Ne dinlesek?: Pet Shop Boys, Şevket Akıncı, Okay Kaya, Wire ve dahası

Taze yayınlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar…

Hazırlayanlar: Bulut Çakmak, Cem Kayıran, Sava Kayhan

ALBÜM: Pet Shop Boys – Hotspot

1986’daki ilk albümleri Please’den bu yana aktif müzik hayatına iyi ki devam eden İngiliz synth-pop ve stil efsanesi Pet Shop Boys, tam 14. stüdyo albümüyle etkileyici külliyatını genişletmeye devam ediyor. Albüm küresel ısınmadan (“Burning the Heather”) LGBTİ+’ların evlenme hakkına (“Wedding in Berlin”), karşı konulamaz diskodan (“Monkey Business”) özlemle tutuşan âşıklara (“Only the Dark”) bir sürü konu ve duyguyu işliyor.

ALBÜM: Okay Kaya – Watch This Liquid Pour Itself

Norveç asıllı Amerikalı sanatçı Okay Kaya’nın merakla beklediğimiz yeni albümü Watch This Liquid Pour Itself de bu hafta sessiz sedasız yayınlandı. Okay Kaya, uçuşan vokaller ve temiz synthler eşliğinde dinleyenine âdeta dokunuyor. Çok sevdiğimiz Jagjaguwar etiketiyle yayınlanan albüm uzun tekrarları hak ediyor.

TEKLİ: Cage The Elephant & Iggy Pop – Broken Boy

Cage The Elephant’a Grammy kazandıran Social Cues albümünün açılış parçası “Broken Boy” yeni bir versiyonla tekrar yayınlandı. Enerjik bir altyapı üzerine kurgulu parça, ‘’Godfather of Punk’’ Iggy Pop işbirliğiyle yeniden hayat bulmuş ve ne güzel olmuş!

ALBÜM: Wire – Hive Mind

Kült grup Wire’ın hayranlarına güzel bir haberimiz var: Yeni albüm Hive Mind, baştan sona kusursuz bir akışa ve grubun geçmişindeki her döneme selam duran anlara sahip. Grubun imzası halini almış, kırık ve içinize işleyecek kirli gitar sekansları ve tazeliğinden hiçbir şey yitirmemiş şarkı yazımıyla; yaklaşık 45 yıldır olduğu gibi yine “iyi ki varsınız” dedirten bir albüm.

TEKLİ: F.Ö.K. – Deplasman

Yayınladığı teklilerin ardından bir süre sesini soluğunu duymadığımız F.Ö.K., 12 şarkılık Borcumuz Olsun albümüyle dönüyor. Kadıköy çıkışlı grubun yeni albümüne dair ilk ipuçlarını da bir futbol güzellemesi olan “Deplasman” şarkısı veriyor. Bug Müzik tarafından yayınlanan parça, yüksek enerjisiyle kendinizi tribünde hissedeceğiniz yaklaşık üç dakika vaat ediyor.

ALBÜM: Şevket Akıncı – Radyo Ekoton

Bağımsız müzik sahnesinin en üretken figürlerinden biri olan Şevket Akıncı, bol konuklu Radyo Ekoton albümüyle 25 yılın ardından kariyerinin ikinci “şarkı albümüne” imza atıyor. Bir saat uzunluğundaki albüm zihin açıcı kompozisyon fikirleri ve özgün bir hikâyecilik vaat ediyor. Radyo Ekoton’da Akıncı’ya eşlik eden isimler arasında Sumru Ağıryürüyen, Ruşen Alkar, Selin Baycan, Ülkü Aybala Sunat, Saadet Türköz, Anıl Eraslan gibi müzisyenlerle birlikte müzisyenin kızı Ece Akıncı da var. Her parçasında ayrı bir yolculuğa davet eden; ve uzun akışında nitelikli bir işçilik barındıran şarkılara yer veren albümleri özleyenler kaçırmasın.

ALBÜM: Les Amazones d’Afrique – Amazones Power

Daha önce “Smile” ve “Love” parçalarını tekli olarak yayınlayan Les Amazones d’Afrique’in Batı Afrika vokalleriyle elektronik müziği birleştiren albümü Amazones Power’ın yolunu epeydir gözlüyorduk. Vokallerini birçok farklı müzisyenin paylaştığı, Mamani Keïta ve Rokia Koné’nin ön plana çıktığı albümün son parçası “Power”da ise birden fazla kıta ve jenerasyondan 16 sanatçı bir araya geliyor. İngilizce, Fransızca, ve Mali’nin yerel dilleri gibi birçok dilde sözlerin bir araya geldiği albümde çeşitli sosyal sorunlara değinen sanatçılar, özellikle Afrikalı kadınları etkileyenlere müzik aracılığıyla dikkat çekmeyi amaçlıyor.

TEKLİ: Plastic Ideas – Birden Uyandım

Sunset Stream’den tanıdığımız Berkan Çalışkan’ın evde kaydettiği besteleri yayınlama cesaretiyle hayat bulan Plastic Ideas, üçüncü teklisiyle karşımızda. 2019’da iki tekli ve ilk konserleriyle çıkışını yapan grup, Mevzu Records etiketiyle yayınladıkları bu teklide de beste, kayıt, miks ve mastering aşamalarını ev ortamında tamamlamış. Grubun ilk albümü Bakiyesi Belirsiz Ömrüm’ü beklerken tekliyi Bandcamp’ten satın alarak gruba destek de olabilirsiniz.

TEKLİ: Jessie Reyez – Love In The Dark

Island Records bünyesinden Kanadalı şarkıcı ve söz yazarı Jessie Reyez, 2016’da hayatımıza girmişti. “Love in the Dark’’ teklisiyle güzel bir dönüş yapan Reyez, Mart 2020’de çıkacak Before Love Came To Kill Us albümünden ilk şarkısıyla albümün duygu yoğunluğunu gözler önüne seriyor.

EP: Calvin Harris – Love Regenerator 1

Calvin Harris’in geçen hafta ipuçlarını verdiği acid house projesinin ilk meyvesi, iki şarkılık EP “Love Regenerator”. Dört parçalık akışta 90’ların nostaljik sesleri ve synthleri kullanılmış. İlk parça “Hypnagogic (I Can’t Wait)” dönemin nostaljisini yapan bir rave’le uykudan hemen önceki hali yansıtıyor. Öte yandan, adını dünyanın ilk nükleer reaktörü Chicago Pile-1’dan alan “CP-1” şarkısı daha ağır, daha karanlık bir havaya sahip olsa da yine de 90’ların dans sahnelerine yaraşır bir parça. 

TEKLİ: ATLiens- Meltdown

Uzun süren sessizliğini bozan ATLiens, gezegenin derinliklerinde yankılanan seslerden oluşan trap parçasını geçtiğimiz günlerde dünyaya indirdi. Mart ayında gelecek EP’de bolca loop, mekanik ve endüstriyel sesler duyacağız gibi görünüyor.

TEKLİ: Katie Gately – Waltz

Amerikalı deneysel müzik bestecisi ve prodüktör Katie Gately, Björk ve Zola Jesus için yaptığı remikslerden sonra serpentweetfeet’in prodüktörlüğünü üstlenmişti. Yaptığı müziği dinlerken kendinizi duygu ve sentetik seslerle dolu bir roller coaster’a binmiş gibi hissediyorsunuz. Zengin vokaller, kalp ve akıldan gelen sözlerle çevrilmiş “Waltz”, yoldaki Loop EP’si için güzel bir başlangıç.

ALBÜM: Wolf Parade – Thin Mind

Indie rock grubu Wolf Parade, basçı DeCaro’nun ayrılmasıyla 2000’lerde çıkış yapan orijinal üçlüye dönmüş oldu. Grubun beşinci stüdyo albümü Thin Mind, 2006’da Coachella’daki skandala ve 2011’deki vergi sorunundan sonra 5 yıllığına müziği bırakmalarına rağmen hâlâ nitelikli müzik üretebildiklerini gösteriyor. Synth seslerinin hâkim olduğu Thin Mind, “The Static Age” gibi klasik rock parçalarından “Fall Into the Future” gibi akılda kalıcı melodilere, “Forest Green” gibi hızlı parçalardan “Julia Take Your Man Home” gibi zararlı erkekliklere meydan okuyan sözlere, birçok açıdan dolu dolu bir albüm.

TEKLİ: Hailu Mergia – Abichu Nega Nega

Ethio-jazz denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Hailu Mergia, uzun yıllar uzak kaldığı müzik sahnesine 2018’de yeni bir albümle dönmüştü. Mergia’nın dönüşünü sağlamlaştıracak ikinci albüm Yene Mircha, martta Awesome Tapes From Africa’dan yayınlanacak. İlk tekli “Abichu Nega Nega”nın enerjisine kapılmanız yaklaşık beş saniye sürecek!

ALBÜM: J Hus – Big Conspiracy

İngiltere’nin yükselen rap yıldızı J Hus, birkaç parçası sızdırılan albümünü daha fazla bekletmeyip 24 Ocak’ta yayınladı. Yeni albümünün hazırlık sürecinde 3 ay hapis yatan J Hus, kendini daha iyi tanımak için vakit harcamışa benziyor. Muhtemelen cezaevinde başladığı düşünsel serüvenin etkileri, albümün kapanış şarkısı “Deeper Than Rap”te de göze çarpıyor: “How do you live your life when your life’s a facade?” (“Hayatın bir yansımadan ibaret iken nasıl yaşayabilirsin?”) Buna ve “Big Conspiracy” gibi harika bir beat-flow ikilisine sahip şarkılara ek olarak, J Hus “Play Play” ile de Latin tınılarına kayan bir alanda denemeler yapıyor.

TEKLİ: Rosalía – Juro Que

2019’a 4 Latin Grammy ödülüyle damga vuran İspanyol şarkıcı Rosalía, yeni teklisi “Juro Que” ile günümüz popuna ara verip flamenko söylemeye karar veriyor. Türkçede “Yemin Ederim Ki” anlamına gelen şarkı, alışılagelmiş akustik gitar, alkış (palmas) ve sözlerindeki romantizme ek olarak nadiren de olsa autotune kullanıp modern bir flamenko eseri ortaya çıkarıyor. Tutkulu bir aşkı anlatan şarkı, klibiyle birlikte yayınlandı. 

TEKLİ: Zeynep Bastık – Çukur

Çoğunlukla coverlarıyla ünlenen Zeynep Bastık, müziğini Çağrı Telkıvıran’la beraber yaptıkları, sözlerini ise kendi yazdığı “Çukur” şarkısıyla karşımızda. Karartılı sözleri ve kaliteli orkestrasyonu ile dinleyiciye hızlıca kendini sevdireceği aşikâr olan parça, klasik bir Türkçe pop şarkısı.

TEKLİ: Stephen Malkmus – Xian Man

Pavement’ın yıllar sonra ilk konserlerini Primavera Sound kapsamında vereceğini duyurmasıyla kapıldığımız heyecan kasırgası, yeni Stephen Malkmus albümü haberiyle iyice körüklendi. Domino etiketiyle 6 Mart’ta yayınlanacak Traditional Techniques albümünden ilk şarkı dinlemeye açıldı. Kayıtlarda Malkmus’a Matt Sweeney ve Chris Funk eşlik ediyor!

TEKLİ: Dad – Fresher

İki boyutlu sanal pop yıldızı Dad, eski sevgilisine ithaf ettiği “Fresher” teklisinde Grammy adayı olmuş prodüktör Yakob’la iş birliği yapıyor. Gorillaz’ın açtığı “çizgi grup” kapısını ardına kadar aralayan Dad, günümüzün en ilginç pop yıldızlarından biri olmaya aday.

TEKLİ: Pearl Jam – Dance of the Clairvoyants

Uzun süren bekleyiş sona erdi ve Pearl Jam yeni albümünden ilk parça olan “Dance of the Clairvoyants”ı paylaştı. Parçanın ilk saniyeleri itibariyle “yeni” bir Pearl Jam sound’uyla karşı karşıya olduğumuzu anlıyoruz. Seattle grunge sahnesinden günümüze kalan az sayıdaki gruptan biri olan Pearl Jam, Gigaton ismini verdiği yeni albüm için prodüktör Josh Evans ile çalışmış.