Ne dinlesek: Cem Özel, Peaking Lights, Brek ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar…

Yazı: Asena Büyük

TEKLİ: Cem Özel – Cumadan Fizan’a
(Sony Music)

Geçtiğimiz yıl yayımlanan teklisi “Dar Dünya”nın ardından Cem Özel ile Tophane’de başladığımız yolculuğa 70’li yıllarda devam ediyoruz. Analog synth katmanlarıyla bezenen “Dar Dünya” gibi psikedelik bir aşk şarkısı olan “Cumadan Fizan’a”, Özel’in kalp kırıklıklarını anlatırken seçtiği yolun biricikliğini bir kez daha kanıtlıyor. Albümleri üzerinde bir heykeltıraş edasıyla çalıştığını bildiğimiz müzisyenden yeni bir uzunçalar için sabırsızlanmaya devam.

TEKLİ: ELZ AND THE CULT – Paranoya
(Cold Transmission Music)

ELZ AND THE CULT’ın Taner Yücel’le kaydettiği yeni albümü Bloodline’la kavuşmak için artık günleri sayıyoruz. Şimdiye dek yayımlanan teklilerle 90’ların endüstriyel tınısına göndermeler yapan ELZ, yeni tekli “Paranoya”da dümeni 80’ler synthpop’una kırıyor. Parçanın ELZ ve Berkin Gültekin imzalı klibi de aynı nostaljik hislerle dolu.

ALBÜM: Peaking Lights – Escape  
(Dekmantel)

Los Angeles’lı ikili Indra Dunis ve Aaron Coyes’in nefis projesi Peaking Lights, uzun zamandır beklediğimiz uzunçalarını paylaştı. Dub, reggae ve krautrock gibi birçok farklı rüzgârdan beslenen grubun 13 şarkıdan oluşan albümü, bir saat süren bir psikedelik bir soyutlanma vaat ediyor. 

TEKLİ: Ben Shemie – Change
(Hands In The Dark)

Kanadalı deneysel rock grubu Suuns’un vokalisti Ben Shemie, son yıllarda ağırlık verdiği solo kayıtlarına bir yenisini daha ekliyor. Kendine özgü vokal stilini elektronik dalgalarda dans ettirdiği yeni teklisi “Change”de, on yılı aşkın deneyiminin verdiği özgüveni hissediyoruz. Sözcükleri cesurca kullandığı sesinin ardında, parçanın kirli ve karanlık atmosferi yatıyor. Yeni bir albüm de yolda!

TEKLİ: Lara Di Lara – Yaklaştıkça
(Grace Records)

“Yaklaştıkça” isimli tekli, Lara Di Lara’nın yoldaki albümü Sudaki Çığlık’tan paylaşılan son tekli. Levni ortaklığıyla hayat bulmuş 19 parçadan oluşacak albümünün tamamını dinleyeceğimiz tarihe bir haftadan az zaman kalmışken, önden paylaşılan teklilere bakılırsa albüm geniş bir müzikal yelpaze içinde, duyguların kıyısından yaşamın gizlerine açılan bir yol çiziyor.

TEKLİ: Nidia – Capacidades 
(Príncipe)

Portekizli müzisyen Nídia, 22 Mayıs’ta yayımlanacak albümü Não Fales Nela Que A Mentes’ten “Capacidades” isimli teklisini video klibiyle paylaştı. Tekno ve afrobeat’i harmanlandığı tarzıyla egzotik iklimleri şimdilik odalarımızda misafir ediyor ve Nídia’nın yüksek enerjisinin tadını çıkarıyoruz.

ALBÜM: Perfume Genius – Set My Heart On Fire 
(Matador Records)

Mike Hadreas ya da hepimizin bildiği ismiyle Perfume Genius, 13 şarkılık yeni uzunçaları Set My Heart On Fire’ı yayımladı. Müziğiyle acı veren yeryüzü sorunlarına dokunurken, kişisel yakınmalarını da dışa vurmayı başarabilen Hadreas yeni albümünden şimdilik en çok sevilen parça olduğunu düşündüğümüz “On The Floor” için çektiği sinematik klibi de geçtiğimiz mart ayında paylaşmıştı.

TEKLİ: Brek – Benim Rüyam
(Epic İstanbul)

Beyaz Dalga albümüne adım adım yaklaşırken “Bilmek İstemem” ve “İlaç Gibi” parçalarını dinlediğimiz Brek, karanlık hislerden beslenen “Benim Rüyam” isimli yeni teklisini paylaştı. Parçayla birlikte izlemeye açılan video klip ise Palmiyeler’den tanıdığımız Mertcan Mertbilek‘ten. Bilinç akışını bir nehir gibi tasvir eden klip, Brek’in zihninin en ücra köşelerinden bir rüya gibi. 

ALBÜM: Moses Sumney – græ
(Jagjaguwar)

İlk albümü Aromanticism ile büyük beğeni toplayan Moses Sumney, ikinci albümü Græ’yi iki bölüm hâlinde yayımlamaya karar vermiş, ilk bölümü şubat ayında paylaşmıştı. İkinci bölümüne kavuşup tamamlanan albüm 20 parçadan oluşuyor. “Isolation comes from insula which means island” sözleriyle açılan Græ’de Sumney’nin eşsiz vokaliyle güçlü duyguların uyumunu dinliyoruz. 

TEKLİ: Ahmet Kenan Bilgiç – düğümdüğüm
(LU Records)

Gevende’nin sesi Ahmet Kenan Bilgiç solo performanslarıyla bizi heyecanlandırmaya devam ediyor. Kurduğu plak şirketi LU Records’la birlikte film müziklerine yoğunlaşan Bilgiç’in yeni teklisi “düğümdüğüm”, raylar üzerinde akan içsel bir yolculuğa davet ediyor. Akustik tınıların synthesizer eşliğinde dans ettiği parça; mavi, bulutlu bir gökyüzü kolajıyla bütünleşen klibine sanatçının bir tren yolculuğu vesilesiyle kavuşmuş.

TEKLİ: Discovery Zone – Dance II
(Mansions and Millions)

Arthur Russel, Molly Nilsson, US Girls ya da Art of Noise seviyorsanız JJ Weihl’in yeni projesi Discovery Zone’a mutlaka bir şans vermelisiniz! 5 Haziran’da yayımlanacak ilk albümü Remote Control’den dinlemeye açılan parça video klibiyle birlikte dijital platformlarda. 

Haftalık radarımıza takılan tüm albüm ve tekliler Spotify listemizde!