Ne dinlesek: St. Vincent, Godspeed You! Black Emperor, Red Fang ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

Öne çıkanlar
TEKLİ: St. Vincent – The Melting Of The Sun
(Loma Vista Recordings)

70’ler New York’unun diskolarına açılan bir portal gibi tasarlanan yeni St. Vincent albümüyle buluşmamıza az kaldı. İkinci tekli “The Melting Of The Sun”, geride kalan hafta sonunun en çok konuşulan şarkılarından biri oldu. Saturday Night Live’daki harika performansının payı da var tabii.

ALBÜM: Hibylo – HIBYLO
(Kinship Records)

5 Mart 2020, Arkaoda Berlin sahnesinde gerçekleşen bir canlı performans kaydı. Davul-bas-synthesizer üçlüsü Hibylo’nun aksak ritimleri ve işitsel dokuları harmanladığı 25 dakikalık doğaçlama seansı Bandcamp’ten erişilebiliyor.

TEKLİ: SONIC BOOM – Ninja
(NUDC)

Elif Çağlar, Çağrı Ertel, Alp Ersönmez ve Volkan Öktem’den oluşan SONIC BOOM’un yolunu gözlediğimiz ikinci teklisi. Çıldırtıcı groove’ları ve  3 dakikanın her bir saniyesini inci gibi işleyen zihin açıcı düzenlemesiyle bünyede “Ah, bunu canlı dinlemek vardı!” etkisi yaratıyor.

TEKLİ: Red Fang – Arrows
(Relapse Records)

Stoner metalin tartışmasız en eğlenceli grubu Red Fang, beş yılın ardından yeni bir albüm yayımlıyor. Albüme ismini veren “Arrows”, Whitey McConnaughy imzalı klibiyle yayımlandı. Bir katana kılıcının Red Fang üyelerinin elinde ne kadar işlevli bir şeye dönüşebileceğini (!) gözler önüne seriyor klip… Red Fang’in gitar riffleri kadar mizahını da özlemişiz!

ALBÜM: Godspeed You! Black Emperor – G_d’s Pee AT STATE’S END!
(Constellation Records)

Jake Lasek’in prodüktörlüğünü üstlendiği yeni Godspeed You! Black Emperor albümü. Her zamanki gibi tematik, kaotik ve duygusal bir iş. İçinden geçtiğimiz garip zamanların beraberinde getirdiği meydan okumalara eşlik etmesi için hazırlanmış gibi ama umut kırıntılarını da derinlere serpiştirmiş.

TEKLİ: Eralp Çalık – Dünya Halim
(Bağımsız)

Son dönemde tanıştığımız heyecan verici seslerden Eralp Çalık’ın üçüncü teklisi. “Kabul görmenin aslında kendini kabul etmekle başladığını fısıldadı bana.” diyerek tanımladığı “Dünya Halim”in düzenlemesi Efe Demiral’a ait. Bas ve davullarda ise Feryin Kaya – Berke Can Özcan ikilisi var.

TEKLİ: Mdou Moctar- Afrique Victime
(Matador Records)

Matador Records’ın son transferi Tuaregli müzisyen Mdou Moctar’ın yedinci uzunçaları Afrique Victime, 21 Mayıs’ta yayımlanacak. Albüme ismini veren şarkıda Afrika’nın masum olduğunu hatırlatıyor. Klibin yönetmeni ise Cem Mısırlıoğlu.

ALBÜM: Dry Cleaning – New Long Leg
(4AD)

Londra’da yıllar sonra güçlü bir şekilde kendini hissettirmeye başlayan post-punk titreşimlerinin yeni ve tatmin edici örnekleri gelmeye devam ediyor. Son iki yılda yayımladığı EP ve teklilerle takibe aldığımız Dry Cleaning’in ilk albümü New Long Leg, beklentileri karşılayan; kirli, içsel ve nostaljik bir kayıt.

TEKLİ: Banu Kanıbelli ft. SO Duo – Aslında
(Ada Müzik)

“Aslında bir kanatsın, kanadın uzanıp kaldırır perdesini gerçeğin.” Banu Kanıbelli’nin bestelediği ve seslendirdiği “Aslında”, Sumru Ağıryürüyen ve Orçun Baştürk’ün güç birliği SO Duo’nun dokunuşlarıyla son hâlini almış. Etkisini uzun süreler hissedeceğimiz bugünlerde bir nefes alma, nefes bulma niyetiyle yazılmış; bunda da oldukça başarılı.

EP: Maria Reis – A Flor Da Urtiga
(Cafetra Records)

Portekiz punk âleminin en üretken müzisyenlerinden Maria Reis (Pega Monstro grubunun yarısı ve Cafetra Records’ın kurucusu) bir duygu girdabına davet ediyor. Akustik tınıların ön plana çıktığı yeni EP’si, Panda Bear (Noah Lennox) prodüktörlüğünde kaydedilmiş 5 şarkıdan oluşuyor.

ALBÜM: Fluctuosa – Physical Hack
(Müstesna Records)

İstanbullu prodüktör Doğukan Açar, ya da Fluctuosa; incelikli, tuhaf ve çok katmanlı şarkı yapılarıyla bir sonik portal yaratmayı başarıyor. Son işi Physical Hack, aynı zamanda Müstesna Records için kaydettiği ilk albüm ve sekiz zihin bükücü şarkıdan oluşmakta.

ALBÜM: Hakan Özer – O N C A  G Ü N L E R
(People Make Music)

Resam ve akademisyen Hakan Özer’in 1997’den bu yana yaptığı besteleri buluşturan bir ilk albüm. Burak Güngörmüş ortaklığıyla Büyükada’da kayıtları gerçekleştirilen O N C A  G Ü N L E R’de dokunuşlarına rastlayacağınız isimler arasında Nilipek, Demet Çizenel, Emre Malikler ve Tuğhan Garip de var. Özer, yaşanmışlıkları ve hafızaya kazınanları hiç aceleye getirmeden, dingin dingin anlatıyor şarkılarında.

TEKLİ: Cold Cave – Night Light
(Heartworm Press)

Wes Eisold’un synth pop harikası Cold Cave, 2011’den bu yana kataloğunu kısa format yayınlarla genişletiyor. Fate In Seven Lessons isimli bir EP daha yaklaşmakta. İlk şarkı “Night Light”, New Order-vari bir atmosfere ve akılda kalıcı melodilere sahip.

TEKLİ: Garbage – The Men Who Rule The World
(BMG)

Kayıplar, acılar ve kapitalizm illetinden ilham alan yeni Garbage albümü No Gods No Masters için 11 Haziran’ı bekleyeceğiz. Açılış şarkısı “The Men Who Rule the World”, Şilili sanatçı Javi Miamor’un animasyon ve kolaj tekniklerini kesiştirdiği zevkli bir kliple paylaşıldı.

ALBÜM: Kaidi Tatham – An Insight To All Minds
(First Wood Records)

Benji B tarafından “İngiltere’nin Herbie Hancock’u” olarak tanımlanan multi enstrümantalist Kaidi Tatham’ın üçüncü solo albümü. 15 şarkılık akışında havadar ve çok katmanlı bir seyir sunuyor. Nitekim kendisi de albümün “bir varış noktasından ziyade yolculuğun kendisi” ile ilgili olduğunu söylüyor. Hazırsak kemerleri bağlayalım…

TEKLİ: Beak> – Oh Know
(Invada Records)

Geoff Barrow, Billy Fuller ve Will Young’ın krautrock geleneklerinden beslenen grubu Beak>, iki yıla yaklaşan sessizliğini “Oh Know” isimli şarkıyla bozdu. Her zamanki gibi beyninizin kıvrımlarında yankılanacak bir bas yürüyüşüne sahip yeni Beak> güzelliği için Kanadalı oluşum Echo Panda’nın çektiği klibe de bayıldık.

TEKLİ: Geeva Flava – GUARDIAN II
(Gülbaba Records)

Progresif ve deneysel estetikle kurguladığı derinlikli hikâye anlatıcılığıyla gönlümüzü çalan Geeva Flava’nın Aga B ve Ethnique Punch düeti. Yakında kavuşacağımız Hadal Zone için beklentileri artıran parçanın Aylin Aslan yönetmenliğinde çekilen klibi de harika bir görsel eşlikçi. 

TEKLİ: Melek Mosso – Ağlarsam
(Piu Sound)

Melek Mosso’nun yakında yayımlanacak EP’si, ismini bir Edip Cansever şiirinden alıyor. Sonrası Kalır, üç şarkıdan oluşacak ve bir ayrılık hikâyesi anlatacak. İlk tekli “Ağlarsam” klibiyle birlikte yayımlandı. Klip, geçtiğimiz hafta paylaşılan “Kızgınım”ın devamı niteliğinde.

ALBÜM: Erçin Kaya – Music For Piano
(H&H Yapım)

Çağdaş klasik müziğin temsilcilerinden Erçin Kaya’nın 10 şarkılık solo piyano albümü. İçsel bir yolculuğa çağıran albüm, tek seferde ve doğaçlama olarak kaydedilmiş. Miks ve mastering işlemlerinde Adham Farid imzası var.

TEKLİ: Damon Locks’ Black Monument Ensemble – Keep Your Mind Free
(International Anthem)

Chicago caz sahnesinin çok yönlü müzisyenlerinden Damon Locks ve grubu Black Monument Ensemble’ın yeni albümü NOW öncesinde ikinci durak. Yanlarına şehrin bir diğer kahramanı Ben Lamar Gay’i almışlar. MUH-TE-ŞEM.

TEKLİ: Gazelle Twin – The Well
(Invada Records)

İngiliz yönetmen Corinna Faith’in son uzun metrajı The Power’ın soundtrack albümünden yayımlanan ilk tekli. Kasvetli vokalleri ve derinden yüzeye ağır ağır çıkan melodilerle ses bütünlüğünü yakalayan şarkı, Gazelle Twin’in sonik evreninde karşılaşacağınız unsurlara dair bir rehber gibi aynı zamanda.