Nick Cave & The Bad Seeds arşiv kazısından bir inci daha

Karantina günlerinde arşiviyle oldukça haşır neşir olan Nick Cave ve grubu The Bad Seeds, B-Sides & Rarities Part II isimli bir toplamayla kimi gizli saklı kayıtlarını gün yüzüne çıkarıyor. 27 şarkılık koleksiyonun yayın tarihi 22 Ekim.

Albümde 2006-2020 aralığında kaydedilmiş toplam 19 şarkı ilk kez dinlenecek. Ayrıca “Skeleton Tree”, “Girl in Amber” ve “Bright Horses” parçalarının kaydedilmiş ilk versiyonları, Nick Cave’in Leonard Cohen cover’ı “Avalanche” ve çok sevdiğimiz “Push The Sky Away” şarkısının senfonik düzenlemesi de derlemenin diğer güzelliklerinden.

Dinlemeye açılan 2. parça, grubun 2019 albümü Ghosteen’in hazırlık sürecinde kaydedilmiş fakat albüme dâhil edilmeyen “Earthlings”. Nick Cave şarkı için “Ghosteen’i bir arada tutan kayıp bağlantı noktası” yorumunu yapıyor. Hatta Bad Seeds kadrosunda bu şarkıyı, albüm seanslarında kaydedilmiş en iyi şarkı olarak görenler de varmış. 

İlk B-Sides & Rarities derlemesi 2005’te yayımlanmıştı. Yeni derleme duyurulduğunda Nick Cave’den “Orijinal B-Sides & Rarities’i her zaman diğer albümlerimizden daha fazla sevmiştim” şeklinde bir açıklama da duymuştuk. Albüme girmemiş kayıtları, daha rahat, hatta yer yer anlamsız bulduğunu ve bunun da daha keyifli bir dinleyiş yarattığı görüşünde.