Ne izlesek: “Impeachment: American Crime Story”, “What We Do in the Shadows” ve diğerleri

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından bu haftalık film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimiz. Seçkimizde ilk kez gösterileceklerin yanı sıra dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da var.

VİZYON
Luca
(3 Eylül)

Nedir: Pixar hayal fabrikasının son ürününde, İtalyan Rivierası’nda yaşayan Luca, kendi yaşlarındaki Alberto ile tanışıyor ve kısa sürede iyi arkadaş olup maceradan maceraya koşuyorlar. Fakat sır olarak sakladıkları gerçek kimlikleri ile yeryüzünde işleri hiç kolay değil: Zira aslında onlar, su altı dünyasından gelmiş deniz canavarları.
Neye benzer: Her ne kadar yönetmeni Luca’nın bir arkadaşlık öyküsünden ibaret olduğuna dair demeçler vermiş olsa da; konusu, lokasyonu ve atmosferi nedeniyle sıklıkla Call Me by Your Name ile kıyaslanmakta.
Kimler var: La Luna isimli kısasıyla bir Oscar adaylığı da bulunan Enrico Casarosa; Jacob Tremblay, Jack Dylan Grazer, Sacha Baron Cohen ve Maya Rudolph’u barındıran bir seslendirme kadrosu kurmuş.

Malignant
(3 Eylül)

Nedir: Saw ve The Conjuring serilerinin arkasındaki James Wan, Fast & Furious 7 ve Aquaman’deki büyük bütçeli aksiyon-macera deneyimlerinin ardından korku köklerine geri dönüyor. Şok edici cinayet görüleriyle paralize olan Madison’ın çektiği azap, uyanıkken gördüğü rüyaların gerçek cinayetlere ait olduğunu fark ettiğinde daha da korkunçlaşıyor. Başroldeki Anabelle Wallis “orijinal, cesur ve türlerarası” sıfatlarını kullanmış.
Neye benzer: Fragman hepimizin aklına The Ring filmlerini düşürdü, değil mi? Gelen yorumlarda A Nightmare on Elm Street de zikredilmiş.
Kimler var: Wan ve Wallis’in Annabelle’den sonraki ilk kavuşmalarını kutlayan yapımda Jake Abel, George Younge, Jacqueline McKenzie ve McKenna Grace gibi taze yüzleri izleyeceğiz.

PRÖMİYER
Impeachment: American Crime Story
(FX, 7 Eylül)

Nedir: Adalet sistemindeki çürümüşlük, medyadaki yozlaşmışlık ve sistematik ırkçılık üzerine dikkate değer cümleler kuran ilk sezonuyla televizyon tarihinin unutulmazları arasına adını yazdıran American Crime Story, uzun soluklu bir aranın ardından ibreyi Beyaz Saray’a çeviriyor. Bill Clinton’ın Monica Lewinsky ile -neredeyse başkanlığının fesh edilmesine yol açan- ilişkisi aracılığıyla bünyeler entrikaya doyacak.
Neye benzer: Bu sezon yine bir Jeffrey Toobin kitabından ilham alıyor. Dolayısıyla The Assassination of Gianni Versace’den ziyade The People vs. O.J. Simpson’a yakın bir izleme deneyimi olası.
Kimler var: Yapımcılar arasında da bulunan Monica Lewinsky, travmasını tetiklediği gerekçesiyle bölümleri bir terapist eşliğinde izlediğini itiraf etmişti. Onu Beanie Feldstein’ın canlandırıyor, kadroda yok yok: Sarah Paulson, Clive Owen, Edie Falco, Cobie Smulders, Margo Martindale, Billy Eichner, Judith Light, Kathleen Turner…

What We Do in the Shadows – 3. sezon
(FX, 2 Eylül)

Nedir: Staten Island’da ikâmet eden vampir ev arkadaşları ile sadık hizmetkârlarını 2. sezon sonunda bir hayli karmaşık durumda bırakmıştık. Baron Afanas’ın ölümüyle birlikte problemler zincirinin zirve yaptığı son bölümün ardından kafalarda soru işaretleriyle dönüyoruz: Vampir konsilinden kaç kişi kurtuldu? Guillermo hiçbir şey olmamış gibi hizmetkarlığa devam mı ediyor? Diğer vampirler düşman hattına geçecek mi?
Neye benzer: Seri, Jemaine Clement ve Taika Waititi ikilisinin pek sevilen, aynı isimli mockumentary filminden ilhamla yaratıldı.
Kimler var: Kayvan Novak, Matt Berry, Natasia Demetriou, Harvey Guillén ve Mark Proksch tam kadro dönüş yapıyor.

BUNLAR DA VAR!
Adventure Time: Distant Lands – “Wizard City”
Gözden kaçmasın

Adventure Time: Distant Lands – “Wizard City”
(HBO Max, 2 Eylül)

10 sezonun ardından veda eden dizi ile hasret giderdiğimiz “Distant Lands” uzantısının final bölümü huzurlarda. Bu kez odakta Peppermint Butler’ın Büyücü Okulu günleri var.

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
(Vizyon: 3 Eylül)

Marvel sinematik evreninin yeni üyesi Simu Liu, ilk solo filminde, gizemli On Halka organizasyonunun ağına çekilip geride bıraktığını düşündüğü geçmişiyle yüzleşiyor.

The Killing of Two Lovers
(Vizyon: 3 Eylül)

Boğucu kasaba yaşamı, belirsizlik, aile denen mefhum ve toksik erkekliği eleştirel bir bakışla tek kazanda kaynatan, Sundance Film Festivali çıkışlı bir Amerikan bağımsızı.

Countdown: Inspiration4 Mission to Space

Countdown: Inspiration4 Mission to Space
(Netflix, 6 Eylül)

Dünya’nın yörüngesine yapılan ve tamamen sivillerin katıldığı ilk uzay yolculuğunda eğitimden fırlatma sürecine kadar Inspiration4 ekibine eşlik eden bir belgesel serisi.

Into the Night – 2. sezon
(Netflix, 8 Eylül)

Güneşin doğduğu coğrafyalardaki insanların yaşamını kaybettiği bir gerçeklikte hayatta kalma mücadelesi soluksuz devam ediyor. Bu sezonun kadrosunda Kıvanç Tatlıtuğ sürprizi de var.

*On the Verge (Netflix, 7 Eylül)

*Leyla ile Mecnun (Exxen, 2 Eylül)

*Wu-Tang: An American Saga – 2. sezon (Hulu, 8 Eylül)

*La casa de papel – 5. sezon ilk kısım (Netflix, 3 Eylül)

*Queen Sugar – 6. sezon (OWN, 7 Eylül)

*A.P. Bio – 4. sezon (Peacock, 2 Eylül)

*Worth (Netflix, 3 Eylül)

*Happier than Ever: A Love Letter to Los Angeles (Disney+, 3 Eylül)

*Bitchin’: The Sound and Fury of Rick James (Showtime, 3 Eylül)

*Untold: Breaking Point (Netflix, 7 Eylül)

*Cinderella (Amazon Prime, 3 Eylül)

Deux
Hâlâ izlemediyseniz

*Deux (1 Eylül, beIN CONNECT)

*Três Verões (4 Eylül, beIN CONNECT)

*Mid90s (7 Eylül, MUBI Türkiye)

*Kød & blod (8 Eylül, beIN CONNECT)

*Our Friend (8 Eylül, beIN CONNECT)

Ferahfeza

*Ferahfeza (2 Eylül, MUBI Türkiye)

*Portrait de la jeune fille en feu (Eylül, BluTV)

*120 Beats per Minute (Eylül, BluTV)

*And Then We Danced (Eylül, BluTV)

*Kidding (Eylül, GAIN)

*Girlfriend Experience (Eylül, GAIN)

Festivaller, özel gösterimler 

*Başka Sinema Ayvalık Film Festivali

*Beykoz Kundura’dan “Bir Yaz Gecesi Festivali”

*BÜ(S)K Açık Hava Gösterimleri