Ne dinlesek: Lady Gaga, The Flaming Lips, Kamufle, Yank ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Haftalık güncellediğimiz Spotify listesi de sayfanın sonunda sizi bekliyor!

ALBÜM: Lady Gaga – Chromatica
(Interscope Records)

A Star Is Born’daki performansıyla müzikal yolculuğunda farklı bir sayfa açan Lady Gaga, üç yıldır üzerinde çalıştığı yeni albümüyle karşımızda. 16 parçalık albümde Elton John, Ariana Grande ve BLACKPINK iş birlikleri de var. Favori Lady Gaga albümünüz olabilecek mi, bilinmez. Ama ihtişamlı bir dans albümü olmasının yanında şöhretin yarattığı buhranları ya da travmaları piste çağıran araştırıcı bir ruha da sahip.

TEKLİ: Kamaal Williams – One More Time
(Black Focus)

Kamaal Williams’ın yoldaki ikinci stüdyo albümü Wu Hen’den ilk tekli. “One More Time”, enstrümanların sınırlarını keşfederken, funk ve psikedelik cazla kavrulmayı vaat eden; 90’lar analog oyun dünyasına doğru kısa bir yolculuk.

ALBÜM: Kamufle – 19T pt 4
(Basemode Records)

19T ile seyrine şubat ayında başlayan Kamufle albümünün son bölümü. Albümde Can Kazaz, Barış Demirel, Ahiyan, Anıl Piyancı, Deniz Tekin ve Ezhel’in ortak olduğu toplam 12 şarkı var. Kimi zaman toplumsal sorunlar odaktayken, bazen de kendimizi rotayı Kamufle’nin iç dünyasına yolculuğa doğru çeviren “Gül Dikenleri” gibi parçaların içinde bulmak mümkün.

TEKLİ: Yank – Yarın Uzaklarda
(Shalgam Records)

Yankı Bıçakçı’nın solo projesi Yank’ın yeni teklisi. Nekizm ve Pitohui gibi projelerde de dinlediğimiz müzisyenin parçası akustik tınılarla açılıp atmosferik seslere bürünürken, umutsuz arayışlarımıza ideal  bir eşlikçi oluyor. Burak Irmak eli değmiş synth partisyonları da bir harika.

ALBÜM: Eylül – Dokuzuncu Dünya Savaşı
(DMPG)

Eylül’den peşi sıra dinlediğimiz teklilerin ardından, sekiz parçalık ilk albümle buluştuk. Her bir parçada ayrı hikâyeler anlatan Eylül, elektronik pop tınılarıyla kendine özgü vokalinin uyumunu seyredeceğimiz yarım saatlik bir süzülüş vaat ediyor.

ALBÜM: Hermetic Delight – F.A. Cult
(October Tone Records)

Ankaralı grup Fungu’dan tanıdığımız Zeynep Kaya bir süredir Fransa’da ikamet etmekte ve farklı projelerin yanı sıra grubu Hermetic Delight’la konserler vermekte. Grup aslında yıllardır aktif ama bu hazırladıkları ilk albümleri. Şarkı sözleri ağırlıklı İngilizce olsa da Türkçe ve Fransızca olanlar da var. F.A. Cult‘ta punk altyapısından gelen isyanlar sürükleyici melodilerle buluşuyor ve besteler kalbinize dokunmada hiçbir şekilde zorlanmıyor. Zeynep Kaya’nın bayıldığımız vokali eşliğinde hiç bir anında boş yapmayan bir serüven sizi bekliyor.

ALBÜM: Hayvansaray – Antika Kayıtlar 
(Hexe Music)

Deniz Bolayır’ın kafasına estiği gibi takılan ve çok iyi yapan kendine özgü projesi Hayvansaray’ın 2010-2012 arasında yaptığı kayıtlarla buluştuk. Mizah yüklü şarkı sözlerini bazen funk’a bazen ise folk’a sararak eğlenceli bir seyir sunan Hayvansaray’ın yeni şarkılardan oluşan albümü ise yolda.

TEKLİ: Protomartyr – Michigan Hammers
(Domino Records)

Detroitli grup Protomartyr’den “Worm in Heaven” ve “Processed By The Boys” isimli teklilerin ardından punk severlerin kulaklarının pasını silmeye söz veren bir çıkış. Yoldaki albüm Ultimate Success Today’le buluşma tarihimiz 17 Temmuz.

TEKLİ: Midvil – Dreaming Dreams
(Venüs Müzik)

Temelleri 2014 yılında atılan psikedelik rock grubu Midvil’in Great Journey ve Rungokna albümlerini takip eden yeni teklisi. Varoluşu “rüya içinde bir rüya” olarak betimleyen üçlü, 9 dakikalık parçasıyla ses ve düşler arasında bir köprü kuruyor.

ALBÜM: Sébastien Tellier – Domesticated
(Record Makers)

Geçtiğimiz günlerde “Stuck In A Summer Love” adlı tekliyi paylaşan Fransız müzisyen Tellier’in albümü ev hayatında geçirdiğimiz dönüşümü konu ediyor. Albümün tabiatını müzisyenin şu sözleriyle özetlemek mümkün: “Evcilleştirme evrensel bir konu ve herkesin yaşadığı bir deneyim. Bu, gündelik hayatı olağanüstü bir şeye dönüştürmekle ilgili.”

TEKLİ: Kate NV – Plans
(RVNG Intl.)

Müthiş bir bas yürüyüşü ve Saâda Bonaire, Lizzy Mercier Descloux gibi 80’ler kahramanlarımızı hatırlatan vokal melodileriyle “Plans”, Rus müzisyenin ses dünyasıyla henüz tanışmamış olanlar için de iyi bir başlangıç noktası olabilir.

TEKLİ: The Flaming Lips – Flowers Of Neptune 6
(Bella Union)

Bu aralar üretimlerine gaz veren The Flaming Lips’in son numarası. Zihinlerde kendisiyle bütünleştirdiğimiz büyük plastik balonu ve ABD bayrağına sarılmış haliyle alevler içinde yanan çayırda gezinirken izlediğimiz Wayne Coyne’lu video klibiyle yayımlandı.

TEKLİ: Adakanbo – Durur Mu?
(Lordlar Sofrası)

Yerli hip hop sahnesinin yükselen sesi Adakanbo, “Adaletin batsın dünya” tonunda sözlerle ilerlediği bu yeni şarkısında hem kendine hem etrafındakilere müzik gibi mutlu eden şeyleri hatırlatmayı ve onları güçlendirmeyi de amaçladığını söylüyor.

TEKLİ: Colin Stetson – Awake You Sleepy Hearts
(Sony Music)

25 Mayıs’ta yayına başlayan National Geographic serisi Barkskins’in müziklerine imza atan Colin Stetson, bu kayıt için serinin oyuncu kadrosunda da yer alan David Thewlis’le bir araya gelmiş.

Haftalık radarımıza takılan tüm albüm ve tekliler Spotify listemizde!

Yazı: Asena Büyük