Ne dinlesek: Backxwash, Efterklang, Kings of Convenience ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.ALBÜM: Backxwash – I Lie Here Buried With My Rings And My Dresses
(Ugly Hag Records)

İsyan dolu ve bünyeyi altüst edecek kadar çarpıcı. Zambiya doğumlu Montreal’de yerleşik müzisyen Backxwash, Polaris Müzik Ödülü kazandığı 2020’nin ardından yeni bir albüm için arayı çok açmadı. Endüstriyel ses katmanları ekseninde ilerleyen prodüksiyonunda clipping. ve Nowhere2Run imzası var. Çığlık çığlığa vokalleriyle devleşen Backxwash’ın God Has Nothing to Do With This Leave Him Out Of It’le başlayan albüm üçlemesinin ikinci halkası, bir kez daha içinden çıkmak istemediğimiz bir kasırga etkisi yaratıyor.

TEKLİ: Tardigrades – Surf & Turf
(Kafadan Kontak Records)

Ankara’dan yepyen enstrümantal surf rock tınıları! Tardigrades’i Beste Öztürk, Serhan Arcağ, Cihan Gülmez ve Berke Çetiner oluşturuyor. İlk tekli “Surf & Turf” cayır cayır sololarıyla kaslarınızdaki pası atmaya geldi.

ALBÜM: Angel Bat Dawid – Hush Harbor Mixtape Vol. 1 Doxology
(International Anthem)

Chicago deneysel / doğaçlama caz sahnesinin son dönemine izler bırakan Angel Bat Dawid’den tematik bir albüm daha. Klarnet ve elektronik katmanların ön plana çıktığı, yer yer spoken word sekanslarına kendimizi kaptırdığımız bu albüm, “Köleleştirilmiş Anastasia” ya da “Demir Maskeli Kız” olarak anılan Aziz Escrava Anastacia’ya ithafen kaydedilmiş. Auto-tune kullanımına da alkışlar.

TEKLİ: Suuns – Witness Protection
(Joyful Noise Recordings)

Histerik vokaller, iç gıcıklayan synth tonları, hipnotik ritimler… Yeni Suuns şarkısında, Suuns’u Suuns yapan unsurların hepsi bir arada. Ama kendini tekrar eden bir grup değil; tam tersine yeni bir sayfa açan bir grupla karşı karşıyayız. Sihri detaylarında gizli.

TEKLİ: Burinow – İnsan
(Müzikonair)

Onur Haftası’nda kutlamaları dalga dalga yaymak için yazılmış bir şarkı “İnsan”. Burinow’la ve 90’lar hissiyatlı dans tınılarıyla da ilk tanışmamız. Happy pride!

TEKLİ: Efterklang – Living Other Lives
(City Slang)

Seneyi ilk solo albümüyle açan Casper Clausen için sırada bir Efterklang kaydı var. Yeni albümün ismi Windflowers ve sonbaharda yayımlanacak. İlk tekli “Living Other Lives”, iç ısıtan bir akışa sahip. Paul Simon şarkısı gibi. Temelini oluşturan 404 beat’i damarlarınıza karışacak. 

TEKLİ: Volkan İncüvez – Dertli Dolap
(vi Records)

Yunus Emre’nin 200’e yakın şiirinin yer aldığı tespit edilen yeni bir divan, Doç. Dr. Himmet Büke tarafından Vatikan Kütüphanesi Arşivi’nde bulundu. Çok yönlü müzik insanı Volkan İncüvez’in yeni şarkısı da Yunus Emre’nin “Dertli Dolap” şiirine yapılmış bir beste. Şöyle anlatıyor: “Şiiri ilk okuduğumda, aşina olduğum bir çark bende dönmeye başladı. Dolap, su değirmenidir aslında. Fakat Yunus’un anlatımında o insandır, fani olandır ve âlemde dönüp durur. Suyu alçaktan çeker, döner yükseğe döker, bu döngü sonsuzdur ve sonsuzluk anlardan oluşur.”

EP: Deap Vally – American Cockroach
(Cooking Vinyl)

Los Angeles çıkışlı rock’n’roll ikilisi Deap Vally’den (Lindsey Troy ve Julie Edwards) 4 şarkılık bir kısaçalar. Şarkılar için şöyle diyorlar: “Bunlar ezilenler, suçlu gösterilenler, yenilenler ve kimsenin sizi anlamayacağını hissettiğiniz günler için yazılmış şarkılar.” EP’deki 2 parça, Ayşe Hassan (Savages) ve Jennie Vee (Eagles of Death Metal) ile düetler.

TEKLİ: Yves Tumor – Jackie
(Warp Records)

Yves Tumor yine bildiğimiz gibi: Büyüleyici!

ALBÜM: Kings of Convenience – Peace or Love
(Universal Music)

Havalar iyice ısınmışken, tam yerinde bir geri dönüş. Erlend Øye ve Eirik Glambek Bøe’den tam 12 yıllık sessizliğin ardından sımsıcak bir albüm. Araya ufak tefek bossa nova sosu da akıtmışlar, pek leziz!

TEKLİ: Derya Yıldırım & Grup Şimşek – The Trip
(Bongo Joe)

Berlin’de yerleşik Anadolu pop grubu Derya Yıldırım & Grup Şimşek, Dost ismini verdiği albüm ikilemesinin ilk koleksiyonunu önümüzdeki günlerde yayımlayacak. Enstrümantal tekli “The Trip”, 70’lerde çekilmiş bir hayalî ve dramatik Yeşilçam filmine ışınlıyor.

TEKLİ: Liars – Big Appetite
(Mute)

Agnus Andrew, Liars diskografisini tek başına genişletmeye devam ediyor. One man band olarak kaydettiği ikinci albümden paylaşılan ikinci tekli, derinleri kazmaya çağıran bir ballad. “Sekwar”ın yönetmeni Clemens Habicht’in ellerinden çıkan klibi de pek güzel.

TEKLİ: Huner – İhanetler
(Bağımsız)

Indie pop grubu Sepya’nın üyelerinden Huner, dümeni R&B sularına kırdığı solo kariyerinin ilk teklisiyle karşımızda. Seda Erciyes iş birlikleriyle tanınan, Kerem Akdağ ve Harun İyicil’den oluşan Flytones prodüktör koltuğunda. 

TEKLİ: Tyler, The Creator – Lumberjack
(Columbia)

2000’lerin duyduğu en lirik ve obsesif hip hop albümlerinden biri olan IGOR’u 2019’da üzerimize salan Tyler, The Creator’dan sürpriziniz var. 17 Haziran Perşembe günü gelen “Lumberjack” isimli tekliyi takiben yeni albüm de ufukta gözüktü. 25 Haziran’da yayında.

TEKLİ: Snoh Aalegra – Lost You
(Artium Recordings)

2000’lerin başlarından R&B nostaljisi yeni bir trende dönüşüyor belli ki. İsveçli müzisyen Snoh Aalegra’nın yeni teklisi de 2003’te MTV ekranında Ashanti’den sonra Mary J. Blige’dan önce çalsa şaşırmayacağınız türden. Yakında yayımlanacak yeni albümünde iki tane Tyler, The Creator düeti de varmış.

ALBÜM: Andrew Hung – Devastations
(Lex Records Ltd)

Fuck Buttons üyesi Andrew Hung’dan, 4 yılın ardından yeni bir solo albüm. Oyuncu Relationship’in aksine, bu albüm kaostan ve gürültüden besleniyor. Şarkı söyleyişi yine eğlenceli ve catchy melodilerle dolu.

TEKLİ: Adamlar – Küçüğüm
(Sony Müzik)

2019 çıkışlı son albümü Dünya Günlükleri’nden bu yana sessizliğini koruyan Adamlar, bir Sezen Aksu cover’ıyla geri döndü. Parçanın Adamlar düzenlemesi, sonradan rafa kaldırılan bir Sezen Aksu saygı albümü projesi için yapılmış.

ALBÜM: Armageddon Türk – Anadolu Lo-fi
(GARAJ)

Orkun Tunç ve Zag Erlat’tan oluşan Armageddon Türk, Anadolu türkülerini ve anonim eserleri lo-fi beatlerle yeniden yorumladı. 10 şarkılık albümde “Çökertme”, “Dere Geliyor Dere”, “Üsküdar’a Gider İken” gibi şarkılar yeni bir çehreyle karşımızda. Konuk müzisyenler arasında Kaan Çelik Metin, Gonca Feride Varol, Ege Cengiz, Nevbahar Özel ve Nevcivan Özel var.

TEKLİ: Leon Bridges – Why Don’t You Touch Me
(Columbia)

Geçtiğimiz ay Anderson .Paak imzalı klibiyle paylaşılan “Motorbike” teklisini takip eden “Why Don’t You Touch Me” ile 3. stüdyo albümü için geri sayımı sürdürüyor Bridges. Bir ilişkinin çöküşünü konu eden şarkıda tempoyu düşüren müzisyenin kendine özgü vokal melodilerine çekici gitar partisyonları eşlik ediyor.