Nirvana Tribute Band, "Kurt Cobain Doğumgünü Kutlaması" için 20 Şubat'ta yine %100 Studio'da...

“Geri geleceğiz. Bu sefer bunun için 6 yıl geçmesi gerekmeyecek. Seneye görüşmek üzere!” Nirvana Tribute Band’in geçtiğimiz sene sahneden bu sözü vererek ayrıldığı anki şaşkınlığımı çok net hatırlıyorum. Nirvana’yı nesil ve coğrafya farkıyla canlı izleme şansını kaçırmış biri olarak, bu kadar başarılı bir tribute grubunu canlı izlemenin sonradan övünerek anlatacağım hikâyelerden biri olacağına emindim.

Yazı: Şevin Bozhan

Aralarında Loudwire’ın da bulunduğu müzik eleştirmenlerinin “en iyi tribute gruplarından” kabul ettiği ve diğer Nirvana tribute oluşumlarına kıyasla dünya turnesine çıkan tek grup olmalarıyla bilinen, önceki adıyla Nervana bugünkü haliyle Nirvana Tribute Band; söz verdikleri gibi Kurt Cobain Doğumgünü Kutlaması için %100 Studio’da yine hararetli bir performans sergileyecek. 20 Şubat’taki performans için grup, Londra’dan İstanbul’a ve ertesinde Fransa’ya geçip kilometrelerce yolu kat edecek.

Zaman içinde kadrosunda değişiklikler yaşansa da grubu diğer oluşumlardan sıyırıp bu kadar bilinir hale getirmesinde büyük payı olan Jon O’Connor, hikâyenin en başından beri vokalde ve gitarda yerini korudu. Kurt Cobain’e hem görünüşü hem de sesiyle bu kadar benzemesi, sahne performanslarına yoğun ilgi olmasını sağlayan en temel etmenlerden. Connor, verdiği röportajda şunları söylemiş: “Doğru şekilde çalmak harika ama çalanlar doğru şekilde görünmezlerse tüm atmosferi öldürebilirler. Konser sırasında kendi kişiliğimizi ve hayal gücümüzü bir kenara bırakmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiği kadar onların ruhunu yansıtmalıyız.”

Grupta bas gitar Ally Mclachlan’ın ve davul da Moyana El Buffalo’nun usta ellerine emanet. Kurt Cobain ve Krist Novoselic’in Nirvana’nın ilk davulcusu olarak yanlarına aldığı Aaron Burckhard’ın da dediği üzere bu üçlü, görsel ve işitsel olarak Nirvana’ya en yakın şey olabilir.

Sadece bir jenerasyonun değil, sonrasından gelen nesillerin de marşı haline gelen “Smells Like Teen Spirit”, “In Bloom”, “Rape Me”, “Stay Away”,”Heart-Shaped Box”,”Come As You Are” gibi ikonik Nirvana parçalarının yanı sıra grubun daha eski tarihli şarkılarına da yer verdikleri tribute konserlerinde elbette stage diving ve gitar parçalama gibi Nirvana’nın kilit taşı haline gelmiş eylemleri de canlandırılıyor. Sonuç ise gençler ve orta yaşlıların kendinden geçercesine yaşadıkları, eşine az rastlanır bir konser deneyimi; belki de yılın görüp görebileceği en ateşli doğum günü kutlaması. Biletler buradan temin edilebilir.