Neil Gaiman romanı ''American Gods'' dizi oluyor

Amerikan televizyon kanalı Starz, Neil Gaiman’ın fantastik romanı American Gods’ı dizi olarak uyarlıyor. Dizinin senaryosunu Hannibal‘ın senaristi Bryan Fuller ve Michael Green yazıyor. İkili Heroes için de birlikte çalışmıştı.

Starz adına açıklamalarda bulunan yapımcı Carmi Zlotnik, söz konusu romanın bu tür bir uyarlamayı fazlasıyla hakettiğini vurguladı. Bryan Fuller, Michael Green ve Neil Gaiman üçlüsünün heyecan verici bir ekip olduğuna dikkat çeken Zlotnik, romanın dünya çapında binlerce hayranı olduğunu ve onları tatmin edecek bir dizi yaratmak konusunda hassas olacaklarını da söyledi.

Konuyla ilgili konuşan Neil Gaiman da ekibin çok dikkatli şekilde seçildiğine değindi. Bugüne kadar romandan sözlerin alıntılandığı onlarca dövme gördüğünü söyleyen Gaiman, Bryan Fuller ve Michael Green’de bu tür bir dövme henüz görmediğini belirtirken; onların da romandan bir altıntıyı vücutlarına yazdırdıklarını duysa şaşırmayacağı esprisini yaptı.

Hugo ve Nebula gibi birçok prestijli ödül kazanan roman, 2001 yılında yayınlanmış ve otuzdan fazla dile çevrilmişti. Romanın dizi uyarlaması için önceleri HBO’nun adı geçse de Neil Gaiman, Fremantle Media ve Starz ortaklığını tercih etmiş gibi duruyor.