Ne dinlesek: Danny Elfman, Virginia Wing, Yerçekimi ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Haftanın öne çıkan kayıtları ise hemen aşağıda.


Haftanın öne çıkanları
TEKLİ: Sharon Van Etten – On Your Way Now
(Jagjaguwar)

İki yıl önce PBS’te yayımlanan Made In Boise belgeseli için kaydedilen ve şimdiye dek dijital dünyada kısa kesitlerine erişebilen Sharon Van Etten kaydı, ilk kez tam versiyonuyla yayında. Şarkı bir Mark McAdam bestesi, Van Etten’ın performansı da bir harika.

TEKLİ: Yerçekimi – Budala
(Bağımsız)

4 yıla yaklaşan bir ara vermişti Emre Aypar, Barkın Engin, Altan Sebüktekin ve Burak Yıldırım’dan oluşan Yerçekimi. 2021’in ilk ayına iki şarkı sığdıran ekip, iki hafta arayla yeni şarkılar paylaşmaya Bandcamp hesabında devam ediyor. Elektronik dehlizlerde yankılanan sanrılarla üzerinize üzerinize büyüyen bir şarkı “Budala”.

TEKLİ: Object Blue – Opened Close
(Tobago Tracks)

Kral Lear’a ‘millenial’ ve mutlu sonlu bir pembe dizi çekilseydi…” Londra’da yerleşik Tokyolu prodüktör ve DJ Object Blue, mart ayında yayımlayacağı audio-visual EP’si Grotto’yu bu sözlerle tanıtıyor. “Opened Close”, bir sahne prodüksiyonu gibi kurguladığı yeni çalışmasından paylaştığı ilk tadımlık. Kısa soluklu bir synthesizer rüyası.

TEKLİ: Danny Elfman – Love In The Time of Covid
(Anti)

Tematik müzikal anlatıların en özgün hikâyecilerinden Danny Elfman, yeni parçalar ve harika kliplerle zamanın ruhunu işlemeye devam ediyor. Nitekim son şarkısıyla birlikte pandemi zamanında aşk hadisesine Elfman’ın gözlerinden bakma şansına da nail olduk. Her detayından ustalık akan bir iş.

TEKLİ: Ozan Sarohan – O Yar Gelir
(Pina)

Pencereden dışarıya bomboş baktıracak, bünyeyi efkârla dolduran bir yorum. Sarohan’ın tüyleri diken diken eden vokalleri ve kopuzuna Ahmet Ali Arslan, Alican İpek ve Ozan Kısaparmak eşlik ediyor. Bu türküyü ilk kez babasından duymuş ve zihnine çocukluğundan bir anı olarak yerleşen “O Yar Gelir”i, gerçekten hissederek seslendirmiş Ozan Sarohan.

ALBÜM: Animal Collective – Crestone OST
(Domino Recording)

Colorado’da yaşayan bir grup SoundCloud rapçisini konu eden yarı belgesel film Crestone’un Animal Collective imzalı müzikleri. Hemen her albümünde kadrosu çeşitlilik gösteren grup, bu kez Deakin ve Geologist duosuyla stüdyoya girmiş. Filmin fragmanı da burada.

TEKLİ: Feveran – With Arms Wide Open
(Bağımsız)

Yıldıray Çınar, Alper Ekiz, Doğan Aydın ve Sinan Ünal’dan oluşan İstanbullu grup Feveran’ın ikinci teklisi. 90’lar alternatif / stoner rock sevdalısı kulaklar ıskalamasın. Ortalarında bira açma isteği canlandırıyor, şimdiden söyleyelim.

TEKLİ: Selin Baycan – Dipsiz Kuyu
(KARE Müzikevi)

“Kapıları çarpıp çıkmaktansa, usul usul gitmek var aklımda” diyor Selin Baycan. Çok katmanlı ve renkli orkestrasyonuyla, bir vazgeçişe ses verse de şimdinin tadını çıkarmaya çağırıyor “Dipsiz Kuyu”. Prodüksiyonunu Şevket Akıncı’yla birlikte üstlendiği şarkının klibini de Mehmet Ömür çekmiş.

ALBÜM: Virginia Wing – private LIFE
(Fire Records)

İngiliz üçlü Virginia Wing’in dördüncü albümü, karakteristik ve düşsel bir pop güzellemesi. Ayrıksı renklerin iç içe geçişini sonik bir deneyime dönüştüren bir ses paleti ve şarkı yazımı söz konusu. Köşelerde gizli kalmış harikaları keşfetmek için defalarca döndürmek şart. Favorilerimizden “St. Francis Fountain”ın taptaze klibi de burada.

TEKLİ: Geeva Flava – HADAL
(Gülbaba Records)

Yerli sahnenin deneysel yaklaşımıyla çok katmanlı ve derinlikli anlatılar yaratan ekibi Geeva Flava, yine tematik bir işle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.  Okyanusun bilinmeyenlerine doğru hayali bir yolculuğu anlatan yeni albüm, nisan ayında bir çizgi roman eşliğinde yayımlanacak. İlk tekli “HADAL”, zihne işleyen arpejler ve nefes alıp veren düzenlemesiyle derin bir dinleme deneyimi vaat ediyor.

TEKLİ: Regional Justice Center – Conquest
(Closed Casket Activities)

Seattle çıkışlı hardcore grubu Regional Justice Center, üç yılın ardından gelen ikinci uzunçaları için 5 Mart’a işaret ediyor. Kısa soluklu ve vahşi şarkılarıyla tansiyon yükselten RJC’ın yaklaşan 10 şarkılık albümüne doğru üçüncü durağımız, 1 dakika 15 saniyede saç döktürmeyi başarıyor.

EP: İdil Meşe – Dünya Halim (Remixed)
(Ada Müzik)

Rain Lab ve sayısız iş birliğiyle tanıdığımız İdil Meşe, 2019 tarihli teklisi “Dünya Halim” için hazırlanan remiksleri bir EP’de derledi. Salih Topuz, Netam, Anatolian Sessions ve The Couple, şarkıya farklı nefesler üflüyor.