Netflix’in kapısı Christopher Nolan’a açık

Dijital servislerin durdurulamaz yükselişi, sinema salonunda film izleme deneyiminin sonunu getirebilir mi? Bu soru üzerine en çok kafa yoran yönetmenlerden biri, şüphe yok ki Christopher Nolan. 2017’de verdiği bir demeçte direkt Netflix’i hedef almış, içerik ve yayın stratejisini sert bir dille eleştirmiş, bu platform için asla bir film çekmeyeceğini kararlı bir şekilde duyurmuştu. Bu arada pandemi süreci sinema endüstrisini vurduğunda Tenet’in salonları dolduramaması birçok işletmeyi batırdı ve Warner Bros.’un filmleri aynı anda HBO Max’te yayımlama stratejisine ön ayak oldu. Nolan elbette bu karardan da pek mutlu olmamıştı.

Geride bıraktığımız 4 yılda köprünün altından çok sular aktı ve anlaşılan Netflix, ne olursa olsun yönetmenin bir sonraki filmini hayata geçirmek için oldukça istekli. Variety’ye kapsamlı bir röportaj veren şirket yetkilisi Scott Stuber, Nolan’ın inanılmaz bir sinemacı düşündüğünü söylüyor. “Bu işte sıfır egoya sahip olmanız gerektiğini öğrendim.” diyen Stuber, geçmişe sünger çektiklerinin sinyallerini verirken, yeni Nolan filmine ev sahipliği yapabileceklerine dair de açık kapı bırakıyor. Uzatılan bu barış eline yönetmenin tepkisi ne olur, merakla bekliyoruz.

Bundan birkaç yıl önce Netflix’in bir Christopher Nolan filmi finanse edeceğini düşünmek hayal gibi gelebilirdi fakat Martin Scorsese, Jane Campion, Noah Baumbach gibi auteurlerin yapımlarını orijinal içerikleri arasına katan platform için artık “imkânsız” diye bir kavram yok. 

Önümüzdeki aylarda erişime açılacak yeni Campion filmi The Power of the Dog dışında Adam McKay’in Don’t Look Up’ı ve Paolo Sorrentino’nun Hand of God’ının da gelecek ödül sezonunda fırtınalar estirmesi bekleniyor.