Ne dinlesek: Gwen Stefani, Ağaçkakan, John Carpenter, Shame ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Güncellenen Spotify listemiz hemen aşağıda!


ALBÜM: Com Truise – In Decay, Too
(Ghostly International)

2020’yi arşivinin derinliklerinde geçiren Com Truise, ilkini 2014’te In Decay ismiyle yayımladığı b-yüzü derlemelerine bir yenisini ekledi. Synthesizer sevdalıları kaçırmasın!

TEKLİ: Gwen Stefani – Let Me Reintroduce Myself
(Interscope Records)

“Bu bir comeback değil, ben kendimi geri dönüştürüyorum” diyor Gwen Stefani, reggae soslu yeni parçasında. Kendini yeniden tanıtmak ve raflardaki plaklardan ibaret olmadığını hatırlatmak istiyor. 

TEKLİ: The Ringo Jets – Ayrılık Olsa Bile (Hey! Douglas Remix)
(Ferment Records)

The Ringo Jets, Yadigâr EP’sindeki parçalara yapılmış remiksler, şarkıların canlı kayıtları ve demo versiyonlarını derlediği bir EP hazırlığında. Yadigâr 4×4 Keepsake Edition isimli albümde yer alacak Hey! Douglas remiksinin Recep Yılmaz imzalı, fiyakalı bir klibi de var.

TEKLİ: Sleaford Mods – Shortcummings
(Rough Trade Records)

Jason Williamson ve Andrew Fearn ikilisinin yeni şarkısının hedefinde Boris Johnson’ın baş danışmanı Dominic Cummings var. Yeni albümle buluşma 15 Ocak’ta.

TEKLİ: Shame – Snow Day
(Dead Oceans)

Dönüp dönüp play’e basmaktan kendimizi alamıyoruz. MÜ-KEM-MEL! 15 Ocak’ta çıkacak Drunk Tank Pink, 2021’de yolunu gözlediğimiz kayıtların başında geliyor.

ALBÜM: Ağaçkakan – Kendiliğinden
(Epic İstanbul)

Yerli hip hop sahnesinin en şahsına münhasır figürlerinden Ağaçkakan’ın, bir süredir ilgi çekici teklilerle ısıttığı yeni albümü. Tam 21 şarkı! Elektronik müziğin çeşitli alt kollarına uzanan prodüksiyonda Emiladil ve Golem imzası var. Birer de Nilipek ve Can Güngör düeti. İlk dinlemelerdeki favorimiz “Mühimsemez”.

TEKLİ: John Carpenter – The Dead Walk
(Sacred Bones)

John Carpenter’ın film dışı bestelerini derlediği Lost Themes serisinin ilk iki albümü peş peşe çıkmıştı. 5 yılın ardından üçüncü albüm, Lost Themes III: Alive After Death 5 Şubat 2021 günü yayımlanıyor. İştah açıcı “The Dead Walk”a Boneface imzalı bir illüstrasyon eşlik ediyor.

TEKLİ: The Staves – Satisfied
(Nonesuch)

The Staves, üç kız kardeşten oluşan bir folk rock grubu. Nonesuch etiketli albümleri Good Woman ufukta göründü. Yeni teklinin klibi Londra’daki Sunbeam Studios’da Olivia Eames tarafından çekilmiş.

TEKLİ: TEKE::TEKE – “KODOMO NO KUNI” & “ONIGAMI”
(Sub Pop)

Sub Pop Singles Club’ın bu ayki konuğu Montreal merkezli Japon psikedelik rock grubu TEKE::TEKE. İki yeni parça, ekibin ilham havuzunun farklı köşelerine dalıp çıkıyor.

ALBÜM: Soho Rezanejad – Perform and Surrender
(Silicone Records)

2018-2019 yıllarında yaptığı turne sırasında ufak şarkı eskizleri ve kayıtlar yapan Danimarka doğumlu müzisyen Soho Rezanejad’ın, yoldayken ortaya çıkmış fikirleri bir yapboz gibi işlediği yeni albümü. Önceki işlerine aşina olanlar için yine, yeni bir sayfa açılıyor. Başı sonu belirgin olmayan, ferah ve klostorofobik duygu durumları arasında seyreden yarım saatlik bir kayıt.

TEKLİ: Ediz Hafızoğlu “Nazdrave” feat. Bidar – Kuyu
(Lin Records)

Ediz Hafızoğlu’nun birçok farklı yorumcuyla yaptığı düetlerle yön verdiği “Nazrdave” projesinin yeni teklisinde mikrofonun başında Bidar var. Pandemi döneminin ürünü olan parça öze dönüş hakkında. Ferahlatıcı düzenlemesi ve akılda kalıcı melodileri kadar Burcu Ürgüt imzalı kapak görseline de bayıldık.

TEKLİ: Muzz – Nobody Wants a Lonely Heart
(Matador Records)

Interpol solisti Paul Banks’in Matt Barrick ve Josh Kaufman’la hayat verdiği Muzz, senenin cover rüzgârına kapıldı. 4 parçalık bir cover derlemesi yayımlayacak grubun Arthur Russell yorumu “Nobody Wants a Lonely Heart”, dokunaklı ve kasvetli bir hava estiriyor.

EP: Kelly Moran & Prurient – Chain Reaction At Dusk
(Hospital Productions)

Prepared piano ile ruhu dinginleştiren ses bütünleri yaratan Kelly Moran’ın üç parçası ve 90’ların sonlarından bu yana hem plak şirketi hem farklı projeleriyle elektronik noise kültürünün önemli parçalarından Dominick Fernow’un Prurient projesinden iki şarkı bir arada. Kozmik dehlizlerde görüşmek üzere! 

TEKLİ: Lesibu Grand – Hot Glue Gun 
(Bağımsız)

80’ler punk rock nostaljisi, 2020’nin öne çıkan trendlerinden biri. Atlantalı grup Lesibu Grand’in bu yıl yayımladığı dördüncü tekli de aynı nostaljiyi dalgalandırıyor. Bir arcade oyununun içinde kaybolduğumuz klibi de çok eğlenceli.

TEKLİ: Boris & Merzbow – Boris (Melvins cover)
(Relapse Records)

Japonya’nın deneysel rock âleminden çığırtan Boris, grubun kuruluşundan bir yıl önce yayımlanan ve üçlüye ismini veren Melvins şarkısı “Boris”i, uzun yıllardır birlikte ürettiği Merzbow eşliğinde yorumladı. Parçanın orijinalini dinlememiş olanları buraya alalım.

TEKLİ: Gren – Geri Dönmez
(Ferment Records)

11 yılın ardından dönen alternatif rock grubu Gren’in, Görkem Karabudak’ın prodüktörlüğünü üstlendiği yeni albümü Mevsimsiz İklimler’in çıkış tarihi 11 Aralık. Albümün ikinci teklisi, synthesizer dokunuşlarının ön plana çıktığı “Geri Dönmez”de Gözde Öney’in vokallerini de duyuyoruz. Silvyo Behmoaras imzalı klibi de albümle birlikte yayımlanacak.

ALBÜM: Joan of Arc – Tim Melina Theo Bobby
(Joyful Noise Recordings)

Chicago’nun kabarık indie rock sahnesinin imza gruplarından Joan of Arc için veda zamanı. 25 yıllık serüvenin son halkası, puslu ve tutkulu parçalarla dolu.

TEKLİ: Nu Park – Wild Boys
(Bağımsız)

Oğuz Öner ve Uran Apak’tan bir araya gelen Nu Park’ın ilham kaynakları arasında indietronica ve dünya sesleri var. Danslı ama melankolik bir yolculuğa çıkaran “Wild Boys”, uzun soluklu ortaklıklarının en taze ürünü.

TEKLİ: Deli Bakkal – Salı Pazarı
(Tarla Records)

Afrobeat ve Etiyopya cazını, gölgesinde dans edilen meşe ağaçlarının altına taşıyan yeni Deli Bakkal teklisi. “Salı Pazarı”, saksafon ve gitarın kıvrak tınılarıyla çizdiği motiflerden güç alarak; ilk parça “Tellal”da anlatılan hikâyeye yeni bir pencereden baktırıyor.

TEKLİ: Here Lies Man – Come Inside 
(RidingEasy Records)

“Black Sabbath bir Afrobeat grubu olsa nasıl tınlardı?” sorusunun yanıtı olarak tanımlanan Here Lies Man’in yeni teklisi. Soruya ne oranda cevap verdiği tartışılır ama nostaljik hisler canlandırdığı kesin.

TEKLİ: Nandi Bushell – Gods and Unicorns
(Bağımsız)

YouTube’da paylaştığı davul cover videolarıyla adını duyuran Nandi Bushell, Dave Grohl’la giriştiği atışmayla viral olmuştu. 10 yaşındaki İngiliz müzisyen, bestesi kendine ait ilk parçasını yayımladı. “Müzik yaparken unicornları düşünüyorum” diyen şarkı, baştan sona pozitif enerji ve eğlence vadediyor.

ALBÜM: TikTak – Deme Bana
(Rakun Müzik)

90’lardan bu yana üretimlerini sürdüren ve Erkin Peprek – Deniz Ilgar ikilisinden oluşan TikTak’ın üçüncü stüdyo albümü. Ekibe çeşitli parçalarda Hakan Kurşun, Kerem Kabadayı ve Batuhan Oğuz eşlik ediyor.

TEKLİ: EYEHATEGOD – High Risk Trigger
(Century Media)

Kariyerinde 30 yılı aşkın süreyi geride bırakan New Orleans çıkışlı sludge metal efsanesi EYEHATEGOD’ın yedi yıllık aranın ardından gelecek albümünün ismi  A History of Nomadic Behavior. İlk parça “High Risk Trigger”, grubun saç döktüren gitar rifflerinden hiçbir şey kaybetmediğini ispatlıyor.

TEKLİ: BUBBA – Keşiş
(BABA PLAKÇILIK)

Uğur Türk, Oğuzhan Gedik ve Aslıhan Kurtçu’dan oluşan alternatif rock grubu BUBBA, Red Bull Warm Up’ın bu seneki kazananı. Üçlünün Hayyam Stüdyoları’nda kaydettiği dört parçadan dinlemeye açılan ilk parça “Keşiş” oldu. BUBBA’nın dünyasına ilk adım, gitar soloları ve hafif salınımlarla eşlik edeceğiniz beatlerle atılıyor.

ALBÜM: Reptilians from Andromeda – Must Be Destroyed!
(Ada Müzik)

Yerli rock’n’roll sahnesinin üretken ekiplerinden Reptilians from Andromeda’nın yeni albümü. Karga’da canlı kaydedildi, miksini Rammy Roo, mastering’ini kataloğunda Dandy Warhols ve Gorillaz’a rastlayabileceğiniz Fran Ashcroft yaptı.

EP: Bastille – Goosebumps
(Virgin Records)

Üç yeni şarkı ve iki remiksten oluşan Bastille EP’si. Indie pop grubuna birer parçada Kenny Beats ve Blur gitaristi Graham Coxon eşlik ediyor.

TEKLİ: Greentea Peng – Spells
(Universal Music)

Elektronik caz, trip hop, nu jazz -ya da caz / soul tınılarının elektronik dokunuşlarla buluştuğu müziklere ne isim veriliyorsa- seven kulaklar, Greentea Peng’in kişisel meseleleri işlediği şarkılarıyla tanışmak için acele etsin. “Spells”, İngiliz müzisyenin perspektifinden aidiyet meselesine bakıyor.

TEKLİ: Logic1000 – I Won’t Forget
(Therapy)

Berlin’de yaşayan Avustralyalı prodüktör Samantha Poulter, ya da house sahnesinde bilinen ismiyle Logic1000, Because Music bünyesinde Therapy adını verdiği plak şirketini hayata geçirdi. You’ve Got the Whole Night to Go isimli EP ocakta yayımlanacak. İlk tekli ise 90’lar kulüplerine açılan bir portal gibi.

TEKLİ: People Around – Good For Me
(Bağımsız)

Pandeminin hemen öncesinde Heybeliada’ya taşınan People Around üyeleri, burada bulduğu dinginlikle yeni parçalar hazırlamaya girişmiş. #stayhome ismini verdikleri serinin ilk teklisi “Good For Me”, 2000’ler başları nu-jazz akımı ve lo-fi ev prodüksiyonları arasında bir yerde vuku buluyor.

TEKLİ: Seren Saraç – Yıldızlar
(KYMY Production)

Müzikoloji eğitimine devam eden Seren Saraç, söz ve müziği kendisine ait ilk şarkısını nisan ayında yayımlamıştı. Seneyi de yazdığı bir aşk şiirinin ayrılık şarkısına dönüştüğü “Yıldızlar”la kapıyor.