Ne dinlesek?: Eminem, Sezen Aksu, Holy Fuck ve dahası

Taze yayınlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar…

Hazırlayanlar: Bulut Çakmak, Şevin Bozhan, Cem Kayıran

ALBÜM: Eminem – Music To Be Murdered By

Eminem, geçtiğimiz günlerde hiçbir ön duyuru yapmadan yeni bir albüm yayınladı. Kariyerinin 11. albümünü hayranlarına “Bu sizin cenazeniz” notuyla Twitter’dan duyuran Eminem’in albümde Ed Sheeran, Skylar Grey, Royce Da 5’9″, Black Thought, Q-Tip, Denaun, White Gold, Young M.A, KXNG Crooked, Joell Ortiz, Don Toliver, Anderson .Paak ve Juice WRLD gibi isimlerle iş birliğine girdiğini görüyoruz. Ayrıca albümün tematik olarak Alfred Hitchcock’tan ilham aldığı da ismi ve kapağından belli oluyor. “Unaccomodating” şarkısı ise 2017’de Ariana Grande konserinde yaşanan canlı bomba saldırısına yaptığı göndermeyle sosyal medyada ağır eleştirilerle karşılanmakta.

TEKLİ: Sezen Aksu – Yetinmeyi Bilir Misin?

Sezen Aksu’nun başka yorumculara verdiği şarkılarını kendi sesiyle yalın bir biçimde yayınladığı albüm DEMO’nun devamı olan DEMO 2’den ilk şarkı yayınlandı. Işın Karaca’nın 2004’teki İçinde Aşk Var albümünde duyduğumuz “Yetinmeyi Bilir Misin?” parçasını; Sezen Aksu sade bir gitar eşliğinde, olabildiğince yalın ve duygusal bir şekilde söylüyor. Albümden şarkılar, belirli aralıklarla dijital platformlarda klipleriyle birlikte paylaşılacak.

ALBÜM: Holy Fuck – Deleter 

Kanadalı dörtlü Holy Fuck, analog elektronik ekipmanlarla yarattığı çok katmanlı math rock yorumuyla hayat verdiği albümleriyle heyecan yaratmayı sürdürüyor. Yüksek enerjili ve akıcı dokuz şarkıdan oluşan Deleter, ekibin beşinci stüdyo albümü. Grubun yeni albümündeki konuklar da epey ilgi çekici: Liars’dan Angus Andrew, Pond’dan Nick Allbrook ve Hot Chip’ten Alexis Taylor!

ALBÜM: Bill Fay – Countless Branches

1970 ve 71’de yaptığı iki albümün ardından plak şirketiyle yolları ayrılan, daha sonra 90’ların sonunda tekrar keşfedilen ve yapımcı Joshua Henry’nin yardımıyla beraber 2010’dan beri 4. albümünü yayınlayan Bill Fay’in kariyeri, en ilginç müzik hikâyelerden biri olabilir. 2 LP’ye yayılan 17 şarkılık folk-pop albümü, çoğunlukla Bill Fay’in yumuşak sesi ve piyanonun eşliğiyle zamanın geçişi ve hayat hakkında düşündüren şarkılardan oluşuyor. 

ALBÜM: Pinegrove – Marigold

Popüler indie rock grubu Pinegrove, 2017’de grubun solisti Evan Hall’un hakkındaki cinsel zorlama iddialarıyla ilgili paylaştığı kafa karıştırıcı mesajın ardından, iddia sahibinin ricası üzerine o dönem çıkacak albümleri Skylight dahil tüm etkinliklerini iptal edip bir yıl boyunca müziğe ara vermişti. Rough Trade Records etiketiyle çıkan yeni albüm Marigold’da, Hall’un bir yıllık süreçteki içsel yolculuğunu yansıtan parçalar dikkat çekiyor. Örneğin, “No Drugs” şarkısındaki “No drugs and alcohol tonight / I follow my shadow up and out the skylight” (“Bu gece uyuşturucu ve alkol yok / Gölgemi takip edip camdan yukarı ve dışarı çıkacağım”) sözleri, Hall’un ilişkilerde güç dinamikleri üzerine düşündüklerine işaret ediyor.

TEKLİ: Ebenezer – Flaws and All

Ebenezer, 2018’deki Bad Romantic’in devam albümünden lk parçayı paylaştı. Eski bir sevgilisine atfen yazdığı şarkıda bir kişiyi kusurlarıyla sevmeyi işleyen rapçi, aşkın gerekliliğini ve kaçınılmaz kalp acısını anlatıyor. Şarkının aralarındaki sorunlara göğüs germeye çalışan bir çifti izlediğimiz klibini ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

ALBÜM: Ceylan Ertem – Câhille Sohbeti Kestim

Ceylan Ertem, kayıtları ekim ayında tamamlanan yedinci uzunçaları Câhille Sohbeti Kestim’i Kalan Müzik etiketiyle yayınladı. Birçok heyecan verici iş birliği barındıran albüm, müzisyenin türkü yorumlarından oluşuyor. Can Güngör, Gökhan Türkmen, Coşkun Karademir ve Yusuf Taşkın’ın konuk olduğu albümün lansman konserleri 29-30 Ocak tarihlerinde Beyoğlu’ndaki Ses Tiyatrosu’nda.

TEKLİ: Mezar Turizm – Kuru Temizlemeciler

2017’de Hayatı şikayet ediyorum albümüyle büyük bir kolektif sıkışıklığı sesli hale getiren İstanbullu prodüktör Mezar Turizm, yeni bir tekliyle karşımızda. “Kuru Temizlemeciler” isimli parça, kısa soluklu akışında Anadolu psikedelisiyle yoğurulmuş enstrümantal hip hop tınıları vaat ediyor. Prodüktörün parçayla ilgili paylaştığı bilgi de şöyle: “abartıyorum çünkü anlaşılmak istiyorum” albümünde olmayacak şarkılardan biri.”

ALBÜM: Hatari – Neyslutrans

2019 Mayıs ayında İzlanda’yı Eurovision’da temsil etmesiyle gündeme oturan ve kendini “antikapitalist bir BDSM techno grubu” olarak tanımlayan Hatari, beklenen ilk albümünü yayınladı. Grup iki bölüme ayrılan albümün ilk yarısını “birbirlerini tanıma süreci”, ikinci yarısını da “deneysel Hatari modu” olarak tanımlıyor. Albümde grubun Eurovision şarkısı “Hatrid Mun Sigra”nın da uzun versiyonu mevcut.

TEKLİ: TOKiMONSTA – Fried of the Night (feat. EARTHGANG)

RBMA ile hayatımıza giren ve Los Angeles’ın yeni nesil elektronik müzik sahnesinin heyecan yaratan isimlerinden olan TOKiMONSTA, 2017’de kendisine Grammy adaylığı kazandıran Lune Rouge albümünden bu yana ilk yeni parçasını yayınladı. Atlanta çıkışlı hip hop üçlüsü EARTHGANG’le bir düet olan “Fried of the Nigth”, 20 Mart’ta yayınlanacak Oasis Nocturno albümünün müjdecisi. Parçanın Romain Laurent imzalı klibi hemen aşağıda.

TEKLİ: The 1975 – Me & You Together Song

The 1975’ın Notes on a Conditional Form albümünden dördüncü şarkı paylaşıldı. Daha önce “The 1975” ve “People” parçalarıyla albümün siyasi bir yönü olacağına işaret eden grup, bu parçayla daha kişisel sorunlara yer ayırıyor. Tipik bir pop-rock örneğinin ötesinde masum, hayalperest bir aşk şarkısı olan “Me & You Together Song”, albümün tematik olarak birkaç ayrı parçaya bölüneceğini ima ediyor olabilir. 

TEKLİ: Al Di Meola – Strawberry Fields Forever

Daha önce All Your Life’la The Beatles’a saygı albümü yayınlayan gitar virtüözü Al Di Meola, bu tekliyle birlikte ikinci bir The Beatles cover albümü olan Across the Universe’ü duyurdu. 13 Mart’ta yayınlanacak albümde “Here Comes the Sun,” “Hey Jude,” ve “Yesterday” gibi, grubun en ünlü şarkıları da mevcut. Gitar çalmaya ve hatta müziğe The Beatles sayesinde başladığını söyleyen Meola, “Strawberry Fields Forever”a kattığı caz yorumuyla albüme dair merak uyandırıyor.

TEKLİ: Thundercat – Black Qualls

Son olarak 2017’de Drunk albümüyle aklımızı alan basçı, It Is What It Is olarak isimlendirdiği yeni uzunçalarını 3 Nisan’da yayınlamaya hazırlanıyor. It Is What It Is’in 15 şarkılık akışında müzisyene eşlik eden isimler arasında BADBADNOTGOOD, Childish Gambino, Lil B, Louis Cole, Kamasi Washington ve Flying Lotus’a rastlamak mümkün. Albümden paylaşılan ilk tekli olan “Black Qualls” da Steve Lacy ve Steve Arrington eşliğinde kaydedilmiş bir parça. Brainfeeder, Thundercat’in kendine ilham vermiş müzisyenlere bir saygı duruşu olarak kurguladığı şarkıyı “Klasik bir Thundercat şarkısı” olarak tanımlıyor.

TEKLİ: Cava Grande – A Room Above The Earth

Son olarak Kendine Has Demonation Festivali No:10 kapsamında Babylon’da verdiği konserle aklımızı çalan Cava Grande, yeni albüm öncesinde tadımlıklar paylaşmaya başladı. Tan Tunçağ’ın solo projesi olarak başlayan ve mekâna göre farklı formlara bürünen Cava Grande, Hollow Shell ismini taşıyacak yeni albümü öncesinde üç adet tekli paylaşılacak. Bunlardan ilki “A Room Above The Earth”, dijital platformlardaki yerini aldı bile.

TEKLİ: Kaleo – I Want More / Break My Baby

Dinlerken “Kim bunları üzdü de böyle hisli şarkılar yapıyorlar?” demekten kendimizi alamadığımız Kaleo “I Want More” ve “Break My Baby” parçaları ile 15 Ocak’ta dönüş yaptı. 2020’nin ilerleyen günlerinde daha fazla parça paylaşacak grubun şimdilik elimizde olan şarkılar, ruhumuza İzlanda rüzgârı taşıyor. Islıkların efendisi olarak kabul ettiğimiz solist JJ Julius Som, “I Want More”da bir kez daha yeteneğini konuşturuyor.