Ne izlesek: “Petite Maman”, “Candyman” ve diğerleri

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından bu haftalık film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimiz. Seçkimizde ilk kez gösterileceklerin yanı sıra dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da var.

VİZYON
Petite Maman
(27 Ağustos)

Nedir: Kısa zamanda modern klasikler arasında yer edinen Portrait of a Lady on Fire’ın ardındaki deha Céline Sciamma, yetişkin dünyasında çocuk olma deneyimine, bu kez hafıza ve hayal gücünün tesirini hissettiren bir öyküyle bakıyor. Annesi ortadan kaybolan ve çok geçmeden annesiyle aynı isimli bir kızla tanışan küçük Nelly’nin gözünden; kayıp, keder, veda, yas gibi mefhumlar işleniyor.
Neye benzer: Hayao Miyazaki filmleriyle Chantal Akerman sinemasının kutup yıldızı olduğunu söylüyor Sciamma. Eski işlerinden Tomboy ve Ma vie de Courgette de fikir verecektir.
Kimler var: İlk oyunculuk deneyimlerini yaşayan ikizler Joséphine Sanz ve Gabrielle Sanz, filmin kalbindeki iki karaktere hayat veriyorlar.

Candyman
(27 Ağustos)

Nedir: Aynaya bakıp ismini 5 kere söyleyince, yansıması belirip ortalığı kan gölüne çeviren Şeker Adam geri döndü. Yapımcı koltuğunda sosyal gerilim türünde yeni bir sayfa açan Jordan Peele var ve “spiritüel bir devam filmi” ortaya çıkardıklarını söylüyor. Gelen ilk eleştiriler, Black Lives Matter hareketinin yankılarını hissettiren, Siyahların tarih boyunca nasıl da travmatize edildiğini sözünü sakınmadan anımsatan, çağdaş bir revizyonu işaret ediyor.
Neye benzer: Zihinde ilk başta, 1992 yapımı Candyman beliriyor elbet. Batıl inançların ve şehir efsanelerinin devreye girdiği doğaüstü slasher niteliği ve baş karakterin gizem çözme motivasyonu, It Follows’a yakın bir çizgide ilerliyor.
Kimler var: Yıldızı parlayan Nia DaCosta rejide, Watchmen yıldızı Yahya Abdul Mateen II başrolde. Kendisine Teyonah Parris, Nathan Stewart-Jarret ve Colman Domingo eşlikçi.

PRÖMİYER
Kevin Can F**K Himself
(Amazon Prime Türkiye, 27 Ağustos)

Nedir: Sitcomların güzel, akıllı, mutlu bir evliliğe sahip kadın stereotipi sizin de ağzınızda ekşi bir tat bırakıyorsa, tam olarak bu klişeyi hedef tahtasına oturtan bir dizi Kevin Can F**K Himself. Karanlık bir keşifin ardından hayatındaki adaletsizliklere savaş açmaya karar veren Allison, eşi Kevin’e lanet okuyup kaderinin kontrolünü ele geçirmek için harekete geçiyor.
Neye benzer: Bir sitcomla gerçekliğin iç içe geçtiği konsepti, WandaVision’ı akla getiriyor tabii ki.
Kimler var: Schitt’s Creek’in Emmy ödüllü yıldızı Annie Murphy’ye Mary Hollis Inboden, Eric Petersen, Alex Bonifer, Brian Howe gibileri eşlik ediyor.

I Heart Arlo
(Netflix, 27 Ağustos)

Nedir: Hiç tanışmadığı babasını bulmak için bataklıktaki korunaklı yaşamından New York’un kaotik ortamına uzanan bir yolculuğa çıkan iyimser timsah Arlo, yolculuğu boyunca yeni arkadaşlar edinmişti. Şimdi kendine ait bir animasyon serinin odağında. Dostlarını yanına alıyor; yıkık dökük bir New York mahallesini yenileyip kendi yuvalarına dönüştürüyorlar.
Neye benzer: Nisanda izlediğimiz Arlo the Alligator Boy filmine. Ayrıca Apple TV+ dizisi Central Park dâhil, çeşitli müzikal animasyonlar.
Kimler var: Michael J. Woodard’ın başı çektiği seslendirme kadrosunda; müzisyen kimliğiyle tanıdığımız Mary Lambert, Red Hot Chili Peppers üyelerinden Flea ve Queer Eye’dan anımsanabilecek Jonathan Van Ness’e rastlamak mümkün.

BUNLAR DA VAR!
Fernando
Gözden kaçmasın

*Run Hide Fight (Vizyon: 27 Ağustos)

*Dreamland (Vizyon: 27 Ağustos)

*The Other Two (HBO Max, 26 Ağustos)

*Only Murders in the Building (Hulu, 31 Ağustos)

*Untold: Crime and Penalties (Netflix, 31 Ağustos)

*Fernando (Amazon Prime, 27 Ağustos)

*Edens Zero (Netflix, 26 Ağustos)

*See – 2. sezon (Apple TV+, 27 Ağustos)

*Rupi Kaur Live (Amazon Prime, 27 Ağustos)

*Pen15 Animated Special (Hulu, 27 Ağustos)

*Sparking Joy (Netflix, 31 Ağustos)

*Dug Days (Disney+, 1 Eylül)

Dogman
Hâlâ izlemediyseniz

*Dogman (MUBI Türkiye, 28 Ağustos)

*Umut (MUBI Türkiye, 29 Ağustos)

*Little Men (MUBI Türkiye, 30 Ağustos)

*Yaşamın Kıyısında (BluTV) 

*Wonderstruck (BluTV)

Festivaller, özel gösterimler 

*BÜ(S)K Açık Hava Gösterimleri 

*Beykoz Kundura’dan “Bir Yaz Gecesi Festivali”