Ninja Kaplumbağa Leonardo, Belarus’un başkentinde devleşirse

Ninja Kaplumbağalar, Belaruslu sanatçı graph_calligraph’ın da çocuk olduğu 90’lı yıllarda  erişimi olan oyuncaklardanmış. Büyük abisi Çernobil felaketinden etkilenen ailelere yardım etme amaçlı gittiği İrlanda’dan Ninja Kaplumbağalar’ın lideri Leonardo’nun oyuncağıyla dönmüş. Çocukluğundan bu yana bir süper kahramanın gelip problemlerini çözmesini, arkadaşı olmasını ve herkesi kötülüklerden korumasını dileyen sanatçı, yeni fotoğraf serisinde bu hayalini gerçekleştirdiği bir evren yarattı; hem de Leo oyuncağına başrolü vererek.

Sanatçının Leo’yu devleştirip Belarus’un başkenti Minsk’in farklı köşelerine konumlandırmasıyla, şehir Leo’nun oyun parkına dönüştü. Sanatçı neden Leonardo’yu seçtiğini şöyle özetliyor: “Herkesin çocukluğundan kalan kimi kahramanları vardır; benim için bu karakter Leonardo’ydu. Politik konulardan ya da seçmenlerin ruhsal durumlarından pek haberdar değil ama sürekli olarak kötülere karşı zafer yaşıyor. Bir çocuk başka ne ister?”

İsimsiz bırakmayı seçtiği çalışmasıyla ilgili olarak ayrıca, Leo’nun bugün iyi bir karakter mi yoksa kötü bir karakter mi okunabileceğinin net olmadığının da altını çiziyor: “Acaba bu sistem kendine zarar vermekle mi ilgili, yoksa yeni bir şey inşa etmek için her şeyi yıkacak bir değişim önerisi mi getirmekte?”

Yazı: Cansu Çubukçu

Yükleniyor...