Önümüzdeki iki yıl sinema perdelerini istila edecek süper kahramanlar

Geçtiğimiz yaz vizyona giren Marvel ve Disney’in ortak yapımı Guardians of the Galaxy, gişede yakaladığı 700 milyon dolarlık hasılatla rekora imza atıp yılın en başarılı Marvel filmi olmuş ve devam filminin yapımına hemen başlanmıştı. Guardians of the Galaxy’nin başarısının da etkisiyle stüdyolar birer birer yeni süper kahraman filmleri için kolları sıvamaya başladı. Deadpool’dan Batman v Superman: Dawn Of Justice‘e önümüzdeki iki yılda vizyona girecek 9 süper kahraman filmini sıraladık! 

Avengers: Age of Ultron
Yönetmen: Joss Whedon Vizyon tarihi: 1 Mayıs 2015

2012’de vizyona giren serinin ilk filmi The Avengers, böylesi dev bir süper kahraman filmi için yönetmen koltuğunu Joss Whedon’a emanet etmenin ne kadar doğru bir karar olduğunu kanıtlamıştı. İlk filmin kadrosuna bu sefer Ultron rolünü canlandıracak James Spader katılıyor. Aksiyon sahneleri kadar, zekice yazılmış diyalogları ve komedi unsuruyla aklımızda kalan filmin ikincisi için yerimizde duramadığımız doğru.

Ant-Man
Yönetmen: Peyton Reed Vizyon tarihi: 17 Temmuz 2015

Yine bir Marvel çizgiromanı olan Ant-Man’in geçtiğimiz günlerde ilk fragmanı yayınlandı. Başrollerinde Paul Rudd, Evangeline Lily ve Michael Douglas’ı göreceğimiz film, bir süper kahraman ve akıl hocasının arasındaki ilişkiyi bir soygunun etrafında anlatıyor. Daha çok komedi filmlerinden tanıdığımız Peyton Reed’in filmin yönetmenliği üstlenmesi de Ant-Man’in mizahi yönünü daha çok ortaya çıkarabilir.

birdman-Michael-Keaton

Birdman
Yönetmen: Alejandro González Iñárritu Vizyon tarihi: 27 Şubat 2015

Her ne kadar alışılmış bir süper kahraman filmi olmasa da konusu sebebiyle listeye aldığımız Birdman, yılın en heyecan verici filmlerinden biri olacak gibi. Gençliğinde süper kahraman filmlerinde rol almış bir aktörün, popülerliğini yitirince Broadway’de şansını denemesini anlatan filmin başrolünde de oldukça anlamlı bir şekilde Michael Keaton yer alıyor. Hem Keaton’ın çok beğenilen oyunculuğunu hem de Inarritu’nun komedi türündeki ilk denemesi görülmeye değer.

Deadpool
Yönetmen: Tim Miller Vizyon tarihi: 12 Şubat 2016

Marvel’ın ünlü anti-kahramanlarından Deadpool’un film uyarlaması, Tim Miller’ın ilk uzun metraj denemesi olacak. Geveze ve espirileriyle tanınan Deadpool’u, karakterin kendisi gibi Kanada’lı olan Ryan Reynolds canlandıracak. Filmin, çizgi romandaki kadar şiddet içermeyeceği, bu yüzden de Deadpool karakterinin düzgün portre edilemeyeceği endişeler arasında.

Batman v Superman: Dawn of Justice
Yönetmen: Zack Snyder Vizyon tarihi: 25 Mart 2016

Man of Steel filmiyle DC Comics’in Superman karakterine daha karanlık ve gerçekçi bir gözle bakan yönetmen Zack Snyder, bu kez işin içine Batman’i de katıyor. Batman karakterini Ben Affleck’in canlandıracak olması interneti ayağa kaldırmıştı. Batman’in bu karanlık atmosfere yakışma ihtimali ve de Ben Affleck’in oyunculuğunu görmek için bile izlenebilecek bir film.

cptiron

Captain America: Civil War
Yönetmen: Anthony Russo & Joe Russo Vizyon tarihi: 6 Mayıs 2016

Captain America serisinin dördüncü filmi, The Avengers: Age of Ultron’dan sonraki bir zamanda, Iron Man ve Captain America’nın karşı karşıya gelmesini anlatıyor. Captain America: The Winter Soldier’dan da tanıdığımız Anthony Russo ve Joe Russo filmin yönetmenliği için garanti bir seçim. Iron Man karakteri, Captain America filmlerinin ciddi havasını biraz da olsun azaltacağa benziyor.

X-men: Apocalypse
Yönetmen: Bryan Singer Vizyon tarihi: 19 Mayıs 2016

X-Men: First Class ile başlayan üçlemenin son halkası olan X-Men Apocalypse, 1983 yılında geçecek ve mutantların kökenlerini konu alacak. Bu filmde karakterleriğin gençliğini görme ihtimalimiz var. X-Men First Class’in müthiş oyuncu kadrosu ve Bryan Singer’ın yönetmenliği de filmi sabırsızlıkla beklememizin nedenleri arasında.

harley

Suicide Squad
Yönetmen: David Ayer Vizyon tarihi: 12 Ağustos 2016

DC Comics’in anti-kahramanlardan oluşan Suicide Squad, The Avengers’ın gişedeki en büyük rakibi olacağa benziyor. Margot Robbie’nin Harley Quinn’i, Jared Leto’nun The Joker’ı, Will Smith’in Deadshot’ı canlandıracağı filmin yönetmenliğini de aksiyon filmlerinin efsanevi yönetmeni David Ayer yapacak. Film, DC Comics’in en eğlenceli filmlerinden olacağa benziyor.

Gambit
Yönetmen: Henüz bilinmiyor Vizyon tarihi: 7 Ekim 2016

X-Men evreninin bir başka popüler karakteri daha kendi spin-off filmiyle karşımıza çıkıyor. Başrolünde Channing Tatum’un yer alacağı henüz dün açıklanan filmin yönetmeninin kim olacağı ise henüz duyurulmadı. Filmin senaryosunu son RoboCop filminin de senaristi olan Joshua Zetumer yazıyor. Gambit karakterinin hırsız, alkolik ve kadın düşkünü olduğunu göz önünde bulundurunca, film alıştığımız süper kahraman filmlerinden bambaşka bir deneyim vaat edecek gibi görünüyor.

Yazı: Zeynep Naz İnansal