Haftanın etkinlik rehberi (4 - 10 Mayıs)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

border_less ARTBOOK GÜNLERİ
4-7 Mayıs, Arter

Melek Gencer ve Huo RF’nin kurduğu border_less’in kitap üretimiyle ilgili farklı bir alan yaratma düşüncesinden ortaya çıkan “Art Book Days” projesi üç gün boyunca Arter’de olacak. Projenin bu seneki edisyonunda 6 farklı ülkeden 20 sanatçı, 8 inisiyatif ve 15 sanat kurumunu yan yana getirilerek ziyaretçilerini bekliyor. Detaylara buradan erişilebilir. 

Tolga Akyıldız’ın anısına %100 açık sahne: Second ve konukları
5 Mayıs, Zorlu PSM

Türkçe sözlü punk rock’ın yıkılmayan kalesi Second, değerli konukları ile geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Tolga Akyıldız anısına gerçekleşecek %100 Açık Sahne’de buluşuyor. Detaylar burada.

İsimsiz, 2023, Photo Rag Baskı, 100×150 cm
Begüm Yamanlar – Khora
5 Mayıs – 3 Haziran, Öktem Aykut

Begüm Yamanlar’ın Khora isimli sergisinin açılışı 5 Mayıs 18:30 – 20:30 arasında, Öktem Aykut’un Meşrutiyet Caddesi’ndeki yeni adresinde gerçekleşecek. Detaylar burada.

Gösterim ve soru cevap: Zer
5 Mayıs, Çevrimiçi

New York’ta doğup büyüyen Jan’ın babaannesinin şarkısı eşliğinde geçmişini aramak üzere Dersim’e yaptığı yolculuğu konu alan Zer filmi, 5 Mayıs saat 21.00’de yönetmen Kazım Öz’ün YouTube kanalında yayımlanacak. Gösterimi, Kazım Öz ile bir soru cevap oturumu takip edecek. Detaylar burada.

Renaud Garcia-Fons: Tellerin Nefesi
5 Mayıs, İş Kuleleri Salonu

Nguyên Lê’den Kudsi Ergüner’e, dünyanın dört bir yanından müzisyenlerle yaptığı ortaklıklarla da tanınan Fransız besteci ve kontrbasçı Renaud Garcia-Fons, Le Souffle Des Cordes (Tellerin Nefesi) isimli projesiyle, 5 Mayıs Cuma akşamı İş Kuleleri Salonu’nda. Konserin biletleri hemen burada.

Konser: Ahmet Ali Arslan
5 Mayıs, Bant Mag. Havuz / Bina

Ahmet Ali Arslan, yeni albümünün şarkılarını paylaşmak üzere Bant Mag. Havuz / Bina’ya geri dönüyor. İnzivadan çıkış hissiyle, tek başına, ayakta, müziğini sadeleştirip sözünü dolandırmadan söyleme yolunda. Detaylar burada.

Beni Bu Şarkılar Mahvetti
6 Mayıs, Bant Mag. Havuz / Bina

Konuklarımızdan onları “mahvetmiş”, gönüllerine damga vurmuş şarkılara dair hikâyelerini dinlediğimiz Beni Bu Şarkılar Mahvetti’nin bu bölümünde Mehmet Yılmaz Ak, Hayal Köseoğlu, Görkem Kasal ve Mavi’yi ağırlayacağız. Detaylar burada.

CMTPZR #çokseslipazar
6 Mayıs, Müze Gazhane

Her cumartesi düzenlenen Çok Sesli Pazar’da, sahaflardan giysi ve aksesuarlara, plak ve müzik dükkanlarından nostaljik oyunlara uzanan çeşitlilikteki stantlar, mezatlar ve canlı performanslar ziyaretçileri karşılıyor. Gün boyu Gazhane’ye yayılan etkinlikle ilgili detaylar burada.

Fotoğraf: Nazlı Erdemirel
Jam’s Session: Palmiyeler
6 Mayıs, Salon İKSV

2022’de İkimiz albümünü ardından da “Ne Kadar Sevsen De” teklisini yayımlayan Palmiyeler, dinleyene tropik ferahlık getiren şarkılarıyla Salon İKSV sahnesinde. Başlı başına bir festival havasındaki canlı performansıyla Palmiyeler’i yakalamak için biletler işte burada.

Gölge Artizm – Lâl Gece
6 Mayıs – 9 Haziran, Decollage Art Space

Graffiti sanatçısı Gölge Artizm’in üretimlerine kapsamlı bir bakış imkânı sunan yeni kişisel sergisi. Graffiti, kaligrafi, tattoo ve airbrush tekniklerini aynı anda kullanan sanatçının yeni sergisi, sokak sanatının birçok disiplin ile diyaloğuna tanık olmaya davet ediyor. Detaylar burada.

Jam’s Session: Pitohui (Konser) & Braderin
7 Mayıs, arkaoda

2012’deki kuruluşundan bu yana ses paleti de daimi bir dönüşüm içinde olan Pitohui, arkaoda’da. Dörtlü, motorik ritimleri dolambaçlı düzenlemelerle ve yoğun ses bloklarını coşkulu melodilerle harmanlayarak iniş çıkışlı bir oyun alanı oluşturuyor. Konsere katılım ücretsiz. Sonrasında Braderin DJ kabininde.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü
9 Mayıs, Maximum UNIQ Hall

Doğu ve Batı, eski ve yeni, geleneksel ve modern kutupları arasında salınıp duran Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümsüz eseri Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Serkan Keskin’in onlarca surete büründüğü, sinema ve tiyatronun iç içe geçtiği çağdaş bir uyarlamayla sahnede. Biletler burada.

İlk Görü: Kitabı Kapağından Okumak
31 Mayıs’a dek, CoBAC Workspace

Okura göz kırpan, kitap ile okur arasında ilk bağı kuran, okuru çağırandır kitap kapakları. Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze Türkiye’de yayımlanmış kitap kapaklarından bir derlemenin yer aldığı bu sergiye Ömer Durmaz, Eylül Görmüş, Ali Taptık gibilerinin katılacağı bir atölye ve söyleşi programı da eşlik etmekte. Detaylar burada.

Bashibazouk
27 Mayıs’a dek, “Poligon: The Shooting Gallery”

The Empire Project, beşincisi gerçekleşecek grup sergisi Bashibazouk’u Kadıköy’deki yeni deneysel alanı “Poligon: The Shooting Gallery”de açıyor. Mine Anafarta, Banu Birecikligil, Can Pekdemir, Memo Tembelçizer, Merve Tuna, Özlem Ünlü ve Dilek Yaman’ın işlerini görebileceğiniz sergiye dair detaylar burada.

İranlı Kadınlar Konuşuyor: Buradayız Ayaktayız
25 Haziran’a dek, Sinematek/Sinema Evi sergi salonu

Küratörlüğünü Saliha Yavuz’un üstlendiği sergi, Sinematek/Sinema Evi’nde devam eden İranlı Kadınlar Konuşuyor programının bir parçası. Füruğ Ferruhzad’ın ruhunun dizeleri ile mekânda dolandığı Buradayız Ayaktayız sergisi, İran’ın tarihi boyunca ve özellikle bugün her yerde yaşanan hak ve özgürlük taleplerini dile getirme, direnme ve sesini duyurma ihtiyacı duyan bir direnişin yansıması. Detaylar burada.