NASA’nın Twitch kanalından “tamir” yayınları

Bir süredir Twitch üzerinden çeşitli çalışmaları ve konu başlıklarına dair yayınlar yapan NASA, Uluslarası Uzay İstasyonu’nda yapılan onarımları da livestream takvimine aldı. 


Geçtiğimiz haftadan bu yana gerçekleştirilen 2 yayında, ISS astronotlarının istasyona yeni güneş panelleri yerleştirmesi görüntülendi. 7 saatten uzun süren yayınlarda NASA ekibinden Shane Kinbrough ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) Thomas Pesquet, ISS Roll-Out güneş panellerinin kurulumu için çalıştı. Buradan izlenebilir. Meraklılarına bir tavsiyemiz de var: Pesquet’nin Instagram hesabından da yaptıkları çalışmalar ve uzay yürüyüşlerini takip edebilirsiniz.  

İstasyonun orijinal güneş panelleri 20 yıldan fazla süredir istasyona enerji sağlıyor. NASA’nın açıklamasına göre, bu 20 yıllık güneş enerjisi panelleri düzgün çalışsa da 15 yıllık bir hizmet ömrüne göre tasarlandıkları için beklendiği gibi bozulma belirtileri gösteriyor. Yeni güneş panelleri mevcut 6 panelin önüne yerleştirildi ve istasyonun toplam kullanılabilir gücünü 160 kilovattan maksimum 215 kilovata yükseltti. Bu güneş paneli tasarımı, Gateway ay yörüngesi istasyonunda da aynı görevi üstlenecek. 

NASA’nın kapsül onarımı, modifikasyonu veya kapsüllerin yanaşması ve yerinden çıkarılması ile ilgili gerçekleştirmeyi planladığı canlı yayın takvimi şöyle:

30 Haziran Çarşamba
NASA Science Live: Uluslararası Asteroid Günü

1 Temmuz Perşembe
ISS Progress 78 Kargo Gemisinin Uluslararası Uzay İstasyonuna Bağlanması

6 Temmuz Salı
SpaceX CRS-22 Kargo Gemisinin Uluslararası Uzay İstasyonundan Ayrılması 

15 Temmuz Perşembe
Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden “Nauka” Çok Amaçlı Laboratuvar Modülünün Lansmanının Gösterimi 

17 Temmuz Cumartesi
ISS Progress 77 Kargo Gemisinin ve Pirs Yerleştirme Bölmesinin Uluslararası Uzay İstasyonundan Ayrılması 

23 Temmuz Cuma
11:45 – “Nauka” Çok Amaçlı Laboratuvar Modülünün Uluslararası Uzay İstasyonuna Bağlanması

Yazı: İrem Gözü