Oyuncaklardan sonra sıra “Bizi Biz Yapan Filmer”de

Çocukluğunu 80’ler ve 90’larda yaşamış birçok Netflix kullanıcısı kanalın oyuncaklara odaklanan belgesel dizisi The Toys That Made Usa en azından bir göz gezdirmiştir. Belgesel serisinin aşağı yukarı 50’şer dakikadan oluşan her bölümünde başka bir oyuncak furyasının tarihini ve hikâyesini deşiyor. Şu ana kadar Masters of the Universe, Star Wars, LEGO, Barbie gibi oyuncak efsanelerini konu edinen belgesel serisinin üçüncü sezonu da yakın bir zamanda yayınlandı.

Serinin yapımcısı Brian Volk-Weiss yakaladığı başarıyla keyiflenmiş olacak ki aynı formatı bu sefer 80’ler ve 90’ler sinemasına adapte ettiği The Movies That Made Us ile çıkageldi. Birinci sezonu 29 Kasım’da yayınlanan ve dört bölümden oluşan serinin ilk konukları Dirty Dancing, Ghostbusters, Home Alone ve Die Hard. Formül ise kuzeni olduğu yapımla aynı: 50’şer dakikalık, hızlı, renkli, eğlenceli ve “popcorn” kıvamında, sevdiğiniz yapıma dair trivialarla ayrılacağınız hap belgeseller.

The Movies That Made Us, temasının halihazırdaki albenisi ve konuyu işleyiş biçiminde tercih edilen “hafiflik” ile izleyicilerden geçer not alıp yeni sezonlarıyla yoluna devam edecek gibi gözüküyor. Gerçi 80’lerden dört film seçecek olsak bu dörtlü mü olurdu emin değiliz, ama takdir nihayetinde yapımcı Brian Volk-Weiss’ın.  

Brian Volk-Weiss’ın seri yayınlanmadan önce Den of Geek’e verdiği röportajda The Movies That Made Us’ın çıkış noktasına dair önemli ipuçları yakalamak mümkün.