Nilüfer Yanya’nın aidiyet hakkında diyecekleri var

”Çevrenizi ve bunların algınızı ne kadar etkilediğini ya da değiştirdiğini düşünüyordum. Şehrin çoğu sadece gri ve beton, kaçış yok. Birçok insan, nereden gelmiş olurlarsa olsunlar, yaşamları boyunca şehri terk etmez. Bu garip çünkü şarkının nakaratı hiçbir yere gitmemekle ilgili ve başta bunu istememiş olsam da şarkı bana bir şeyler anlatmaya çalışıyor gibiydi.”

Nilüfer Yanya, yeni teklisi “stabilise”ın ardında yatanları bu sözlerle özetliyor. Son olarak bundan yaklaşık bir yıl önce, iyi ve kötü şansı tema belirlediği EP’si Feeling Lucky?’yi yayımladı Londra’da yerleşik müzisyen. Geçtiğimiz aylarda kariyerinin erken dönem EP’lerini derleyen Inside Out koleksiyonunu çevrimiçi ortama saldı. Sıra nihayet, beklenen ikinci uzunçalarında.

Duygular ön planda

Nilüfer Yanya, 2019 çıkışlı 17 şarkılık ilk albümü Miss Universe’le bir yandan minimal tarzını ve şarkılarındaki sorgulayıcı temayı korumuş, bir yandan da yeni arayışlarına bizleri dâhil etmişti. Miss Universe’ün yakaladığı büyük liste başarılarının ardından, ikinci albüm için beklentiler de hâliyle artmıştı. 4 Mart 2022’ye tarihlenen yeni albümünün ismi PAINLESS. ATO Records etiketiyle yayımlanacak ve 12 şarkıdan oluşacak. Söylediğine göre bu kez “kabul etmekten korkmadığı” duygularına ses vermiş.

Albümün çıkış teklisi “stabilise”da, sarmal gitar melodileri üstüne Nilüfer Yanya’nın bir sayıklama gibi tınlayan karakteristik vokallerini duyuyuoruz. Surf rock çağrışımlı nakaratına da bayıldık. Molly Daniel tarafından çekilen klibinde de önce Nilüfer’le yaya olarak, bisiklet başında ve bir arabanın arka koltuğunda sokakları arşınlıyoruz. Ardından loş mavi ışıkların altında gitarını eline alıyor müzisyen. 

Kapak görseli ve şarkı listesi
Nilüfer Yanya kapak görseli

01 The Dealer
02 L/R
03 Shameless
04 Stabilise
05 Chase Me
06 Midnight Sun
07 Trouble
08 Try
09 Company
10 Belong With You
11 The Mystic
12 Anotherlife

Fotoğraf: Molly Daniel