Ne dinlesek?: The Radio Dept., King Krule, Isobel Campbell ve dahası

Taze yayınlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar…


Yazılar: Bulut Çakmak, Cem Kayıran, Efe Yel, Koray Soylu, Şevin Bozhan 

TEKLİ: The Radio Dept. – The Absence of Birds

2016 çıkışlı Running Out Of Love albümünü hâlâ sıkılmadan döndürdüğümüz İsveçli dream pop harikası The Radio Dept., bu yıl “on ya da daha fazla” şarkı yayınlayacağı müjdesini “The Absence of Birds” isimli dokunaklı parçayla verdi. Grup üyelerinin özlem duygusu ve beklenmeyenleri yapabilme gücü ekseninde hayat verdiği “The Absence of Birds”, The Radio Dept. müziğini neden sevdiğimizi tekrar tekrar hatırlatan bir doğrudanlığa sahip.

TEKLİ: Black Midi – Sweater

Baş döndürücü ilk albümleri Schlagenheim’la 2019’un en iyi yabancı albümleri listemizde üç numaraya yerleşen Black Midi, İngiliz prodüktör Dan Carey eşliğinde yapılan albüm kayıtlarından kenara ayrılmış bir parçayı yayınladı. Schlagenheim’la aralanan kapının daha nice heyecan kasırgasına açılacağını ispatlayan yaklaşık on iki dakika uzunluğundaki “Sweater”, ağır ağır büyüyen ve etrafınızı saran bir kaos hissini beraberinde getiriyor. 

ALBÜM: Green Day- The Father of All Motherf******

Green Day, on üçüncü stüdyo albümünde rotasını “politik punk”tan “apolitik punk”a çevirmişe benziyor. Amerika siyasetini çıkmazlar içinde bulan grup, politik kaygılardan uzak bir partileme hissiyle takipçilerini karşılamak istemiş. Vokalisti Billie Joe Armstrong’a göre, bu durumun bazı sebepleri var: “Hiçbir şey tahmin edilebilir değil. Amerika cidden bok gibi bir durumda ve bu ortamdan ilham alarak bir şeyler yaratmak çok zor çünkü burası beni sadece depresyona sokuyor.” Eğer grubun ¡Dos! albümünü seviyorsanız, bu albümde de sesi açıp partiye başlayabilirsiniz. 

ALBÜM: Miss Crowley – When the Sun Changes Its Colours

Sofar ve Pürtelaş 3+1 gibi serilerdeki performanslarıyla adını duyuran, aslında çokuluslu bir duo olarak kurulan Miss Crowley’ye bu albümde çelloda Gülşah Erol, kontrbasta Murat Çopur ve davulda Kerem Öktem eşlik ediyor. 2017’den beri yayınladıkları teklilerle dinleyenleri hazırlayan grubun ilk stüdyo albümü When the Sun Changes Its Colours, kendine popla klasik müzik arasında bir yer beğeniyor ve dinleyenlere melankolinin ağır bastığı eserlerle sesleniyor.

TEKLİ: King Krule – Alone, Omen 3 

Geçtiğimiz on yılın alternatif müziği dönüştüren dehalarından, vokalinden imajına Londra’nın  nev-i şahsına münhasır hibrit müzisyeni Archy Marshall, sahne adıyla King Krule, 2017’deki albümü The Oozun ardından ara verdiği kariyerine kaldığı yerden tam gaz devam ediyor. Geçtiğimiz yılın sonunda bir dizi şarkıyı tanıttığı “Hey World!adlı uzun bir klip, ardından da “(Don’t Let the Drag on) Draag on teklisini yayınlayan Marshall, yeni albümü Man Alive’dan önceki son teklisi Alone, Omen 3 ile söz yazarlığındaki olgunluğunu trip-hop’tan neo-psychedelia’ya genişleyen türler arası yolculuğuyla taçlandırmış. Klip de tek kelimeyle harika!

EP: Against All Logic – 2017-2019

Nicolas Jaar’ın son iki yılının elektronik çalışmalarını içeren albümü 2017-2019, 7 Şubat’ta piyasaya çıktı. Projenin bir önceki albümü 2012-2017’e nazaran daha deneysel ve kışkırtıcı olarak nitelenebilecek albümde Jaar, FKA Twigs ve Lydia Lunch ile iş birliğine giriyor. Beyonce sample’larıyla dikkat çeken “Fantasy”yle açılan albüm yılın ilk haftalarının en güzel sürprizlerinden.

TEKLİ: EOB – Shangri-La

Radiohead gitaristi Ed O’Brien’ın uzun süredir hazırlıkları süren ilk solo albümü ufukta göründü. Earth ismini taşıyacak albümden paylaşılan yeni parça “Shangri-La”, yüksek enerjisiyle dokuz şarkılık albüm için merakımızı iyice kabarttı.

TEKLİ: Jehnny Beth – Flower

Geçtiğimiz 10 yılın en etkileyici post-punk gruplarından Savages’ın isyankâr sesi Jehnny Beth, Julian Casablancas’la düeti “Boy/Girl”; Bo Ningen, Gorillaz ve Trentmoller gibi sanatçılarla iş birliği sonrasında solo kariyerine sağlam bir adım atmaya hazır. Geçtiğimiz yılın sonunda “I am the Manile Savages-vari bir ‘banger’ yayınlayan Beth, “Flower” teklisiyle önümüzdeki mayıs ayında çıkacak ilk albümü To Love is to Live’in rock’n’roll soundunu genişletecek art pop/darkwave etkileşimlerinin haberini veriyor.    

ALBÜM: Isobel Campbell – There Is No Other 

90’ların ikinci yarısında Belle & Sebastian kadrosunun bir üyesi olan İskoç müzisyen Isobel Campbell, tam 13 yıllık aranın ardından bir solo albüm yayınlıyor. Son olarak 2010’da Mark Lanegan’la kaydettiği duo albüm Hawk’la karşımıza çıkan Campbell, aslında 2014’te kaydettiği There Is No Other albümünü nihayet paylaştı. Campbell’dan bekleneceği gibi yatıştırıcı ve dingin bir atmosfer vaat eden There Is No Other, dokunaklı ve gecikmiş bir buluşma.

EP: Can Kazaz – Yuken

Yeni nesil şarkı yazarlarından Can Kazaz, sıkı takipçilerinin iyi bildiği bir yüzünü uzun yıllar ardından yeniden gösterdi. Kazaz, Yuken EP’siyle daha önce yayınladığı “Sen Diye”, “Ankara’da Biri Var”, “Kırlangıçlar Gibi” ve “Keşke Uyuyabilsem” isimli parçaları yeniden düzenleyerek hip hop ve elektronik müziğe selam gönderiyor. Can Kazaz’ın önümüzdeki aylarda yayınlanacak yeni albümü “Kızıl Gerdan” öncesinde güzel bir sürpriz!

TEKLİ: Built to Spill – Bloody Rainbow

11 Eylül 2019’da aramızdan ayrılan, indie-rock tarihine emsalsiz bir külliyat bırakmış Daniel Johnston anısına albümler yayınlanmaya devam ediyor. Kanadalı grup Built To Spill’in baştan sona Daniel Johnston yorumlarından oluşan albümünden paylaşılan ilk kayıt “Bloody Rainbow” oldu.

ALBÜM: Jozef van Wissem – Ex Mortis

Jim Jarmusch’la iş birlikleriyle bilinen, Only Lovers Left Alive filmine Sqürl projesiyle yaptığı soundtrack albümüyle Cannes’dan En İyi Soundtrack Albümü ödülü alan Hollandalı avant-folk müzisyeni ve lut virtüözü Jozef Van Wissem, Ex Mortis’le yeni sulara yelken açıyor. Dinleyicilerini izole ve karanlık dehlizlerde çıkardığı lut eşlikli ‘drone’ yolculuklarıyla bilinen Wissem, Ex Mortis’in drum machine ve koral aranjman destekli atmosferiyle artık çok daha enerjik. 

TEKLİ: Zebra Katz – ISH

20 Mart’ta ilk uzunçaları LESS IS MOOR’u yayınlayacak Zebra Katz, albümden üçüncü şarkı “ISH”i klibiyle birlikte paylaştı. LGBTİ+ haklarına ve ırkçılığa dikkat çeken bir konuşmayla başlayan klipte Zebra Katz toplumdaki baskı ve ayrımcılığa karşı tepkisini yüzyıllardır devam eden Avrupalı geleneksel bir balo dans türüne kattığı modern yorumla ifade ediyor ve bitmeyen şiddet sarmalını sahneliyor.

ALBÜM: Denzel Curry & Kenny Beats – UNLOCKED

Denzel Curry ve Kenny Beats’in 24 saatte yazıp kaydettiği yeni albüm, bir animasyon filmle birlikte yayınlandı. Yer yer DMX’i anımsatan bir öfkeyle hayat bulan albümün konusu bastırılmış psikolojik sorunlar. Bu sorunların köküne inen sanatçılar, albüm boyunca dış baskıları ve en derin isteklerini anlatırken aynı zamanda içlerindeki gerçek kişilikleri özgür bırakıyorlar. En sonunda kabuklarından sıyrılıp gerçek kişiliklerine bürünen sanatçılar bunu sırf ırkçı veya seksist ayrımcılıklar üzerinden değil aynı zamanda kabul arayışı gibi daha kişisel sorunlar üzerinden işliyor.

TEKLİ: Wasted Shirt – All is Lost 

Asla yerinde duramayan ve sürekli bir üretim halinde olan Ty Segall ve deneysel noise ikilisi Lighting Bolt’un ekstrem davulcusu Brian Chippendale’i bir araya getiren Wasted Shirt, ocak ayında yayınladıkları “Double the Dream” teklisinin ardından, “All is Lost” şarkısıyla ilk albüm Fungus II’nun noise-yüklü, vulgar enerjisine ısınma turu attırıyor.

EP: Melek Mosso – Melek Mosso

Alameti farikası yan flütü ve etkileyici sesiyle tanınan Melek Mosso, ilk defa bir EP’yle karşımızda. Kendi adını taşıyan EP, Melek Mosso’nun 2017’de yazdığı 5 şarkıdan oluşuyor. Sanatçının her birine kalbinin bir parçasını iliştirdiğini söylediği şarkılar etkileyici bir samimiyet ve hüzne sahip. EP’nin çıkış şarkısı, Mosso’nun rapçi S4hir’le düet yaptığı “Tükettim” bir klibe de kavuşturulmuş. 

TEKLİ: Phantogram – Pedestal

2016’daki albüm Three’den üç yıl sonra Ceremony adlı yeni bir albümle dönmeye hazırlanan ikili Phantogram, “In A Spiral,” “Mister Impossible” ve “Into Happiness”ın ardından albümden  dördüncü tekliyi de klibiyle birlikte paylaştı.

TEKLİ: Code Orange – Swallowing The Rabbit Hole

Büyük ilgi toplayan albümleri Forever ile 2018’de Grammy’ye aday gösterilen Code Orange, yayın tarihi 13 Mart olarak açıklanan albümlerinden bir parça daha paylaştı. Albümle aynı adı taşıyan ilk tekli “Underneath”i takiben paylaşılan “Swallowing The Rabbit Whole” ile birlikte dinleyiciler, gelecek albümün grubun önceki kayıtlarına kıyasla daha endüstriyel, enerjik, derin ve kaotik duyulacağı konusunda şimdiden hemfikir. Vokalist ve baterist Jami Morgan’ın “grubun yeni dönemine geçişi” ve “ikilik” olarak ifade ettiği şarkının video klibi grubun önceki videolarından da tanıdığımız Max Moore imzasını taşıyor. Roadrunner Records etiketiyle çıkacak albümün galaksi ve kabuk olmak üzere iki alternatif plak deseni de mevcut. 

TEKLİ: Best Coast – Different Light

Her dinleyişte içi kıpır kıpır edebilen nadide gruplardan Best Coast, 21 Şubat’ta yayınlanacak Always Tomorrow albümünden bir hazine daha yayınladı. Grup, “Verilen ikinci şansın hikâyesi” sözleriyle sunduğu albümde, “insanların karanlığı geride bırakırken geleceğin toz pembe olmayabileceğini de göz önünde bulundurarak yola çıkmasını, çünkü hayatın bunu gerektirdiğini” düşünerek ilerlemiş. “Different Light”, daha önce paylaşılan “For The First Time” ve “Everything Has Changed” şarkılarını takiben geldi.

ALBÜM: HMLTD – West of Eden 

2016’dan beri yayınladığı teklilerle post-punk’tan synth punk’a, glam rock’tan art pop’a değin birçok türe dokunan Londra’nın drag dokunuşlu süper grubu HMLTD (Happy Meal LTD) Hate Music Last Time Delete EP’sinin ve bir dizi teklinin ardından ilk albümü West of Eden’ı yayınladı. İzmir’de Epic Fair festivalinde canlı performansına hayran olduğumuz ekip, post-punk güzellemeleri “The West is Dead” ve “To the Door”, zolo titreşimli “Where’s Joanna?” ve synth-punk dokunuşlu “Death Drive” parçalarıyla müzikal etkilenimlerini hibrit bir havuzda bir araya getirmeye devam ediyor. 

EP: David Cronenberg’s Wife – Hannity Comes Home

İlginç adını sinemacı David Cronenberg’den esinlenerek alan Londra çıkışlı grup dört şarkıdan oluşan EP’si Hannity Comes Home’u Blang Records etiketiyle 31 Ocak’ta yayınladı. EP, gelecek albümleri The Ship’ten “Hannity Comes Home” parçasıyla birlikte, 2009 çıkışlı albümleri Hypnagouges’ten “Jailbird” ile “Sweden” parçalarının farklı yorumlarını ve başrolünde Gary Rice’ın olması planlanan tiyatro projesi için bestelenmiş ancak onun ölümü nedeniyle yayınlanamamış “Eternal Shade” parçalarını içeriyor. “Eternal Shade” ile Rice’a veSweeden” ile merhum arkadaşları Geir Skiftun’a saygı duruşunda bulunan EP bu havalarda dinlenmek için ideal.

TEKLİ: Carly Rae Jepsen – Let’s Be Friends (Not Really Though)

14 Şubat’ın gazabıyla nereye gitse romantik şarkılar duyan, yanlış ilişkilerden illallah getirmiş kesime hediye niteliğinde bir şarkı yayınladı Carly Rae Jepsen. “Let’s Be Friends (not really though)” adıyla çıkarttığı parçasında akustik gitar tınılarına iğneleyici sözlerle eşlik eden Jepsen, kötü bir ilişki denemesinden sonra aslında birçoğumuzun içinden geçen duyguları dillendirmiş.

EP: Volkan İncüvez Quartet – Live Session 1 

Doğaçlama sololar, elektronik soundlar ve modern armoni ile karşımıza çıkan ekip, sizi tamamen farklı bir dünyaya götürmenin sözünü veriyor. Gitar ve vokallerde Volkan İncüvez, bas gitarda Samet Tulça, tuşlu ve elektroniklerde Orhun Canca ve davulda Fırat Şık yer alıyor. Kendilerine has dokunuşları parçalara ayrı ayrı işleyen ekibin canlı performans enerjisi takdire şayan.

TEKLİ: Adwaith – Lan y Môr

Kendini Galce dilini yaşatmaya adamış Adwaith, nadide bir grup. Grup bu teklisinde de geleneksel Galler şarkısı “Ar Lan y Môr”a rock bir yorum getirmiş. 60’lara batırılmış bas ve gitarlarıyla öne çıkan şarkının kaydı Galce Müzik Günü’ne özel olarak yayınladı. 

ALBÜM: Shopping – All or Nothing 

2019’un sonunda ve geçtiğimiz günlerde bizi sırasıyla “Initiative” ve “For Your Pleasure” teklileriyle selamlayan Londra’nın oyuncu dance-punk üçlüsü Shopping, 2018’deki albümleri The Official Body’nin ardından All or Nothing ile kabuk değiştiriyor. Albüm her ne kadar teklilerin yarattığı beklentinin altında kalacakmış gibi hissettirse de, grubun ilk üç albümünde tekrar eden sound paletini dans motiflerini kaybetmeden, new wave sularına dalarak genişletiyor.