Konser: Noirgazer presents FALLGAZING

Müzisyenler, dinleyiciler ve plak şirketleri arasında bir ortak alan yaratma motivasyonuyla kurulan Noirgazer, kendini “İçerisinde ‘karanlık’ tınılar barındıran bütün müzik türleri ile ilgilenir; bu doğrultuda etkinlikler ve içerikler oluşturur.” sözleriyle tanımlıyor. Oluşumun kürasyonunu üstlendiği ikinci etkinlik, Fallgazing adıyla 8 Ekim Cumartesi akşamı Bant Mag. Havuz / Bina’da gerçekleşecek.


Elektronik müziğin gizemli, tekinsiz ve karanlık köşelerini dolaşacak bir program var: Varteres Durise, Başar Ünder ve Arcade Ghoul sahnede olacak.

Varteres Durise

M4NM etiketi ile çalışmalarını yayımlayan Varteres Durise, görsel ve işitsel performanslarıyla dikkat çekiyor. Sesler ve türler arasında sinematik bir estetikle köprü oluşturan müzisyen, hipnotize edici ritimler ve melodiler eşliğinde içsel bir yolculuğu merkezine alıyor. Ambient, industrial ve techno türleri arasında bilinç akışı oluşturan Varteres Durise, kompozisyonlarını ortam kayıtları ve çeşitli enstrüman kayıtları ile şekillendiriyor. Bugüne kadar Türkiye’nin pek çok farklı şehrinde ve mekânında performanslarını gerçekleştiren Varteres Durise, Zorlu PSM, Peep Art Space ve All Saints Moda Kilisesi gibi alanlarda audio-visual performanslar ortaya koydu.

Başar Ünder

Başar Ünder 1984’teİstanbul’da doğdu. 2006’da Institut International de Musique Electroacoustique de Bourges (IMEB) daveti ve UNESCO Aschberg Bursaries for Artists fonunun desteğiyle IMEB’de misafir sanatçı olarak çalıştı. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde, yükseköğrenimini İTÜ-MIAM Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde tamamlayan Ünder, 2014’te düzenlenen 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Müzik” ödülünü kazandı. Köklü plak şirketi Sub Rosa’nın yayımladığı “Anthology of Turkish Experimental Music 1961-2014” albümünde “Diving” adlı eseriyle yer aldı. Aynı yıl Berlin Film Festivali’nin Berlinale Talents Sound Studio programına 2600 başvuru arasından seçildi ve bu programa Türkiye’den katılan ilk besteci oldu. 2017 yılında Avrupa Film Akademisi (EFA) üyesi oldu ve Portekiz’in Madeira adasında Çağdaş Müzik ve Elektronik Ponta do Sol programına konuk oldu.

2021 yılında “Amplified Doormat “ ses yerleştirmesiyle  Akbank Sanat Distopya Ses Sanatları Sergisi’nde yer aldı. Ünder, Bahçeşehir, Bilgi ve Beykoz Üniversiteleri Dijital Oyun Tasarımı ve Görsel İletişim Tasarımı bölümlerinde game audio, advanced game audio, ses tasarımı ve auditory internet derslerini vermektedir. Medyanın birçok farklı dalı için müzikler besteledi ve ses tasarımları yaptı. Ünder, dijital platformlarda yayınlanan müzikleri ve deneysel/elektronik solo doğaçlama performanslarının yanı sıra kendi grubu olan eqho’da da vokal ve elektronik altyapı sorumluluğunu üstlenmektedir.

Arcade Ghoul

Elif Petek Samatyalı (d. 1990), yapmış olduğu prodüksiyonları Arcade Ghoul mahlası altında bir müzik projesine çevirirken, bir yandan da çeşitli toplu müzik projelerinde yer aldı ve solo çalışmalarını sürdürdü. Şu ana dek Hotel Phantasm Suite No:13 ve Heart of a Statue adında iki albüm yayımlayan Arcade Ghoul, surf-rock’tan lo-fi noise’a uzanan bir çerçevede müziklerini icra etmekte, bir yandan da rock’n’roll esintileri taşıyan bir atari salonu estetiğini yakalamaya çalışmaktadır.

Kapı açılış: 20.30
Biletler: 70 TL (Etkinlik günü kapıda satışta)
Kapasite 50 kişiyle sınırlı.

Google Takvime Ekle

Bina

Adres:
Caferağa Mahallesi, Kadife Sk. No:26, 34710 Kadıköy
İstanbul
Türkiye
Telefon:
+902163308466
Web Sitesi:
https://www.instagram.com/bina.moda/