Ne dinlesek: Angel Olsen, The Notwist, Cabaret Voltaire, Maya Hawke ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Güncellenen Spotify listemiz hemen aşağıda!

TEKLİ: Angel Olsen – Waving, Smiling
(Jagjaguwar)

Angel Olsen’ın, ilişkiler bitse bile aşkın içimizde bir yerlerde, benliğimizde huzurla uyuduğunu anlattığı yeni parçası. Müzisyenin hayatında bir dönemin kapandığını fark ettiği o âna yolculuk ettiren “Waving, Smiling”in görsel eşlikçisi Ashley Connor imzalı.

TEKLİ: Elif Çağlar – Room 220
(Edizioni Musicali e Discografiche Notami)

Geçtiğimiz haftalarda yeni projesi SONIC BOOM’la ilk teklisini paylaşan Elif Çağlar’ın İtalyan müzisyenler eşliğinde kaydettiği yeni albümü Come Me Come Te’den ilk parça.

ALBÜM: Bent Arcana – Bent Arcana
(Castle Face)

Oh Sees, TV On The Radio, Sunwatchers üyelerinden oluşan Bent Arcana’nın doğaçlama kayıtlarından oluşan albümü epeydir bekliyorduk. John Dwyer’ın “ECM, 70’ler hard fusion, biraz da prog-kraut” tanımının hakkını veren bir 40 dakika!

TEKLİ: Dirty Projectors – Holy Mackerel
(Domino Recording)

Bu yıl içinde her birinde başka bir grup üyesini dinleyeceğimiz beş kısaçalar yayımlayacak olan Dirty Projectors’ın, Dave Longstreth vokaliyle bossa nova dalgalarını birleştiren yeni parçası. Dave’in başı çektiği Super João EP’si, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Brezilyalı bossa nova öncülerinden João Gilberto’dan ilham alıyor. 

ALBÜM: Maya Hawke – Blush
(Mom+Pop)

Ethan Hawke ve Uma Thurman’ın kızı, Stranger Things’in Robin’i Maya’nın ilk stüdyo albümü. 12 parçadan oluşan Blush’ın şarkı sözleri Maya’nın aile içi ilişkiler, sevgi ve affediciliğe dair düşünceleriyle şekillenmiş.

ALBÜM: Jim O’Rourke – Shutting Down Here
(Editions Mego: Portraits GRM)

Jim O’Rourke’un Paris’teki Ina GRM stüdyosunda kaydettiği, 35 dakikalık ambient bir parçadan oluşan albüm, artık plak formatıyla satışta. Enstrümanlara eşlik eden alan kayıtları ve dijital dokularla, fazlasıyla derinlikli bir dinleme deneyimi.

TEKLİ: Ahmet Ali Arslan – Bal Peteğim 
(Bağımsız)

Yalnızca gitar, vokaller ve Ozan Sarohan’ın çaldığı buzukiyle hayat bulan yeni Ahmet Ali Arslan parçası, ilham geldiğinde, hissedildiği biçimde anlatılmış kısa ve naif bir hikâye.

EP: The Notwist – Ship
(Morr Music)

Altı yılın ardından yeni The Notwist şarkıları duymak sevindirici. Üstelik EP’deki üç şarkı da grubun farklı taraflarına ışık tutuyor. Favorimiz “Loose Ends”.

TEKLİ: Cabaret Voltaire – Vasto
(Mute)

İngiltere’nin kült post punk grubu Cabaret Voltaire’in, 26 yıllık aranın ardından hazırladığı ilk albüm Shadow of Fear’ın habercisi. Grup üyelerinden Richard H. Kirk’ün açıklamalarına göre albüm henüz pandemi dünyayı ele geçirmeden önce hazırlanmış.

TEKLİ: CHAI & Hinds – UNITED GIRLS ROCK’N’ROLL CLUB
(Heavenly Recordings)

İspanyalı rock grubu Hinds ile Japonya’dan CHAI dörtlüsünün, bir amaç uğruna buluştu ve  farklı kültürlerden gelmeyi kutladılar. Melodilerle kadınların gücünü gökyüzüne haykıran bir iş birliği. 

TEKLİ: James Vincent McMorrow & Kenny Beats – I Should Go
(Sony Music)

Sürprizlerle dolu klibiyle dinlemeye açılan James Vincent McMorrow ve Kenny Beats ortaklığı, ihtiyacımız olan ve istediklerimiz arasındaki farkı keşfetmeye dair.

TEKLİ: London Grammar – Baby It’s You
(Ministry of Sound Recordings) 

London Grammar üçlüsünün yeni parçası, alternatif pop kıyılarında gezinen grubun, George FitzGerald prodüktörlüğü ile biraz daha atmosferik ve elektronik rüzgârlarla tanışmasını kutluyor.

TEKLİ: Will Butler – Close My Eyes
(Merge Records)

Arcade Fire üyesi Will Butler’ın yoldaki albümü Generations’tan dinlemeye açılan “Close My Eyes”, güzel günlerin geleceğine dair duyduğumuz güçlü umutla; beklemekten yorulduğumuz anların üzüntüsünü karşı karşıya getiriyor. Parçanın klibi Butler’ın büyük babasının yaptığı teknede çekilmiş.

ALBÜM: Dan Deacon – Well Groomed (Original Score)
(Domino)

Çok yönlü müzisyen Dan Deacon’ın HBO belgeseli Well Groomed için yaptığı harika bestelerden oluşan albüm.

TEKLİ: Can Kazaz – Yaz Bitince
(Universal Müzik Türkiye)

Can Kazaz’ın uzun yıllardır birlikte üretimler yaptığı gitarist Efe Demiral iş birliğiyle hayat verdiği bir yaz parçası. Kazaz’ın da ilk yaz parçası.

TEKLİ: Deftones – Ohms
(Reprise Records)

25 Eylül’de buluşacağımız yeni albümün habercisi. Üstelik uzun bir aranın ardından Deftones ve ilk dört albümün prodüktörü Terry Date’i bir araya getiriyor.

TEKLİ: Phoenix – Identical
(Glassnote)

Fransız grubun Sofia Coppola filmi On The Rocks için kaydettiği parça, aynı zamanda geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden prodüktör Philippe Zdar’a ithaf edilmiş. Klibin yönetmeni de Roman Coppola.

TEKLİ: BaBa ZuLa – Tavus Havası
(Gülbaba Records / Night Dreamer Records)

Grubun kült mertebesine erişmiş, 1996 tarihli Tabutta Rövaşata film müziklerinden “Tavus Havası”, canlı kaydedilmiş yeni versiyonuyla yoldaki BaBa ZuLa albümü Hayvan Gibi’den dinlediğimiz ilk kayıt.

Yazı: Asena Büyük, Cem Kayıran