Painted Shield ve Pearl Jam kadrosundan filizlenen favori yan projeler

Pearl Jam son olarak Gigaton albümünü yayımlamıştı. 2020’nin büyük kısmına yayılacak turnesinin pandemi sebebiyle ertelenmesinin ardından, gitarist Stone Gossard yan projesi Painted Shield’a odaklanmış. Ekibin ilk albümü 27 Kasım’da yayımlanacak ve ilgi çekici bir çıkış teklisi dijital platformlardaki yerini aldı. Loosegroove Records etiketli şarkının ismi “I Am Your Country”.

Kendini ispatlamış ve spesifik bir janrla özdeşleşmiş grupların üyelerinin yan projeleri; çoğunlukla hâlihazırda onlardan duyduğumuz müziklerle benzerlikler taşır. Bu sebeple kendi mirasının gölgesinde kalmış birçok yeni “proje” girişimine rastladık. Stone Gossard’ın Painted Shield’ı bu anlamda heyecan verici bir adım olacak gibi görünüyor. İlk parça “I Am Your Country”, endüstriyel tınılarıyla Pearl Jam diskografisinden epey ayrıksı bir yerde duruyor. Painted Shield’da Gossard’a eşlik eden isimler arasında kısa bir dönem Pearl Jam kadrosunda yer almış ve son A Perfect Circle albümünde dinlediğimiz davulcu Matt Chamberlain, Hawaiili folk müzisyeni Matt Jennings ve klavyeci Brittany Davis var.

Geçmiş yıllardan bugüne Pearl Jam üyelerinin açılımları

Pearl Jam üyelerinin hem solo kayıtları hem de yan projeleriyle yayımladığı kayıtlardan favorilerimizi hatırlayalım.

Jeff Ament – The Forest (2011)

Basçı Jeff Ament’in punk düşkünlüğü ve Pearl Jam’e nazaran daha çiğ bir şarkı yazım estetiğiyle hayat bulan ilk solo albümü Tone’daki favorimiz.

Eddie Vedder – Hard Sun (2007)

Bir nesli derinden etkilemiş Into The Wild filminin çarpıcı müziklerine imza atan Eddie Vedder, kariyerinin ilk solo açılımını bu soundtrack albümüyle yapmıştı.

Weiss/Cameron/Hill – Drumgasm (2013)

Pearl Jam davulcusu Matt Cameron, geçtiğimiz yıl Sleater-Kinney’den ayrılan Janet Weiss ve Hella, Death Grips, Team Sleep gibi sayısı projeye hayat vermiş çılgın davulcu Zach Hill bir arada. Üçlünün davullarının başına geçip yarın yokmuşçasına çaldığı yaklaşık 40 dakikalık kayıt, tek parçalık bir albüm olarak yayımlanmıştı.

Levee Walkers – Tears For The West (2013)

Gitarist Mike McCready’ye bu projesinde Guns’n’Roses basçısı Duff McKagan, Screaming Trees davulcusu Barrett Martin ve Killing Joke solisti Jaz Coleman eşlik ediyor.

Ament – No Papers (2020)

5 kısa şarkıdan oluşan American Death Squad, Jeff Ament’ın karantina günlerinin başlarında yayımladığı bir sürpriz EP. Ament, her sabah -ne kadar kötü olursa olsun- yeni bir şarkı yazmak için stüdyosuna girdiğini söylüyor.