Nazi Almanya’sında kuir bir aşk: “Liebestrasse”

Dijital çizgi roman platformu Comixology tarafından geçtiğimiz günlerde listelenen Liebestrasse, 1930’lar Almanya’sında geçen LGBTİ+ bir aşk hikâyesini konu ediniyor.

Hikâyede Nazi Almanya’sında yükselen faşizmin gölgesinde Amerikalı bankacı Sam ve Alman sanat eleştirmeni Phillip’in yollarını kesişiyor ve aralarında bir aşk yeşeriyor. Nazilerin iktidara gelmesinden kısa bir süre sonra Phillip tutuklanırken, Sam de ABD’ye geri dönmek zorunda bırakılıyor. Sam kafasındaki sorulara cevap bulmak için savaş sonrasında 1952’de tekrar Berlin’e döndüğünde, ülkeyi sonsuza kadar etkileyecek korkunç bir değişimin içinde buluyor. Greg Lockard ve Tim Fish tarafından yaratılan Liebestrasse; Héctor Barros ve Lucas Gattoni’nin katkılarıyla son halini almış. Greg Lockard, çizgi romanla ilgili temennilerini aşağıdaki sözlerle dile getirmiş:

“Bugüne kadar faşist dönem Almanya’sıyla ilgili sayısız çizgi roman, kitap, film ve televizyon şovu yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Çünkü bu hikâyelerin anlatılmaya devam etmesi şart. Tim ve ben 15 yıldır dostuz ve bu çizgi romanı, yeni tartışmalara ve fikirlere kapı aralayabilecek bir bakış açısıyla, dünya tarihinin en sıkıntılı dönemlerinden birine ışık tutması için birlikte yarattık. Liebestrasse, iki LGBTİ+ çizgi roman yazarı tarafından yazılan, Nazi Almanya’sındaki iki LGBTİ+ erkeğin hikâyesi. Umarız ki bu roman dünyanın dört bir yanındaki çizgi roman okuyucuları arasında yankı bulacak.”

II. Dünya Savaşı döneminden gelen LGBTİ+ öykülerin hiç de yeterince anlatılmadığı düşünülürse, Liebestrasse yaklaşık 90 yıl önce yaşanan bir hikâyeyi anlatsa da hâlâ fazlasıyla güncelliğini koruyor. 6 Kasım 2019’da yayımlanan çizgi romana dijital olarak Comixology üzerinden ulaşabilir, örnek sayfaları da aşağıda inceleyebilirsiniz.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz