Nick Cave ve Nicholas Lens’in karantina operası

Nick Cave’in Belçikalı besteci Nicholas Lens ile ortak çalışması olan L.I.T.A.N.I.E.S, bir karantina operası olarak tanımlanıyor. Besteci ve projenin mimarı Lens de tüm kaydın tek bir odada tamamlandığını belirterek tam anlamıyla bir oda müziği olduğu görüşünde.

Projenin başlangıcı, Lens’in karantina döneminde Brüksel’in boş sokaklarında yaptığı bisiklet gezilerine dayanıyor. Şehrin ürkütücü dinginliği Lens’e geçmişte dünyanın en önemli antik Budist tapınaklarının olduğu Japonya’nın Kanagawa prefektörlüğüne yaptığı ziyareti hatırlatmış. Lens süreci şu sözlerle açıklıyor:

L.I.T.A.N.I.E.S ile ilgili ilk fikirler, bu 13. yüzyıl tapınaklarını çevreleyen, yağmurlu, parlak yeşil ormanların doğal sessizliğinde doğdu. Zihnim müzikal ifadelerle çalıştığı için, L.I.T.A.N.I.E.S’i yazmak, Japonya ziyaretimde bulduğum huzuru hatırlama metodum oldu.”

İlk çalışmalardan sonra Lens, Nick Cave’le iletişime geçiyor ve ondan besteleri için söz yazmasını istiyor. İkili daha önce 2014 tarihli, savaşın korkutucu yönünün işlendiği Shell Shock operasında birlikte çalışmıştı. Cave’in operaya yabancı olmayan geçmişi ve sözleri kullanmadaki ustalığı Lens için Avustralyalı müzisyeni öncelikli seçenek hâline getirmiş.

Nick Cave’in L.I.T.A.N.I.E.S.’e dair sözleri ise şöyle: “Nicholas karantina dönemindeyken beni aradı ve 12 adet litany (mukabele ile okunan dua) yazmak isteyip istemediğimi sordu. Mutlulukla bu teklifi kabul ettim. Telefonu elimden bıraktığımda aklıma gelen ilk şey ‘Litany nedir?’ sorusu oldu. Litany’nin dinî temenniler dizisi olduğunu öğrendim ve hayatım boyunca yaptığım şeyin de zaten bu olduğunu fark ettim.” Cave yazdığı sözleri, “ilahî bir yaratıcıya, kozmik tasdik için temenniler” olarak tanımlıyor. 

L.I.T.A.N.I.E.S, Deutsche Grammophon etiketiyle 4 Aralık’ta yayımlanacak.

Yazı: Biçem Kaya