Paranormal Activity, Londra’nın West End sahnesine taşınıyor

Yazı: Melis Tire

Oren Peli’nin yazıp yönettiği; 2007’de düşük bütçeli bir korku filmi olarak vizyona girdikten sonra fırtınalar koparıp hakları Paramount Pictures tarafından alınan Paranormal Activity, yıllar içinde yedi filmlik bir seriye dönüştü. Şimdiyse, künyesinde Broadway sahnelerini arşınlamış isimlerin bulunduğu bir tiyatro oyunu uyarlamasıyla gündemimizde.

The Hollywood Reporter’ın haberine göre, yılın ses getiren Broadway uyarlamalarından Life of Pi’nin yapımcılığını üstlenen Simon Friend, Paranormal Activity serisini Londra’nın West End sahnesine taşımak için kolları sıvamış. Uyarlama senaryo ise Levi Holloway tarafından yazılıyor. Kendisinin son işi olan, Tatiana Maslany başrollü Grey House da senenin başlarında Broadway’deki Lyceum Theater sahnesinde prömiyerini yapmıştı. Henüz Paranormal Activity oyunları için bir takvim ya da detaylı bir künye açıklanmış değil. 

Paranormal Activity filmlerinin tüyleri diken diken atmosferinde tabii ki estetik tercihlerin (belki de teknik kısıtlamaların) rolü büyük elbette. Güvenlik kameraları ve buluntu görüntü filtresinden deneyimlediğimiz serinin, sahneye nasıl bir şekilde yansıtılacağı büyük merak konusu. Simon Friend Entertainment’ın üç dalda Tony Ödülü kazanan Life of Pi’sinin üst düzey ve şatafatlı prodüksiyonuna kıyasla yalın bir ürperticiliğe sahip Paranormal Activity. 

Son yıllarda Broadway’deki film uyarlamalarında da dikkat çekici bir artış yaşanmakta. Yakın gelecekte sahnelenecek, perdeden sahneye taşınmakta olan bazı yapımlara kafa uzatalım.


Death Becomes Her

Robert Zemeckis’in 1992 tarihli kült kara komedisi Death Becomes Her, 20 yılı aşkın süredir pek çok sahne prodüksiyonunda oyuncu, yönetmen ve koreograf olarak görevler almış Christopher Gattelli tarafından uyarlanıyor. Başrollerini Megan Hilty ve Jennifer Simard’ın paylaşacağı müzikal, Nisan 2024’te Chicago’daki Cadillac Palace Theatre’da prömiyer yapacak. 

High Noon

Bir western klasiği! 1952 tarihli Fred Zinnemann filmi High Noon, Tony Ödüllü Michael Arden yönetimiyle Broadway sahnesine taşınıyor. Uyarlama senaryo ise Forrest Gump, Munich, Dune gibi filmlerin senaristlerinden Eric Roth tarafından yazılmakta. 85 yıldır prömiyerini Broadway’de yapan ilk western yapımı olacak.

17 Again

Başrolünde Zac Efron’un yer aldığı 2009 tarihli fantastik komedi filmi, bir Hollywood klişesi olan “yeniden genç olma” temasını işliyor. 2016’dan beri bir müzikal uyarlaması gündemde. Yönetmen koltuğunda Hairspray filminin yönetmeni Adam Shankman var.

Coco

Pixar animasyonu Coco’nun bir Broadway müzikali olarak yeniden hayat bulacağı senenin başlarında Disney tarafından duyurulmuştu. Hatta Mandy Gonzalez’in filmin meşhur müziğini söylediği duyuru ânını buradan izleyebilirsiniz. Henüz projeye dair somut gelişmeler olmasa da yakında sesi çıkacaktır.