Mering (Weyes Blood), Sadie Dupuis (Speedy Ortiz), Kaitlyn Aurelia Smith, Mark Ibold (Pavement), Damon Krukowski & Naomi Yang (Galaxie 500, Damon & Naomi), Bob Mould (Hüsker Dü), Kevin Morby… Detaylar ve ön sipariş için buraya.


Grimes, Coachella seti için özür diledi

Geçtiğimiz hafta sonu start alan Coachella festivali, YouTube üzerinden yapılan canlı yayınlarla dünyanın dört bir yanından takip edildi. Deftones, Justice, No Doubt ve Tyler, The Creator gibi isimlerin yer aldığı programın merak uyandıran performanslarından biri de Grimes’ın Sahara sahnesindeki DJ setiydi. Sahneye dev bir mekanik örümceğin sırtında çıktıktan sonra başına geçtiği DJ kurulumuyla teknik sıkıntılar yaşayan müzisyen, 50 dakikalık performansı boyunca birçok kez durarak dinleyicilere açıklama yapmak durumunda kaldı. “Coachella tarihinin en kötü performansı” şeklindeki yorumların ardından bir özür mektubu yayımlama ihtiyacı da hisseden Grimes, şarkı havuzunun yüklendiği Rekordbox programından kaynaklı problemleri detaylandırdığı mektubunda şunları söylemiş: “Dün geceki performansta yaşanan teknik problemler için özür dilemek isterim. Çok güçlü bir şekilde geri dönmek istedim ve genelde şovumun her katmanıyla bizzat ilgilenirim. Zaman kazanmak için ilk defa Rekordbox gibi önemli şeyleri başka birinin düzenlemesine izin verdim.” Festivalin ikinci haftasında çalacağı set öncesi her şeyi kendi düzenleyeceğinin sözünü de veren Grimes, bakalım tartışılan (!) performansının izlerini silebilecek mi.


Bir Alan Vega albümü mü?!!

Martin Rev’le kurduğu Suicide grubuyla efsaneleşen proto-punk ikonu Alan Vega, 16 Temmuz 2016’da 78 yaşında hayatını kaybetmişti. Şimdi de arşivlerden, daha önce paylaşılmamış bir Alan Vega albümü çıkarıldı. 1997-98 civarları, Mutator albümünün sonrasında kaydedilen Insurrection, ilk kez 31 Mayıs’ta In The Red etiketiyle yayımlanacak. Albümün ortaya çıkmasında başrolü oynayan kişi, müzisyenin kreatif ve özel hayatındaki partneri Liz Lamere. Kendisi Insurrection’ı tanımlarken “90’lı yıllarda New York’unun suç, cinayet, nefret, faşizm, ırkçılık ve ahlaki çöküşle dolu yoğun enerjisini yakalıyor” demiş. İlk parça “Mercy”, önceleri Paul Weller ve Pet Shop Boys için de klipler çekmiş olan Douglas Hart yönetmenliğinde hazırlanan görsel eşlikçisiyle yayımlandı. Buradan izlenebilir.


Rico Wade (1972-2024)

Sleepy Brown ve Ray Murray eşliğinde kurduğu Organized Noise ve müzik kolektifi The Dungeon Family ile 90’lardan bu yana Atlanta hip hop sahnesinin imza prodüktörlerinden biri olan Rico Wade, 52 yaşında hayatını kaybetti. Aynı zamanda Grammy ödüllü rapçi Future’un kuzeni de olan Wade, anaakımın dışında kalan pek çok hip hop müzisyenini parlatan isimlerden biri olarak biliniyor. OutKast, Goodie Mob, Janelle Monáe, Killer Mike, CeeLo Green ve nice ismin kariyerlerinde parmağı olan Rico Wade, aynı zamanda TLC’nin “Waterfalls” parçasının da yazarlarından biri.


Yoldaki Fontaines D.C. albümünden Kubrick göndermeli tadımlık

Geçtiğimiz günlerde, yeni şarkılarından birinin 30 saniyelik kesitine; altına neon yeşili bir eşofman giymiş, üst bedeni yara bere içinde kalmış bir hâlde tasmalı bir domuzu seven Grian Chatten görüntülerinin eşlik ettiği bir reels paylaşan Dublinli post-punk grubu Fontaines D.C., bu kez yaklaşmakta olan albümünün adını da gördüğümüz bir video yayımladı. Fona, Romance’in âdeta ayak seslerini duyuran bir başka yeni parçayı yerleştiren kısa klipte, Stanley Kubrick klasiği The Shining’in ikonik asansör sahnesinde gibiyiz; tabii birkaç farkla. Burada kapılar ve koridorlardan sel gibi kan boşalmıyor; asansörün üstünden neon yeşili bir sıvı fışkırıyor. Şarkı, kalp atışlarını giderek hızlandıran epik finaline doğru ilerlerken sözler “Yine karanlığa, ağıldaki domuzların yanına… Tanrı biliyor ki seni seviyorum. Kafamda vidalar var. Sen ölene kadar yanında olacağım.” diyor. Neon yeşili, domuz derken, sıradaki ipucunu merak etmemek zor oluyor. Hatırlatalım: Fontaines D.C. ilk İstanbul konseri için 20 Ağustos’ta Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde olacak.