Ne dinlesek: Turnstile, Nalan, Caribou, The Bug ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

ALBÜM: Turnstile – GLOW ON
(Roadrunner Records)

Uluslararası müzik basınının, bir hardcore punk grubunun albümünün “yılın en iyi işi” olduğu konusunda hemfikir olmasına pek aşina değiliz. Şimdiden 2021’in şampiyonu ilan edilen Baltimore çıkışlı Turnstile, büyük beklentilerle gelen 3. albümünde ses paletini genişlettiği gibi yüksek enerjisiyle janr duvarlarını paramparça ediyor. Zıplamadan, tepinmeden eşlik etmek oldukça güç. Canlı canlı dinleme hayalleriyle…

TEKLİ: Esperanza Spalding – Formwela 10
(Concord Records)

Bilim ve müzik insanlarını bir araya getirerek tedavi edici bir disiplinler arası müzik üretim modeli öneren Songwrights Apothecary Lab’in 12 şarkılık koleksiyonu 24 Eylül’de dünyaya salınacak. Yeteneği ve tutkusuyla ışıldayan Esperanza Spalding’in müzikal eczanesinden çıkan en yeni ilaç ise karşılaştığımız olumsuz sonuçların ardından sorumluluk almaya ve uyanık olmaya yönlendiriyor. Tüm Formwela reçetelerindeki ortak hammaddenin korunduğunu hissedeceğiniz şarkının klibi de burada.

TEKLİ: Nalan – I’m Good
(Mansions and Millions)

Gaddafi Gals üçlüsünün üyesi Nalan, kendi ismiyle ilk albümünü 26 Kasım’da yayımlayacak. Tamamı pandemi günlerindeki içe dönüşler ve dış dünyada olan bitenlerin hissettirdiklerinin yansıması olan I’m Good. The Crying Tape, ismiyle de bu ruhsal dönüşümlere selam çakıyor. İlk teklimiz “I’m Good”, ev karantinalarının ilk gününde yazılmış ve nispeten daha aydınlık bir havayı yaşatıyor. Lo-fi, salaş ve ferah. Devamını merakla bekliyoruz.

TEKLİ: La Luz – The Pines
(Hardly Art)

Los Angeles’dan dünyaya yayılan psikedelik soul müziğinin günümüzdeki öncülerinden Adrian Younge’ın prodüksiyonuna el attığı yeni La Luz albümü için geri sayımdayız. 3. tekli “The Pines”, ormanın derinliklerinden fezaya yükselinen bir günü anlatıyor. Bir yeşil ekran harikası olan Hamilton Boyce imzalı klibi de burada.

TEKLİ: The Vaccines – El Paso
(Super Easy)

İngiltereli indie rock beşlisi, yoldaki albümün 4. fragmanıyla huzurlarınızda. “El Paso”, Elliott Smith’in naylon telli gitarından çıkan titreşimler ve minimal ritimlerle örülmüş sade girişine eklemlenen elektronik katmanlarla etrafınızı sarıyor, karamsar sözlerine rağmen bünyede bir şeker kasesine düşme hissi yaratıyor.

ALBÜM: Bendik Giske – Cracks
(Small Town Supersound)

Norveç’te büyüyen ve Danimarka’da konservatuvar öğrenimi gören Bendik, İskandinav caz sahnesinin heteroseksüel, erkek egemen yapısına ve enstrümanı olan saksafonun fallik imalarına duyduğu öfkeyi çok doğru bir yere kanalize etmiş olacak ki bugün Cracks ile birlikteyiz. Müzisyen, saksafonun iç işleyişini ortaya çıkarmak dışında kendi nefes alışverişlerini, tuşlara dokunan parmaklarının sesini duyurmak için de enstrümanının etrafına yerleştirdiği çok sayıda kontak mikrofonla “kusurlu” ve şeffaf bir sound’a ulaştı. Sonuç, algılanan gerçekliğimizin çatlaklarından sızıp derinlerdeki güzellikleri keşfe çıkan, hipnotik bir tecrübe, açılış şarkısının klibi için buraya.

TEKLİ: Deerhoof – Plant Thief
(Joyful Noise Recordings)

90’ların sonlarından bu yana damaklardan uçarı ve taptaze lezzetler yuvarlayan Deerhoof, bir kez daha “iyi ki varlar” dedirtiyor. “Plant Thief”, hiç bitmesin istediğimiz bir oyun gibi. Arada kalbinizi sıkıştırsa da sona erdiğinde büyük bir haz bırakıyor geriye. Molly Fairhurst’ün çılgın görsel eşlikçisiyle deneyimlemek isterseniz, buraya.

ALBÜM: Steve Gunn – Other You
(Matador Records)

Şarkılar Steve Gunn’ın son dönem besteleri olsa da garip bir şekilde bir “best of” havası var Other You’nun. Sanki Los Angeles çıkışlı müzisyenin kariyerinin farklı dönemlerinden kesitler peşi sıra dizilmiş gibi. Sonunda güneşli bir sahile varacağımız bir yolculuğa çıkma isteği kabartıyor.

ALBÜM: Goat – Headsoup
(Rocket Recordings)

Maskeler ve kostümlerle sahnede de mistik bir hava yaratan İsveçli psikedelik rock grubunun yeni albümü, 10 yıla uzanan kariyerini kapsama alanına alıyor. Albümlere girmemiş parçalar, b yüzü kayıtları, kimi remiksler ve 2020 sonlarında yazılmış 2 yeni şarkı, Headsoup’ta bir arada.

TEKLİ: Courtney Barnett – I’ll Be Your Mirror
(UMG)

Sonbaharda hem belgesel filmi hem de tribute albümüyle katmerli bir The Velvet Underground nostaljisi yaşayacağız. I’ll Be Your Mirror: A Tribute to The Velvet Underground & Nico isimli toplama, 24 Eylül’de yayında. Courtney Barnett’in albüme ismini veren parçaya yaptığı yorum bir harika. Toplamada Iggy Pop, St. Vincent, Fontaines D.C. ve dahasından coverlar yer alacak.

EP: Gorillaz – Meanwhile
(Parlophone Records)

AJ Tracey, Jelani Blackman ve Alicaì Harley ile kaydedilmiş 3 yeni şarkıdan oluşan yeni Gorillaz EP’si. Şarkılar, Damon Albarn’ın batı Londra’ya ve 2 yıldır pandemi sebebiyle düzenlenemeyen meşhur Notting Hill karnavalına yazdığı aşk mektupları gibi. Nitekim Meanwhile EP’sinin kapağında da bölgenin ikonik yapılarından Trellick kulesini görmekteyiz.

ALBÜM: Konstrukt & Thurston Moore – Turkish Belly
(Karlrecords)

Korhan Futacı, Umut Çağlar, Berkan Tilavel ve Apostolos Sideris kadrosuyla Konstrukt’un Şubat 2020’de Salon İKSV sahnesinde Thurston Moore’la gerçekleştirdiği konserin kayıtları albüm oldu. Çıldırtıcı sololar ve ruhani doğaçlamalarla bezeli kayıt, Konstrukt ve Karlrecords’ın ortaklaşa hayata geçirdiği ve her bölümünde farklı bir müzisyenin kayıtlarında yer aldığı serinin 5. halkası. 

TEKLİ: SZA – Nightbird / I Hate You / Joni
(Bağımsız)

Modern R&B sahnesinin özgün isimlerinden SZA, anonim bir SoundCloud hesabından sürpriz parçalar paylaştı. 3 yeni şarkısını “rastgele düşünceleri boşaltıyorum” notuyla Twitter hesabından takipçilerine duyurdu. “I Hate You” elektronik dalgalarla şekillenen bir R&B parçasıyken, “Nightbird” ismiyle müsemma bir düşük tempolu gece şarkısı. “Joni”yi dinlemeye başladığınızda kulaklarınıza çok tanıdık tınılar çarpabilir. Good Will Hunting’in soundtrack’i olarak da akıllara kazınan Elliot Smith parçası “Angeles” sample’ı üzerine yazılmış.

TEKLİ: Shamir – Where Gravity is Dead
(Kill Rock Stars)

Washington merkezli bağımsız etiket Kill Rock Stars, 30. yaşını bir cover projesiyle kutluyor. Alternatif pop tınılarına karakteristik dokunuşlar getiren Shamir de seriye bir Laura Veirs yorumuyla katılmış. Sanki hızlı bir gecenin ardından bir terastayız, içerideki odada elinde banjosuyla güneşin doğuşuna ses veriyor Shamir. 

TEKLİ: Caribou – You Can Do It  
(City Slang)

Dan Snaith’in şahane solo projesinden azminizi körükleyecek, antrenman performanslarınızı katlayacak yeni tekli. Isrardan hoşlanmayanlar için biraz sinir bozucu da olabilir tabii. 2 dakika boyunca kulağınızdan eksik olmayan “Yapabilirsin!” nidası, art arda söylenen bir tekerleme gibi gitgide bulanıklaşıyor, müzikle beraber katmanlanıyor ve yerini “Yap şunu”ya bırakıyor. Beton arasından filizlenen çiçek fotoğraflı kapak ve frizbi kovalayan sevimli köpeklerin cirit attığı klip de bu kararlı duruşun görsel tamamlayıcısı olarak çalışıyor.

TEKLİ: Marissa Nadler – Bessie Did You Make It?
(Bella Union / Sacred Bones)

Marissa Nadler, 9. solo uzunçaları için geri sayımı kasvetli folk tınılarıyla kana karışan “Bessie Did You Make It?” parçasıyla başlattı. Ev günlerini piyano öğrenerek değerlendiren müzisyen, yeni albümü The Path of the Clouds’daki parçaların büyük kısmına piyano başında hayat vermiş. Amerikalı sludge metal grubu Thou’nun basçısı Mitch Wells’in yönettiği ve parçanın ruhani atmosferiyle bütünleşen bir kurgu sunan video klibi de burada.

TEKLİ: Korhan Futacı – The Lead Hook / The Rear Hook
(The state51 Conspiracy)

Korhan Futacı’dan yaklaşmakta olan albümü Shadow Boxing, uzun süreli yol arkadaşı Burak Irmak’la bir iş birliği. Uçsuz bucaksız dehlizlere savrulan saksafon sololarına zihin açıcı ritim programlamalarının eşliğiyle yersiz, zamansız ve ayağa kaldıran bir sonik peyzaj çıkmış ortaya. Yeni tekliler, yaklaşan albümün Futacı’nın farklı yönlerde uzayan müzikal haritasının en içsel işlerinden birine işaret etmekte.

EP: ASA MOTO – Martino
(DEEWEE)

Belçikalı prodüktör ikilisi ASA MOTO, Soulwax’in plak şirketi DEEWEE’nin hayatımıza kattığı en heyecan verici güzelliklerden. 5 şarkılık yeni EP’lerinde analog ekipmanlar ve vintage synth tonlarıyla kurgulanmış niş prodüksiyonlarla, tuhaf olmaktan gocunmayanları dansa kaldırıyorlar. Trivia: EP’nin en akılda kalıcı parçalarından “Missing Teeth”, ilhamını mahallelerindeki pastanenin sahibinin dişlerinden alıyormuş. 

TEKLİ: Islandman – Godless Ceremony
(Music For Dreams)

Islandman 10 Eylül’de arz-ı endam edecek yeni albüme kadar, bizi kısa uçuşlarla fantastik diyarına yaklaştırmaya devam ediyor. Tolga Böyük tarafından, baba kaybından sonra geçen 2 zorlu yılın ardından yazılan “Godless Ceremony”, doğaüstü beklentiler peşinde koşmak yerine küçük, gündelik şeylerde mutluluğu bulabileceğimize inanmakla ilgili. Hint tablaları, Tibet flütleri ve saz eşliğinde sevgiyi çağıran, sıcak bir şarkı.

TEKLİ: The Fiery Furnaces – The Fortune Teller’s Revenge
(Third Man Records)

Kardeşler Eleanor ve Matthew Friedberger, 2009’da son The Fiery Furnaces albümünü yayımlamıştı. 11 yıllık sessizliği 2020’de “Down at the So and So on Somewhere” isimli tekliyle bozan ikili, şimdi de bu şarkının b yüzü olarak kaydedilen “The Fortune Teller’s Revenge” ile karşımızda. Üstelik The Fiery Furnaces, Fred Armisen’in stand up setiyle eşlik edeceği bir turneye de çıkıyor. Kim bilir, daha fazla yeni şarkı da yoldadır belki!

ALBÜM: The Bug – Fire
(Ninja Tune)

Kevin Martin; küresel gündemden, yavaş yavaş kemirip bitiren iç sıkıntılardan, birikenlerden, baskılardan bunalan bünyeleri silkeleyip kendine getirmek için bir kez daha görevde. Yanına Daddy Freddy, Moor Mother, Flowdan, Roger Robinson gibi kadim dostlarını alan The Bug, bir distopya manifestosuyla isyan bayrağını göklere çekiyor. İsmiyle müsemma, ateş gibi bir albüm.

TEKLİ: Explosions in the Sky – Climbing Bear
(Temporary Residence Ltd.)

Texas çıkışlı post-rock grubu Explosions in the Sky, sessizliğini bir soundtrack albümüyle bozuyor. Bu sene başında prömiyer yapan PBS yapımı doğa belgeseli Big Bend: The Wild Frontier of Texas için kaydedilen parçalardan ilki “Climbing Bear”. Albümün tamamı 1 Ekim’de yayında.

TEKLİ: Makaya McCraven – Frank’s Tune
(Blue Note Records)

Chicagolu davulcu, prodüktör, kendi deyimiyle beat bilimcisi Makaya McCraven, efsanevi caz etiketi Blue Note’un arşiv kazısından çıkan 13 şarkıyı yeniden yorumladığı bir albüm hazırlığında, parçaların orijinallerini buradan dinleyebilirsiniz. Deciphering The Message, Eddie Gale, Horace Silver, Kenny Burrell gibilerinden aldığı müzikal mirası, beslenilen ortak kökleri koruyarak zamanın ruhuna göre güncellemeyi amaçlıyor. Piyanist Jack Wilson’ın 1967 tarihli Easterly Winds albümünden gelen ve Art Blakey seslenişiyle açılan taze versiyon ise melodiyi ahenkle takip eden baslar, daha sade ve uçuş uçuş bir his veren davullara katılan lezzetli gitar ve flüt dokunuşlarıyla özgünleşiyor.

TEKLİ: Japanese Breakfast – Glider
(Dead Oceans)

Michelle Zauner’ın bir çöl gezegeninde geçen video oyunu Sable için bestelediği soundtrack’i kendisinden dinleyelim: “Anıtsal kalıntıları antik ve gizli hissettirmek için nefesli çalgılar ve katmanlı vokalleri, nükleer gemileri soğuk ve metalik hissettirmek için endüstriyel samplelar ve yumuşak synthleri, kamp yerlerini rahat ve tanıdık hissettirmek için ise klasik gitar ve parlak piyanoyu kullandım. Ana temaların Joe Hisaishi ve Alan Menken’in ikonik eserlerini hatırlamasını, dinleyiciyi büyük bir keşfin eşiğindeki birinin çocuksu merakıyla doldurmasını istedim.”

ALBÜM: Big Red Machine – How Long Do You Think It’s Gonna Last?
(Jagjaguwar/37d03d) 

The National’ın Aaron Dessner’ı ve Bon Iver’ın Justin Vernon’ı heybelerinden, çocukluğa uzanan, bol iş birlikli bir indie folk kaydı çıkardı. Anaïs Mitchell, Robin Pecknold, Sharon Van Etten, Taylor Swift ve daha nicesinin katkısıyla çeşitlenen albümün oldukça pastoral bir hissi var; sanki gün ışığıyla yıkanmış, serin ve güvenli kırlarda yürüyormuşsunuz gibi.

ALBÜM: Moin – Moot!
(AD 93)

Kendine has elektronik üslubu ve sample kullanımıyla psikedeli, alternatif rock ve post-punk etrafında yeni sesler türeten Moin’in son incisi. Grup, tekinsizliği kadar davetkâr da olan bu yoğun atmosferi zevkli bir deneyin çıktısı olarak kurgulamış. Akıntıya kapılıp gitmek gibi, son derece sürükleyici.

TEKLİ: Efterklang – Dragonfly
(City Slang)

8 Ekim’de yayımlanacak Windflowers, Efterklang kataloğunun 6. uzunçaları. Albümden ilk ipuçlarını veren, bir 404 beat’i üzerine kurgulanmış “Living Other Lives”ın ardından; metaforlarla bezeli, düşsel bir anlatı sunan “Dragonfly” şarkısıyla ısınma turlarını sürdürüyor Danimarkalı grup. İlk parçada olduğu gibi Søren Lynggaard Andersen’in çektiği bir klibi de var. Buradan izlenebilir.

Yazı: İlayda Güler, Cem Kayıran, Asena Büyük