Naber müzik gündemi?

Hazırlayan: Ayşenur Kaptanoğlu, Cem Kayıran, İlayda Güler

Haftanın müzik gündeminden havadisler ve gözümüze çarpanlar.

Baktıkça dansı çağrıştıran Devo figürleri

Yakın zamanda, erken dönemine ait daha önce duyulmamış materyallerden oluşan Art Devo 1973-1977 adında üç plaklık bir set yayımlayacağını duyuran Devo’dan koleksiyonerler için bir sürpriz daha geldi. Karşınızda, grubun 1981 çıkışlı New Traditionalists albümünde yer alan “Through Being Cool” şarkısının bir okul çetesiyle tanıştıran, koreografileri ve efekt teknolojisiyle daima gülümseten aşırı eğlenceli klibinden ilhamla üretilmiş bir figür. Devo’nun kurucularından Gerald “Jerry” Casale’nin videoda canlandırdığı karakterin yaklaşık 10 cm uzunluğundaki hâli. Takılıp çıkarılabilir beyaz aksiyon yeleği ve spud gun eklentisine de sahip tabii. Üç parçalı seriye “Satisfaction”daki Bob Casale ve “Whip It”teki Mark Mothersbaugh’nun klip görünümlerini içeren figürler de dâhil. Buradan incelenebilir.

Los Angeles kokulu sergi müzikleri plak oldu

Disiplinlerarası sanatçı Cauleen Smith’in 16 Mart’a kadar New York’taki 52 Walker galerisinde ziyarete açık olan The Wanda Coleman Songbook başlıklı sergisi için bestelenmiş parçalar plak formatında basıldı. Çoklu bir duyusal deneyim olarak tasarlanan yerleştirmeyi; mekândaki çeşitli yüzeylere yansıtılmış videolar, izleyicilerin oturabileceği ya da uzanabileceği kanepeler ve serginin odağına aldığı Los Angeles yaşantısıyla konuşacak biçimde Griffith Park’ın toprağı ve bitki örtüsünü anımsatan bir kokunun yanı sıra hem kentin hem de Siyah şiirinin önemli figürlerinden biri olan Wanda Coleman’ın dizelerini yorumlayan kayıtlar bir araya getiriyor. Müzik koleksiyonu Kelsey Lu, Moor Mother, Alice Smith, Jamila Woods ve dahasının katkısını içeriyor. Devamı için sizi böyle alalım.

Justice fonunda robotların şehveti

Gaspard Augé ve Xavier de Rosnay ikilisi Justice, sekiz yılın ardından 26 Nisan’da Ed Banger Records etiketiyle yayımlanacak Hyperdrama adlı yeni uzunçalarını iki tekliyle duyurmuştu. Şarkılarla birlikte adına yaraşır görselliği de albüme duyulan merakı körükleyen bir etken oldu. Anton Tammi imzalı “One Night/All Night”ta hem kan, damar, kaburga gibi organik yapıları hem de kablo, ağ, elektrik gibi sistemleri ima eden bir varlığın bedenine çok yakından baktıktan sonra kadrajı biraz daha geriye çekip, iki insansı robotla tanışıyoruz yeni klip “Generator”da. Yönetmen Léa Ceheivi, 2000’lerin “seks kaseti” fenomenini (rıza dâhilinde kaydedilmiş) zamanda bükme fikri ile yapay zekâlı robotların eline bir handycam tutuşturup, onların da orgazm olabildiğini kanıtlamaya niyetlenen türlü sahneleri izletiyor. Onu harekete geçiren -kendi deyimiyle- kaba, kontrolsüz estetiği parlatıyor.

Brian Wilson’ın kayıp albümü gün yüzüne çıkıyor

Brian Wilson’ın, eski Beach Boys menajeri Fred Vail ile 70’lerde başlayıp bir türlü tamamlayamadığı country albümü Cows in the Pasture nihayet yayına hazırlanıyor. Hikâye şöyle: Wilson tarafından tasarlanan albüm, profesyonel müzisyen olmayan ama arabadayken birlikte şarkılar söyledikleri Fred Vail’e sunuluyor. Beach Boys Sunflower uzunçalarını üretirken, ikili bu albüm üzerinde çalışıyor fakat Brian Wilson ilgisini kaybedince planlar rafa kaldırılıyor. Kasetler, yaklaşık 10 sene önce Vail’in eline geçse de öylece durmaya devam ediyor; ta ki Beach Boys hayranı, menajer ve yapımcı Sam Parker ile tesadüfi buluşmasına kadar. Bugün 79 yaşında olan Vail; yeni koleksiyon için stüdyoya girerek vokal kaydedecek. Fred Vail’ın Beach Boys ile geçirdiği dönem ve ayrılık sonrasından Cows in the Pasture’ın tamamlanma sürecine uzanan dört bölümlük bir belgesel serisi de yolda.

“Bu bir döngü; bu, binlerce senenin döngüsü.”

AVANT D’ART YouTube kanalı 12 Şubat’ta, Korhan Futacı, özgürlükle uyum: KoFu’nun Sanatsal Yolu ve Müzik Felsefesi başlıklı bir video röportaj yayımladı. Enstrümanı saksafondaki mahareti, yazdığı şarkılar ve hipnotize edici canlı performansıyla yıllar içinde yerli sahnenin özgün figürlerinden birine evrilen müzisyen; belki bastırılan, uzun zamandır muhatap olunmayan hislerle izleyeni yeniden aynı masaya oturtarak, kendini dönüştürmeye yardımcı olmuş şeylerden ve dönüştürdüklerinden bahsediyor kayıt boyunca. KoFu’ya göre hareket alanı kısıtlanmışsa, özgürlüğün büyük bir kısmı yok olmuş gibi. “Tabii ki bedensel hareket bunun büyük kısmını oluşturur diye düşünüyorum ama zihinsel durumda da eğer bariyerler varsa, bunlar da özgürlüğü engeller.” derken; bitirilmeye çalışılan yeraltı kültürünün hem bugün hem de gelecekte üretilecek sanatlar için nasıl bir değer sağladığına, John Coltrane ve babasıyla çıktığı araba yolculuğu sayesinde saksafoncu oluşuna, nefesin ve sinestezinin yaşamındaki yerine, resim ve müzik hattındaki gidiş gelişlerine getiriyor sözü.

St. Vincent ve fiyakalı dostlarından salgın sonrası pop

St. Vincent, ya da gerçek adıyla Annie Clark, MOJO’ya verdiği röportajda yaklaşan albümüne dair ilk ipuçlarını verdi. Son olarak 2021’e tarihlenen tematik koleksiyonu Daddy’s Home’un hemen ardından üzerine çalışmaya başladığını ifade ettiği yeni albümünü “salgın sonrası pop” müziği olarak tanımlamış. “Bu zamana kadar kaydettiğim en az eğlenceli albüm oldu, herhangi bir şirinlik barındırmıyor” diyerek ipuçları vermiş. Prodüksiyonunu tek başına üstlendiği ilk albüm olacak yeni uzunçalarında heyecan verici konukları da ağırlamış: Dave Grohl, Cate Le Bon ve Josh Freese.

Dexter Romweber (1966-2024)

Gerçek rockabilly efsanesi, Flat Duo Jets’in yarısı Dexter Romweber, 57 yaşında hayatını kaybetti. Adını Gene Vincent’ın meşhur gitarından alan Flat Duo Jets’te yolculuğuna 80’lerin ilk yarısında başlayan Romweber, 90’lar ve 2000’ler punk rock sahnesini kökten etkilemiş bir müzisyen. 1996-2016 aralığında beş solo albüm de yayımlayan gitarist, ablası Sara ile hayat verdiği Dex Romweber Duo ile de ilgi çekici işlere imza attı. Jack White’ın Nashville’deki Third Man Records dükkânında verdikleri konser de 2010’da albüm olarak piyasaya çıkmıştı. 2023’te Propeller Sound Recordings aracılığıyla yayımlanan Good Thing Goin’ de dallı budaklı Dex Romweber kataloğunun son yayını olarak tarihteki yerini alacak.

Beyoncé’nin country müzikle imtihanı

Country müzik üzerinden yürütülen ırkçılık tartışmaları ve hangi müziğin country sayılabileceğine yönelik sorgular devam ediyor. 11 Şubat’ta gerçekleşen Super Bowl’un reklam arasında, country sularında gezinecek yeni albümü Renaissance: Act II’nun haberini veren Beyoncé, iki de tadımlık fırlatmıştı. Bunlardan biri olan “TEXAS HOLD ‘EM”in, müzisyenin Justin McGowan adlı hayranı tarafından Oklahamalı country radyo istasyonu KYCK’de çalınması istenince, talep reddedilmiş. Kendisine gelen mailin ekran görüntüsüyle birlikte “Bu radyo istasyonunun Beyoncé’ye karşı uyguladığı bariz ırkçılık ve ayrımcılıklardan dolayı sorumlu tutulması gerekiyor.” mesajını da sosyal medyada paylaşan Justin McGowan vesilesiyle itirazlar artınca, işler de değişmiş. Aldığı tepkilerin ardından şarkıyı üç defa çalan KYCK’nin yöneticisi Roger Harris ise sonunda şöyle söylemiş: “Onu country radyomuzda çalmadık çünkü o bir country sanatçısı değil, şimdi sanırım olmak istiyor ve hepimiz onu destekliyoruz.”.