Neil Gaiman ve Terry Pratchett'ın fantastik romanı "Good Omens" dizi oluyor

Fantastik edebiyatın iki önemli figürünün ortak çalışması olan, 1990 yılında Gollancz etiketiyle yayımlanan Good Omens bir mini seri olarak televizyona uyarlanıyor. Neil Gaiman ve Terry Pratchett imzalı romanın dizi uyarlamasının senaryosunu Gaiman yazıyor.


Söz konusu romanın televizyon ya da sinema uyarlamaları daha önce de gündeme gelmişti. 2002 yılında Terry Gilliam, Good Omens‘i sinemaya; 2011 yılında da Terry Jones da bu fantastik komedi romanını televizyona uyarlamak için kolları sıvamıştı fakat söz konusu projeler hayata geçmemişti. BBC Radio 4 tarafından 2014 yılında bir radyo tiyatrosu olarak hazırlanan Good Omens uyarlamasındaysa hem Gaiman hem de Pratchett seslendirmen olarak yer alıyordu.

Efsanevi yazar Terry Pratchett’ın hayatını kaybetmesinin ardından Neil Gaiman’a Good Omens romanının uyarlamalarının yapılıp yapılmayacağı birkaç kez sorulmuştu. Bu romanla ilgili çalışmaları yalnızca Pratchett’la birlikte yapacağını söyleyen Neil Gaiman bu iddiaları yalanlamıştı. Şimdiyse senaryosunu kendi yazdığı bir dizinin yolda olduğunu açıklayan Gaiman, Pratchett’ın ailesinin bu konuda kendisini desteklediğini ve bu sebeple dizi için hazırlıklara başladığını dile getirdi.

İkiliye World Fantasy Award  adaylığı kazandıran Good Omens, şeytan, cennet-cehennem ve melekler gibi bazı konularda sıradışı ve eğlenceli hikayeler barındırıyor. Henüz televizyon uyarlamasının hangi kanal için yapıldığı, yönetmenliğini kimin üstleneceği gibi konularda bir açıklama yapılmış değil. Ama en azından Neil Gaiman’ın senaryoyu kendi yazıyor oluşu heyecan yaratıyor.