“Öküzgözü ve Boğazkere: Anadolu’dan Geleceğe Miras” kitabı çıktı!

Bant Mag. ekibi olarak bir süredir sizlerle paylaşmak için sabırsızlandığımız bir kitabın hazırlığındaydık. Kendisi seçili kitabevlerinin raflarında yerini almış durumda: Overteam Yayınları etiketiyle yayımlanan “Öküzgözü ve Boğazkere: Anadolu’dan Geleceğe Miras”, illüstrasyonlar eşliğinde Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinin tarihinden geleceğine uzanıyor. Ayrıca ona Anason İşleri’nin web sitesi üzerinden de ulaşabilirsiniz.

İnsanın asmayla olan macerası binlerce yıl önce Mezopotamya topraklarında başladı. “Öküzgözü ve Boğazkere: Anadolu’dan Geleceğe Miras” kitabı da şarap kültürüne bu toprakların iki kadim üzümünün rehberliğinde yaklaşıyor. 

“Öküzgözü & Boğazkere: Anadolu’dan Geleceğe Miras”, Mey | Diageo’nun kurumsal sponsorluğunda ve Yayın Danışmanı Gözdem Gürbüzatik’in rehberliğinde hazırlandı. Kitabın tasarımı ve editörlüğünü Bant Mag. ekibi olarak biz üstlendik. İçerik, alanda çalışan ve birikimi olan konukların ve güçlü kalemlerin yazıları ve röportajlarıyla bir araya geldi. Kitap, kapağında sizi Sadi Güran’ın çizimiyle karşılıyor ve içeride hem Sadi Güran’ın hem de Bengisu Bilekli’nin nefis illüstrasyonları metinlere eşlik ediyor.

Altı bölümden oluşan kitap, baştan sona Öküzgözü ve Boğazkere’nin bıraktığı izlerin peşinde ilerliyor. Nitekim temel motivasyonu da yalnızca bu iki üzümü daha yakından tanımak değil, sahip oldukları potansiyellerin geleceğe taşınması için atılabilecek adımlara dair sorular sormak, kimi yanıtlar toplayıp aydınlanmak. 

öküzgözü ve boğazkere
öküzgözü ve boğazkere
Bölümler ve yazarlar

​Kitabın “Antik Çağ’da Şarap” adlı ilk bölümü, iki üzümün hikâyesini başa sarıyor; Mezopotamya’nın antik bağlarını ve asma kültürünün buradan dünyaya nasıl yayıldığını arkeolojik bulguları takip ederek ele alıyor. “Sözlük” temalı ikinci bölümde ise şarap kültürü ve literatürü Öküzgözü ve Boğazkere üzerinden detaylandırılıyor.

Üçüncü bölümde, kalpleri gerçek seslerini buldukları Elazığ ve Diyarbakır’da atan Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinin anatomisine dair iki röportaj yer alıyor: Prof. Dr. Gökhan Söylemezoğlu ile Gözdem Gürbüzatik’in sohbeti, Türkiye’de bağcılığa dair gen araştırmalarının seyrini aktarırken zengin gen çeşitliliğinin yüksek potansiyeline vurgu yapıyor. Prof. Dr. Turgut Cabaroğlu ile Murat Üner’in sohbeti sayesinde de Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinden üretilen şarapların aroma profillerine yakından bakma fırsatı yakalıyoruz.

“Miras ve Mutfak” adlı dördüncü bölümde Silva Özyerli, Boğazkere üzümünü kendi kişisel tarihindeki yeri üzerinden Nilhan Aras’a anlatıyor; Tuba Şatana ise Elazığ’ın üzümlerine ve lezzetlerine dair izlenimlerini bölgeden hikâyelerle paylaşıyor. Aynı bölümde Öküzgözü ve Boğazkere’den üretilen şaraplar ile yemek arasında kurulan dengelerin inceliklerini Maksut Aşkar ile Takuya Salam Unagami’nin yaptığı röportaj aracılığıyla öğrenirken, iki üzümün potansiyellerine ve geleceklerine dönük tespitler için mikrofonu Sabiha Apaydın Gönenli, Ayça Budak, Özge Kaymaz Özkan, H. Emre Ademoğlu ve Umay Çeviker’e devrediyoruz.

Diyarbakır ve Elazığ’daki bağcılık ve şarabın kültürel yansımalarının peşinden giden beşinci bölümdeyse Murat Meriç ile Harput dolaylarında türküler ve şarkılar eşliğinde bir gezintiye çıkıyoruz.

Aylin Öney Tan’ın, Öküzgözü ve Boğazkere’nin gelecek nesillere aktarımına dair kaleme aldığı “Tamamlayıcı Tezatlık” adlı çıkış yazısı ise kitaba noktayı koyuyor: “[Öküzgözü de Boğazkere’nin] Biri ruh ise öbürü tendir. Her ikisi de toprağın ta kendisidir. İki gözüdür.”

Overteam Yayınları etiketiyle yayımlanan “Öküzgözü & Boğazkere: Anadolu’dan Geleceğe Miras” kitabına seçili kitabevleri ve Anason İşleri üzerinden ulaşabilirsiniz.