Nilüfer Caz Festivali programına hızlı bir bakış

Hazırlayan: Eylül Ege

Geçtiğimiz yaz yedincisi düzenlenen Nilüfer Caz Festivali, kış için tekrar tasarlandı. 9 – 19 Şubat’ta Bursa’da dört farklı mekâna yayılacak etkinliklere konserlerin yanı sıra çeşitli panel ve atölyelerde dâhil. Bu edisyondaki tema: “Tahayyül”. Genç nesillere hayal kurmayı hatırlatma fikri etrafına konumlanan Nilüfer Caz Festivali kapsamında sahne alacak grup ve müzisyenler de belli oldu.


Açılışı 9 Şubat’ta, Nu-jazz – electronica hattından nefis çeşitlemeler sunan, ortak ettiği deneylerle dinleyicisinin ufkunu genişleten Manchester çıkışlı GoGo Penguin triosu yapıyor. Grup geçtiğimiz yaz, Between Two Waves adlı bir kısaçalar yayımlamıştı. 

Yakınlarda Venedik Bienali için müzik üreten ve ikinci albümü DIALOGUES IN THE DARK’ı dinlemeye açan besteci ve gitarist Mert Pekduraner ve 2022’de başka türlü bir düzen tahayyül ettiği Paralel Evrende Dünya Tarihi adlı uzunçalarını, akustik bir koleksiyonla birlikte serbest bırakan Nova Norda da ilk günlerde dinlenebilecek.

Yerli müzik sahnesinin deneyimli figürlerinden Fatih Erkoç ile pedal, saksafon ve elektrikli efektlerle dinleyenlerini sonsuz bir genişlik vadeden Fransız müzisyen Guillaume Perret’nin de konukları arasında bulunduğu festival programında, 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel bir konser de bulunuyor. Geleneksel cazın Türkiye’deki önemli temsilcilerinden Kerem Görsev ve kalıpların dışına taşan eşsiz yorumların sahibi Elif Çağlar’a kontrbasta Volkan Hürsever, davulda ise Ferit Odman eşlik edecek.

Orta Doğu kökenlerini caz dörtlüsü formatıyla birleştirerek büyüleyici, egzotik motifler yaratan Itamar Borochov ve 2010’da Ravid Kahalani tarafından kurulan Yemen Blues da canlı performansı için heyecanlandıranlardan. Jehan Barbur; prodüktör, söz yazarı, besteci, vokalist ve edebiyatçı kimliğiyle Bursa seyircisini etkisi altına almaya hazırlanırken, kapanışı ise müzik yolculuğuyla ilham veren, Türkiye’de dinlediğimiz albümlerin büyük çoğunluğunda izi olan davulcu Volkan Öktem yapacak. 

Nilüfer Caz Festivali biletlerini 23 Ocak’tan itibaren Nilüfer Belediyesi’nin web sitesi üzerinden edinmek mümkün. Ayrıntılı bilgi ve program detayları için Nilüfer Sanat sosyal medya hesapları takip edilebilir. Takvim ise hemen aşağıda.

9 Şubat Perşembe, 20.30
Gogo Penguin 
Nâzım Hikmet Kültürevi

10 Şubat Cuma, 20.30
Mert Pekduraner
MEM (Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi)

11 Şubat Cumartesi, 20.30
Nova Norda 
Bursa Suare

12 Şubat Pazar, 20.30
Fatih Erkoç
Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi

13 Şubat Pazartesi, 20.30
Guillaume Perret
Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi

14 Şubat Salı, 20.30
Kerem Görsev ft. Elif Çağlar
Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi

15 Şubat Çarşamba, 20.30
Itamar Borochov
Nâzım Hikmet Kültürevi

16 Şubat Perşembe, 20.30
Yemen Blues
Nâzım Hikmet Kültürevi

18 Şubat Cumartesi, 20.30
Jehan Barbur
Nâzım Hikmet Kültürevi

19 Şubat Pazar, 20.30
Volkan Öktem
Podyumpark Sanat Mahal