Online oynayabileceğiniz 10 retro oyun

80’ler sonları, 90’lar başları önce Commodore 64 ve ardından Amiga, oyun bilgisayarları dünyasında fırtınalar estiriyordu. Grafiklerin fark edilir derecede geliştiği ve oynanabilirliğin arttığı bu döneme denk gelen oyun severler zamanın oyunlarını gözleri kapalı sayabilirler. Neyse ki bu oyunlar internette bulabileceğiniz sayısız internet sitesi üzerinden rahatlıkla oynanabiliyor artık. Hazır birçoklarımız bilgisayar başına kurulmuşken, retro oyun dünyasından “tekrar oynanır” dediğimiz 10 oyunu derledik. 

The Secret of Monkey Island

Çıkış: 1990 
Türü: Macera 

Lucas Arts’ın 1990 yılında piyasaya sürdüğü, macera oyunlarında çığır açan baş yapıtı. 

Sensible Soccer

Çıkış: 1992
Türü: Futbol

Futbolun bir bilgisayar oyunu olarak ne kadar eğlenceli olabileceğini ispatlayan oyun. Bazıları güncel futbol oyunlarından Sensible Soccer’dan aldığı hazzı alamamaktadır. 

Lemmings

Çıkış: 1991
Türü: Bulmaca Platform

Üst üste yığılan küçük dostlarımızı kurtarabilecek misiniz? Dikkat! Stres dozajı yüksektir!

MoonStone: A Hard Days Knight

Çıkış: 1991
Türü: Action Role Play 

Canavar parçalayan şövalyeler! Amiga dünyasının en kült oyunlarından. “Gore” öğesine özellikle önem veren oyunda kan gövdeyi götürüyor. Oyun zamanında bu özelliği yüzünden Almanya’da yasaklanmış. 

North And South

Çıkış: 1989
Türü: Savaş

Amerikan İç Savaşı’nda geçen oyun, can alıcı grafikleri ve mizahi anlatımıyla döneminde epey ses getirmişti. Commodore 64 dünyasının unutulmazlarından. 

Prince of Persia

Çıkış: 1989
Türü: Platform – Macera 

Prince of Persia efsanesini başlatan ilk sürüm. Saç baş yoldurtan platformlar arası stresli atlayış sahnelerinin başlangıcı. 

Flashback

Çıkış: 1992
Türü: Platform – Macera

Senaryolu bilim-kurgu oyunlarının erken örneklerinden. Çıktığı dönem için “muazzam” sayılan grafikleri ve kurgusuyla her zaman yeniden oynanmayı hak eden oyunlardan.

The Settlers

Çıkış: 1993
Türü: Strateji 

Amiga oyunları arasında en sevilen, en yüksek puanları toplamış, “Tanrı” statüsüne konmuş oyunlardan. Ortaçağ’da kasabalar, şehirler inşa etmek, savaşmak, genişlemek, ekonomi yaratmak… Tanıdık geliyor değil mi? 1993 yılında tanıdık gelmiyordu ve The Settlers evlere bomba gibi girmişti. 

World Games

Çıkış: 1989
Türü: Spor

Japonya’da sumo, Meksika’da kayalıklardan atlama, Kanada’da su üstünde kütük yarışması, Alpler’de slalom… World Games, spor oyunları içerisinde hayal gücü en geniş ve en zevkli olanlarındandı…   

Zool

Çıkış: 1992
Türü: Platform

Hızlı platform oyunları arasında, psikedelik grafikleriyle kendine özel bir yer edinen Zool, maalesef zamanında Sonic The Hedgehog’un gölgesinde kalmıştı. 

Yükleniyor...