Nuclear Now: Oliver Stone’dan bir ekolojik kriz önerisi

Yazı: Tuvana Adalı

2022 Venedik Film Festivali’nde prömiyer yapan Oliver Stone belgeseli Nuclear Now’un fragmanı yayında. Uçlarda gezinen, sınırları zorlayan belgesel ve kurgu filmleriyle bilinen Werner Herzog’un “…güçlü, net ve cesur bir film. Tüm trendlere meydan okumasını takdir ettim” sözleriyle andığı film, nükleer enerjiyi iklim değişikliğine karşı kesin bir çözüm olarak ortaya koyuyor. 

Nuclear Now -önceki ismiyle Nuclear filmiyle Oliver Stone, izleyiciye öğretici bir deneyim sunmayı hedefleyerek, nükleer enerjinin sürdürülebilirliğine ve ekonomik olarak erişilebilirliğine vurgu yapıyor. Filmin ilk yarısı küresel ısınmaya, ikinci yarısı ise bu soruna bir yanıt niteliğindeki nükleer enerjiye ayrılmış. Belgesel, nükleer enerjiyi fosil yakıtların kullanılmasını acilen durdurmayı sağlayacak önemli bir potansiyel kaynak olarak ele alıyor.

Bu eksende, insanların nükleer enerjiye dair hâlihazırda sahip olduğu fikir ve korkuların kaynağını aydınlatıp, eskiyi yıkarak yeni bir anlatı oluşturmaya yöneliyor. Örneğin güvenlik ve emniyete dair kaygılara, nükleer silahların nükleer enerjiden farklı olduğu ve birbirine karıştırılmaması gerektiği gibi bir cevap veriyor. Geçmişte meydana gelen korkunç nükleer santral kazalarından Fukuşima, Çernobil ve Three Mile adasının arka planlarına da detaylı olarak yer verilmiş belgeselde.

Nuclear Now, Venedik Film Festivali’ndeki prömiyerinin ardından iklim değişikliğini ele alışı ve nükleer enerji odağında sunduğu bakış açısıyla beğenilse de estetik ve hikâye anlatıcılığı yönünden yeterince ilgi çekici olmadığına dair eleştiriler de almış. Filmde Oliver Stone, kendisini gösteren, kendi sesiyle anlatan bir yapı kurmaktansa; aktivistler, iklim değişikliği üzerine çalışan bilim insanları, nükleer mühendisler ve tarihçiler gibi uzmanlara daha çok yer vermiş. Öyle ki The Hollywood Reporter yazarı Daniel Fienberg, yönetmenin konuşmak yerine dinleme odağında konumlandığı son 20 dakikayı belgeselin en çarpıcı kısmı olarak yorumluyor.

Davis Guggenheim’ın 2006 yapımı An Inconvenient Truth belgeselini de akıllara getiren filmin ABD’deki vizyon tarihi 28 Nisan. Türkiye için henüz kesinleşmiş bir tarih yok.