Ne dinlesek?: U.S. Girls, Sia, Ahmet Ali Arslan, King Krule ve dahası

Taze yayınlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar…

Hazırlayanlar: Bulut Çakmak, Cem Kayıran

TEKLİ: Dan Deacon – Become A Mountain

Bant Mag. ekibinin süper kahramanlarından Dan Deacon, 2020’de yayınlanacak Mystic Familiar albümü için beklentiyi iyice yükselten yeni bir parçayla karşımıza çıktı. Kendisinden alıştığımız üzere çarpıcı bir görsel eşlikçiyle yayınlanan “Become A Mountain” hakkında konuşan Dan Deacon, albümün dört yılı bulan hazırlık sürecinde terapi ve meditasyona başladığını ve şarkının da bu kırılgan hisleri yansıttığını söylüyor.

EP: of Montreal – You’ve Had Me Everywhere

of Montreal’in 2019’da çıkan iki teklisi “Polyaneurism” ve “Peace to All Freaks”in yanına 17 Ocak’ta çıkacak yeni albümü UR FUN‘dan “You’ve Had Me Everywhere”i eklediği EP, 70’lerin progresif pop tınılarıyla dinleyeni danslı bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. 80’lerde çıkan Cyndi Lauper’ın She’s So Unusual ve Janet Jackson’ın Control albümlerinden ilham alan of Montreal, UR FUN için de kolay akılda kalan şarkıları bir araya getiriyor. Kevin Barnes’a göre “You’ve Had Me Everywhere” duygusal olarak da en şimdiye kadar kendi yazdığı en saf, en içten aşk şarkısı.

TEKLİ: Sia – Original

Avustralya’nın pop âlemine armağan ettiği Sia, 2017’den bu yana ilk kez yeni bir kayıt paylaştı. Türkiye’de 17 Ocak’ta gösterime girecek ve başrolünde Robert Downey Jr.’ı izleyeceğimiz Dolittle filmi için kaydedilen “Original”, yeni Sia albümü için bekleyenlere bir nebze ilaç olacaktır.

ALBÜM: Uç Uç – The Constant Fear of Being Judged (By You)

İstanbullu beşli Uç Uç, minimal bir estetik benimsediği, neo-klasik tınılar ve caz dokunuşlarıyla bezeli ilk stüdyo albümünü yayınladı. Onur Nevşehir, Barış Ergün, Bahadır Kartal, Mustafa Kemal Emirel ve Taylan Öner’den oluşan ekibin ilk albümü detaylara fazlasıyla önem verilmiş beş uzun soluklu parçadan oluşuyor. Uç Uç’un canlı performansı hakkında da fazlasıyla merak uyandıran bir çalışma!

TEKLİ: Ahmet Ali Arslan – Ahmak Islatan (Dua, Misafir, Ninni) 

2019’u Dünyalarız Uzakta albümüyle kapatan Ahmet Ali Arslan’dan âdeta dinleyenin ruhunu okşayan bir tekli. “Ahmak Islatan”, isminin yanındaki parantez içinde parçanın atmosferine dair ipuçları verse de biz en çok bir ninni olarak dinlemeyi sevdik.

ALBÜM: Selena Gomez – Rare

Selena Gomez’in 2015’ten beri ilk uzunçaları olan albümden daha önce “Lose You to Love Me” ve “Look at Her Now” parçaları paylaşılmıştı. 6LACK ve Kid Cudi düetlerinin de bulunduğu albüm, sözleriyle yer yer Gomez’in magazinsel hayatına da göndermeler yapıyor. Albümün çıkış parçası “Rare”in klibi burada, tamamı ise aşağıda.

TEKLİ: U.S. Girls – Overtime

2018’de yayınladığı In a Poem Unlimited albümüyle hâlâ sıkılmadan uzun uzun zaman geçirdiğimiz U.S. Girls, 2020’nin ilk günlerinde bir yeni albüm müjdesi vererek yüzleri güldürdü. Montreal’de toplam 20 session müzisyeninin katılımıyla canlı kaydedilen yeni albüm Heavy Light ismini taşıyor. 4AD etiketiyle 6 Mart’ta yeryüzüne inişini yapacak albümün ilk teklisi “Overtime”, U.S. Girls imzalı bir kliple paylaşıldı.

TEKLİ: The Men – Children All Over the World

The Men yeni teklisiyle, 14 Şubat’ta Sacred Bones’dan çıkacak 8 şarkılık yeni albüm Mercy’yi duyurmuş oldu. Uzun bir gitar solosuyla bölünen şarkı, grubun performanslarındaki uyumunu kayda taşımak için Serious Business stüdyolarında canlı kaydedilmiş. Grup, 80’ler havasına sahip şarkıyla birlikte bu albümün synth rock tınısından bir örnek veriyor. Klibiyle birlikte gelen şarkıyı aşağıdan dinleyebilirsiniz.

TEKLİ: Jlin – I Hate Being an Adult

Adult Swim’in yürüttüğü Single Series’e daha önce Mart 2019’da “No Name” şarkısıyla katılan JLIN, aynı seriye bu sefer de “I Hate Being an Adult”la karşımızda. Adult Swim’in kendi sayfasından paylaşılan parça, synth dalgalarıyla yoğrulmuş bir JLIN güzelliği. Parçayı dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

ALBÜM: King Gizzard & The Lizard Wizard – Live in Paris ‘19

Avustralya’daki yangınlarla mücadeleye yardım amacıyla sadece Bandcamp’te yayınlanan ve tüm gelirleri Wildlife Victoria’ya bağışlanacak olan albüm, grubun Nisan 2019’da çıkardığı Fishing for Fishies ve Ağustos 2019’da çıkardığı Infest the Rats’ Nest albümlerinin turnesi kapsamında Paris’te verdiği konserin kayıtlarından oluşuyor. Kayıtlarda “Evil Star” ve “Hot Water” gibi 2019’daki albümlerde bulunmayan parçaların da canlı performansları mevcut. Parçayı dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

ALBÜM: King Gizzard & The Lizard Wizard – Live in Adelaide ‘19

Yine sadece Bandcamp’te yayınlanan ve tüm gelirleri Animals Australia’ya bağışlanacak olan albüm, Adelaide’deki konserin kayıtlarından oluşuyor. Ekibin bu konserinin kaydı, 2013’te çıkan “Head On/Pill”in neredeyse yarım saatlik muhteşem bir canlı yorumuyla bitiyor. Albümü dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

EP: Destroyer – Cue Synthesizer

Destroyer’ın 2017’deki ken albümünden iki buçuk yıl kadar sonra, 31 Ocak’ta çıkacak Have We Met albümünden bir parçanın daha paylaşıldığı EP, 2019’da çıkan tekliler “It Just Doesn’t Happen” ve “Crimson Tide” ile yeni parça “Cue Synthesizer”ı bir araya getiriyor. Sanatçının, gitar solosu öncesinde “cue guitar” gibi sözlerle yarattığı müzikal hâkimiyet, hayatın anlamı ve insanların duygusal kapasitesi üzerine yargılarla felsefi bir boyut da kazanıyor. Dan Bejar’ın yeni parçası, David Ehrenreich’ın çektiği sinematik klibiyle birlikte aşağıda sizi bekliyor.

TEKLİ: Morrissey – Bobby, Don’t You Think They Know?

Son yıllarda müziğinden ziyade, yer yer zihin donduran tartışmalı açıklamalarıyla gündemimizi meşgul eden Moz, 60’lar pop tınısıyla harmanlanmış altı dakikalık bir şarkı yayınladı. “Bobby, Don’t You Think They Know?”, yoldaki albüm I Am Not A Dog On Chain’de yer alacak.

TEKLİ: Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs – Reducer

Rocket Recordings etiketiyle üçüncü albümünü yayınlamaya hazırlanan İngiltere çıkışlı psikedelik rock grubu Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs, yer yer stoner doom yer yer Sabbath çağrışımlarıyla dolu bir tekliyle ısınma turlarını sürdürüyor. Ekibin yaptığı açıklamaya göre klibiyle birlikte yayınlanan “Reducer”, yeni albümde en hızlı yazılan şarkı olmuş.

TEKLİ: Yüzyüzeyken Konuşuruz – Kazılı Kuyum

Kaan Boşnak’ın akustik kayıtlarıyla başlayan ve zaman içinde geniş bir hayran kitlesini tesiri altına alan ve memleket alternatif müzik sahnesinin en sevilen ekiplerinden birine dönüşen Yüzyüzeyken Konuşuruz, kayıtları New York’taki Red Bull Müzik Stüdyoları’nda yapılan yeni teklisini Sony Music etiketiyle paylaştı.