Nilipek'le lansman konseri öncesinde yeni albümü "Döngü" üzerine

Nilipek’in ikinci stüdyo albümü Döngü‘nün lansman konseri yarın akşam Babylon’da gerçekleşecek. İki yılın ardından yepyeni kayıtlarla geri dönen Nilipek’le 1 Aralık’ta yayınlanacak albümü öncesinde kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

Röportaj: Busen Dostgül – Fotoğraf: Burçin Esin

2015 Kasım’ında yayınladığın Sabah albümünün ardından ikinci stüdyo albümün Döngü de neredeyse tam iki senenin ardından bizlerle buluşacak. Geriye dönüp baktığında bu iki yılda neler değişti?
Bu iki senede hayat pek de hazırlıklı olmadığım olaylar getirdi karşıma. Neyi neden yaptığım üzerine daha fazla düşünmeye başladım, yaşın ve kendimizi içinde bulduğumuz şu yılların da etkisiyle ifade şeklim değişti.
Aslında bu ekipteki herkes için bir şekilde geçerli sanırım. Bir sene önce stüdyomuzu açtık, daha fazla vakit geçirmeye, daha çok konuşmaya, daha uzun saatler müzikle oynamaya başladık. Bu durum da başka bir bağ oluşturdu diyebilirim; duygu ve düşüncelerimizi daha eş zamanlı hale getirdi.

Bu albümde birçok farklı janradan kayıtlar olduğunu biliyoruz. Bu şekilde farklı türler arasında gezinmek seni nasıl hissettirdi?
Şarkıları düzenlerken janradan ziyade vermek istediği duyguya odaklandık, janra kendiliğinden oluştu. 🙂 Bana albümün hikayesinin gerektirdiği buydu, karakterin yaşadığı duygu durumunu anlatmanın yolu buydu gibi geliyor. O yüzden aslında farklı türler arasında geziniyor gibi hissetmiyorum, sadece hikayeyi anlatıyorum ve arkada dekor değişiyor gibi.

Nilipek_ 3

Geçtiğimiz yıl RBMA Radio için yaptığımız söyleşide, yeni albümünün “Sabah” şarkısına daha yakın bir tınıda olacağını söylemiştin. Yoldaki albüm için hala bu yorumu yapabilir miyiz?
“Sabah”, “Şapka”, “Yeşil Çimler”, “Gömülür” aslında ikinci albümdeki düzenlemelerin sinyalini veren şarkılar. Ama açık konuşmak gerekirse RBMA Radio’da konuşurken ben de tam neyle karşılaşacağımı, nasıl bir şey çıkacağını bilmiyordum. Şu an Sabah’tan biraz daha gürültülü, “Yeşil Çimler”den biraz daha karanlık diyebilirim.

Albümde Ceylan Ertem’in de sana verdiği bir parça var: “Soru İşareti”. Bu iş birliğinden de biraz bahseder misin?
Ceylan yıllarca hayranı olduğum, tanıdıkça daha da çok sevdiğim bir insan ve çok iyi bir şarkı yazarı. Bozcaada’da konuştuğumuzda söyledi bana bir şarkı vermek istediğini ve inanamadım. Şarkıyı dinlettiğinde de albümün hikayesine eksik puzzle parçası gibi oturduğunu gördüm. “Soru İşareti”nin albümümde yer alması büyük bir gurur ve mutluluk.

28 Kasım’da Babylon’da Döngü’yü ilk kez canlı dinleyeceğiz. Lansman konserinde bizleri neler bekliyor?
Salı günü Babylon’da Döngü’deki bütün şarkıları ve ilk albümdeki çoğu şarkıyı çalacağız. Biraz şarkıların doğasından, biraz da bizim heyecanımızdan biraz alevli olacak. Bazen sakin müzik ya da akustik olarak etiketleyebiliyorlar bizi ama pek sakin olacağımızı söyleyemem.

Yarın akşamki lansman konseriyle ilgil detaylar için etkinlik sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.