New Order’ın 12 kişilik synthesizer orkestrasıyla çaldığı dev performans albümleşti

Britanya müziğinin bir dönemine adını altın harflerle kazımış grup tanımlaması New Order’ı anlatmak için yeterli değil. Çünkü Bernard Sumner öncülüğünde 40’ına merdiven dayayan grup, bununla yetinmek yerine daima yeni ve gösterişli bir şeyler yaratmanın peşinden gitti.

En son 2015’te Music Complete isimli yeni bir albüm yayınlayan New Order’dan gelen gösterişli hamlelerden biri de 2017 yazında Manchester’da, beş gece üst üste hayranlarının karşısına çıktığı ∑(No,12k,Lg,17Mif) New Order + Liam Gillick: So it goes… isimli özel performanstı. Grup, sanatçı Liam Gillick’in görselleri ve Joe Duddell’in orkestrasyonuyla 12 kişilik bir synth topluluğu eşliğinde kataloğundan sıkı bir seçkiyi Manchester’ın Old Granada Studios’unda yeniden yarattı. Şimdi ise 13 Temmuz 2017 tarihli konserin tamamı (bis de dahil olmak üzere), üç ekstra performansla birleştirilerek albümleştirildi. ∑(No,12k,Lg,17Mif) New Order + Liam Gillick: So it goes…, 12 Temmuz’da Mute etiketiyle plak, CD ve dijital formatta yayınlanacak.

Burada şarkı listesinin altını özellikle çizmeliyiz. Çünkü yalnızca New Order’ın seneler içinde klasikleşmiş parçalarını barındıran değil; fanatiklerin saklı gözdelerine ve grubun yeni şarkılarına da yer veren, hatta Joy Division’ın Unknown Pleasures albümünü bile ziyaret eden (“Disorder”) bir seçki söz konusu.

Performansın (ve dolayısıyla albümün) isminin çıkış hikâyesi ise oldukça anlamlı. “So It Goes”, Factory Records kurucularından Tony Wilson’ın (1950-2007) 1976’da Granada Television için yapmaya başladığı müzik programının ismi. Program için Kurt Vonnegut’ın Mezbaha No: 5 eserine referansla bu isim seçilmiş. (Türkçe baskılarında “Falan filan”, “Hayat bu”, “Haydi geçmiş olsun” şeklinde çevrilen meşhur “So it goes” cümleciğine gönderme yapıyor.) Joy Division’ın “Shadowplay”i çaldığı meşhur televizyon performansı So It Goes kapsamındaydı. Yani temmuz itibariyle baştan sona soluyabileceğimiz bu performans, New Order’ın bu ikonik televizyon anından yaklaşık 40 sene sonra aynı stüdyoya dönüşüne işaret ediyor.

Albümde yer alan “Sub-Culture” performansını aşağıda duyabilirsiniz.

Tam şarkı listesi ise şöyle:

1. Times Change (Live at MIF)
2. Who’s Joe (Live at MIF)
3. Dream Attack (Live at MIF)
4. Disorder (Live at MIF)
5. Ultraviolence (Live at MIF)
6. In A Lonely Place (Live at MIF)
7. All Day Long (Live at MIF)
8. Shellshock (Live at MIF)
9. Guilt Is A Useless Emotion (Live at MIF)
10. Subculture (Live at MIF)
11. Bizarre Love Triangle (Live at MIF)
12. Vanishing Point (Live at MIF)
13. Plastic (Live at MIF)
14. Your Silent Face (Live at MIF)
15. Decades (Live at MIF)
16. Elegia (Live at MIF)
17. Heart & Soul (Live at MIF)
18. Behind Closed Doors (Live at MIF)

Bu vesileyle Joy Division’ın So It Goes’daki “Shadowplay” performansını da hatırlayalım.