Ne dinlesek?: Dan Deacon, Ağaçkakan, Squarepusher, POLIÇA ve dahası

Taze yayınlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar…

Yazılar: Bulut Çakmak, Şevin Bozhan, Cem Kayıran

ALBÜM: Dan Deacon – Mystic Familiar

Tematik albümleri, sıra dışı sahne performansı ve her daim çarpıcı olmayı başaran görsel ifadeleriyle yolculuğunu takip etmekten fazlasıyla keyif duyduğumuz Amerikalı müzisyen Dan Deacon, dinleyenlerini yanıltmamaya devam ediyor. Mystic Familiar, müzisyenin diskografisinin en “duygu” odaklı albümü. Kendi iç huzurunu aradığı bir dönemin ürünü olan Mystic Familiar, Dan Deacon’ın pek sevdiğimiz yüksek enerjisinin ustalıkla işlendiği bir psikedeliye davet ediyor. Albümün coşkulu kapanışı “Bumble Bee Crown King”de işittiğimiz Dustin Wong gitarları, on bir şarkılık akışın en leziz detaylarından.

TEKLİ: Ağaçkakan – 989

Tekinsiz atmosferler yarattığı parçalarıyla tanınan rapçi Ağaçkakan, Epic Istanbul etiketiyle yeni bir tekli paylaştı. “Panik yap / Muhtemelen gelecek bizden nefret edecek” nakaratı, şarkıya hâkim olan öfke ve hüznü iyi özetliyor. Ağaçkakan’ın doğum yılı 1989’dan ismini alan şarkının göz kamaştıran klibini ise daha önce de müzisyenle birçok kez iş birliği yapan Tuğçe Kep yönetiyor. Klipte sözlere uygun şekilde kapana kısılma hissiyle dolu bir görsel dünya yaratılmış.

EP: Braderin – I’m Like Really Really Happy These Days

Braderin, ocak ayının sonunda yayınladığı 4 şarkılık EP’si ile şu kış aylarına hareketlilik getirdi. Kapakta muhteşem illüstrasyonlarıyla bildiğimiz MAX ON DUTY ve Berna Ay imzası var. Masteringde Brek, gitarda Dehan Kılınçarslan ile karşılaşıyoruz. Karanlık duygu halinin üstünüze çöktüğü bir gün, evde tüm ışıklar kapalı, uzanıp tavanı izlerken büyüyen karanlığın içinde dinlenebilir. 

TEKLİ: David Bowie – Baby Universal ‘97

Her hafta David Bowie’nin yayınlanmamış yeni bir şarkısının paylaşıldığı IS IT ANY WONDER? EP’sinden dördüncü kayıt yayında. Orijinali Bowie’nin yan projesi Tin Man tarafından kaydedilen parçanın bu versiyonu, aslında Earthling albümü için kaydedilmiş. Bowie’nin 1996’daki turnesinde de sıklıkla seslendirdiği şarkının bu versiyonu ilk kez dinlemeye açıldı.

ALBÜM: Islandman – Kaybola

Yarısı daha önce tekli olarak paylaşılan 10 şarkılık Islandman albümü nihayet karşımızda. Islandman’in sınırları aşan etnik elektronik müziği Bulgaristan’ın geleneksel düğün şarkılarından Orta Asya gırtlak müziği tuvaya büyük bir alanda çalışıyor ve en güzel eserlerinden birini okyanusun öbür yanında, Brezilya etkili “Sam Você”de veriyor.

ALBÜM: Squarepusher – Be Up A Hello

Tom Jenkinson’ın Squarepusher mahlasıyla beş yıllık aranın ardından yayınladığı ilk albüm olan Be Up A Hello, IDM tutkunları için taze bir nostalji fırsatı… Yeni albümünü 90’larda, kariyerinin ilk yıllarında kullandığı vintage ekipmanların başına geçerek var eden Squarepusher, her zaman olduğu gibi zihin açıcı; her zaman olduğu gibi beyin eritici. Warp kataloğundan 2020’nin ilk güzelliği, Squarepusher rehberliğinde büyüleyici bir siber dünyada hayat buluyor.

ALBÜM: POLIÇA – When We Stay Alive

Eşinden boşanmasının ardından başladığı elektro-pop kariyerini 2018’de geçirdiği sakatlıktan dolayı az kalsın noktalayan Channy Leaneagh’ın solistliğini yaptığı POLIÇA, iyileşme döneminin ruhsal ürünü olan şarkılardan oluşan dördüncü albümünü yayınladı. “Feel Life” ve “Be Again” şarkılarında bu hayata tutunma arzusu çok güçlü hissediliyor. “TATA” şarkısında yeniden canlanmanın önünü açan perküsyona ek olarak sözlerde de travmanın sırf fiziksel olmadığını anlıyoruz: “Onlar seni iyileştiremezler zaten / Bu acıya bu kadar uzun tutunma.”

TEKLİ: Volkan İncüvez Quartet – Köprü Ortasında

Ünlü türkünün geleneksel Anadolu müziği ve ritmine modern bir yorum getiren yaklaşık 13 dakikalık versiyonuyla birlikte, on parmağında on marifet müzisyen Volkan İncüvez’in taptaze  dörtlüsü 7 Şubat’ta çıkacak Live Session I albümünü duyurmuş oldu. Enstrümantasyonda caz ve halk müziği arasında çok yumuşak geçişlere sahip, hatta ortasında etkileyici elektro gitar ve synth sololarına da sahip parçada Karadeniz yöresinin vokal karakteristiği ise çok değiştirilmemiş. Ortaya keyifli, değişken, modern bir yorum çıkmış.

TEKLİ: Ripe – First Time Feeling

Boston çıkışlı 7 kişilik muhteşem indie soul grubu Ripe, 2020’ye iki tekliyle oldukça hızlı bir giriş yaptı. Tek bir türü reddeden ve “dans ettirecek bir müzik” yapmak istediğini söyleyen grup, ikinci teklide tempoyu biraz düşürüp romantizmi arttırmış. Sevip de kavuşamayanlara seslenen, harika bir yaz aşkı hikâyesi olabilecek sözlere sahip şarkı bir yandan karşı konulamaz bir ritimle dansa davet ediyor.

EP: Tycho – Outer Sunset

Tycho, 2019’da Grammy adaylığı kazanan Weather’ın devam projesi olan 8 şarkılık Simulcast’ı “Outer Sunset” ve “Stress” şarkılarıyla duyurdu. 28 Şubat’ta çıkacak yeni proje, Weather’daki şarkıların enstrümantal yorumlarından oluşacak. 

TEKLİ: Güneş Özgeç – Güneş Yüzüm

2018’deki akustik kayıtlarıyla ismini duyuran Güneş Özgeç’in elektronik dokunuşlar da ekleyip Rhye’ı anımsatan bir ton yakaladığı teklisi “Güneş Yüzüm” hem bizi kısıtlayan sisteme hem de içimizdeki karanlığa karşı verilen mücadeleyi anlatıyor. Büyük Ev Ablukada albümlerinin prodüksiyon aşamalarından tanıdığımız Başar Yurtçu ve Afordisman Salihins olarak da tanınan Cem Yılmazer’in yapımcılığını üstlendiği tekli, yılın ortasında gelecek yeni teklilerin de habercisi.

TEKLİ: Candan Erçetin – İyi Ki

Candan Erçetin, sahnede 25. yılı olacak 2020’yi yeni bir tekliyle karşıladı. Alışık olmadığımız elektronik bir tınıya sahip şarkı buna rağmen dinleyenleri tangoya davet etmekten de geri durmuyor. Hala sevmeyi bırakmadığı, birçok şeyi söyleyemediği halde hayatına giren aşklara “iyi ki” diyen Erçetin, 2013’teki albümünden sonra yeni şarkılarını tekli halde yayınlayacağını söylemişti.

TEKLİ: Ghostpoet – Concrete Pony

Üç yılın ardından yeni bir albüm yayınlamaya hazırlanan Ghostpoet, vurucu bir modern toplum eleştirisi olan video klibiyle birlikte paylaştığı ilk tekli “Concrete Pony”yle geri sayıma start verdi. Birçok konuk müzisyenin yer aldığı ve tüm prodüksiyonu Ghostpoet tarafından yapılan beşinci albüm I Grow Tired But Dare Not Fall Asleep, yalnızca ismiyle bile merak uyandırmayı başarıyor.

TEKLİ: Lady Lamb – We’ve Got a Good Thing Going

Las Vegas’ta gece 1’de kapanış saatinden hemen önce sakince bungee jumping kıyafetini giyen biri görseniz aklınıza ne gelir? Lady Lamb’in aklına bir indie rock şarkısı daha gelmiş. Atlayıcının sükuneti karşısında kendi korkularını ve kaygılarını düşünen sanatçı, hayatın aslında gayet iyi gittiğini, endişe etmeye gerek olmadığını fark etmiş.

ALBÜM: Destroyer – Have We Met

Kanadalı müzisyen Dan Bejar’ın duygu fırtınasından nasibini almış indie rock projesi Destroyer, büyük beklentiler yarattığı yeni albümü Have We Met’i Merge ve Dead Oceans ortaklığıyla yayınladı. Üç yıllık aranın ardından kaydedilen Have We Met, anlık bilinç akışları halinde yazılmış sözlerle, Björk ve Massive Attack’ten ilham alınarak yaratılmış sonik bir evreni kesiştiriyor.

TEKLİ: The Psychedelic Furs – Don’t Believe

Son stüdyo kaydını 1991’de yapan, gelmiş geçmiş en iyi psikedelik rock şarkılarından “The Ghost in You” ile hafızalara kazınan efsanevi İngiliz grup, yaklaşık 30 yılın ardından, kimsenin beklemediği bir anda yeni bir tekliyle 1 Mayıs’ta yayınlanacak yeni albüm Made of Rain’i duyurdu. Şarkının 90’lar klasik rock sound’u, yeni albümün ne denli nostaljik olacağını ve grubun aradan geçen 30 yılda yapılan işlerden ne kadar etkilendiğini merak ettiriyor.

EP: Om Unit – Submerged

Elektronik müzik dünyasına 90’larda yaptığı jungle prodüksiyonlarıyla adım atan Bristol çıkışlı prodüktör Jim Coles’un 2010’lara yedi albüm birden sığdırdığı projesi Om Unit, yeni on yıla altı şarkılık bir EP ile giriyor. 160 bpm sularında, tekinsiz bas katmanları ve ritmik deneylerle bezeli bir tekno güzellemesi için sizi aşağı alalım.

TEKLİ: Elon Musk – Don’t Doubt Our Vibe

SoundCloud’da Emo G Records mahlasıyla kayıtlarını paylaşan Elon Musk, iddialı bir şekilde “Don’t Doubt Our Vibe” olarak isimlendirdiği yeni parçasında EDM’in pek haz etmediğimiz sularına dalıyor. Elon Musk’ın sözlerini yazıp vokalleri de kaydettiği parçanın SoundCloud’da tür olarak tanımında #Anime yazıyor.

TEKLİ: Gorillaz feat. slowthai & Slaves – Memory Bliss

Gorillaz’ın müzik, animasyon ve belgesel disiplinlerini harmanlayan projesi Song Machine, sene boyunca farklı iş birlikleriyle hayat bulacak. Serinin ilk yayını “Momentary Bliss”, Nothing Great About Britain albümüyle Bant Mag.’ın 2019’un en iyi yabancı albümleri listesinde 33 numaraya yerleşen slowthai ve İngiliz post punk grubu Slaves eşliğinde bir ortaklık. İkinci parçada Gorillaz’ın konuğunun Tame Impala olacağı söylentileri de gündemde.

TEKLİ: Korhan Futacı & Haluk Bilginer – Ah Güzel Kafam

Dandadadan, Tamburada, Kara Orkestra ve nice güzelliği hayatımıza sokan Korhan Futacı’dan 2020’nin ilk yayını geldi. “Ah Güzel Kafam” isimli yeni Futacı şarkısında Haluk Bilginer de mikrofon da başında. Olmadı Kaçarız Plakçılık etiketiyle yayınlanan parça, kolay kolay akıldan çıkmayacak vokal melodisi ve hem tansiyonu yüksek hem de sürükleyici kurgusuyla öne çıkıyor. Futacı’nın “Vegan Power” bayrağını dalgalandırdığı klibin yönetmeni Seda Gazioğlu.

TEKLİ: Little Dragon – Hold On

Little Dragon’ın ilham verici plak şirketi Ninja Tune kataloğuna gireceği ilk uzunçalar olan New Me, Same Us, 27 Mart’ta yayınlanacak. Albüme dair ilk ipucu ise grubun karakteristik groove’unu ve Yukimi Nagan’ın özlediğimiz vokallerini bir araya getiren “Hold On” isimli tekli.