Oyunbaz, neşeli ve inceden dengesiz: Iglooghost

Bant Mag. No:48’de yer alan yakın zamanda keşfettiğimiz, etkilendiğimiz ve paylaşmak istediğimiz müzisyenlerden biri Iglooghost!

Yazı: Ege Yorulmaz, İllüstrasyon: Aksel Ceylan

Iglooghost, 19 yaşındaki İngiliz prodüktör, müzisyen ve grafik tasarımcı Seamus Malliagh’ın aktif halde üretim içinde olduğu elektronik müzik projesi. Sanatçı geçtiğimiz aylarda Flying Lotus’un plak şirketi Brainfeeder’dan çıkardığı ilk EP’si Chinese Nü Yr ile müzik kariyerinde dev bir adım atarken, aynı zamanda müzikal tarzında da deneysel ama tutarlı değişimlere gidiyor. Brainfeeder’dan bekleneceği üzere deneysel hip hop ve elektronik tınılarda çalışan Iglooghost, geçmişte Londralı plak şirketi Activia Benz’den çıkardığı kayıtlardaki ağır hip hop dokularından biraz uzaklaşıp Chinese Nü Yr’da daha oyunbaz, neşeli ve inceden dengesiz bir kayıt çıkarıyor ortaya.

Chinese Nü Yr’ı en ilginç kılan özelliğiyse bir konsept albüm olması. Albüm kısaca jelatinden yaratılmış bir kurtçuğun varoluşsal problemleriyle başa çıkışını anlatıyor. Albümün hikâyesi Iglooghost’un yine kendi tasarladığı görsellerle hem çok iyi tamamlanıyor hem de söz konusu kurtçuğa bizi yakınlaştırıyor. Sanatçının EP’de birlikte çalıştığı müzisyenler Mr. Yote ve Cuushe ise yine çok özgün işler yapan, uzun uzadıya keşfedilesi sanatçılar. Hem müzikal hem de görsel alanda oldukça kendine has tarzını oturtmuş Iglooghost’un işleri detaylıca incelenmeye değer. Bugünlerde de ilk Amerika turnesini programlayan müzisyenin adını çok yakında çok büyük işbirlikleri içinde göreceğimizi düşünüyoruz.

Bant Mag. No:48’de yer alan keşiflerimize buradan ulaşabilirsiniz.