Paraşüt Kitap’ın çevrimiçi sergisi: “Penceremden Gördüklerim”

“Bir süredir her anımıza tanıklık eden yegâne yer evlerimiz. Pencerelerimiz de evlerimizin gözleri… Evlere kapandığımız ilk günlerde daracık bir alana sıkıştığımızı hissettik çoğumuz ama sonra o daracık dediğimiz alan gittikçe genişlemeye başladı, çünkü o köşede unuttuğumuz bir kitap vardı, şu köşede alıp da hiç kullanmadığımız un duruyordu, aaa pencereye ne değişik kuşlar geliyordu…” Bu cümleler çocuk kitapları yayıncısı Paraşüt Kitap’a ait. Paraşüt Kitap, çizerleriyle, evlerimize, sokağımıza, pencerelerimize, çatılarımıza dair bambaşka bir perspektif geliştirdiğimiz bugünleri tarihe kaydetmek amacıyla “Penceremden Gördüklerim” adında bir çevrimiçi sergi düzenliyor. 

Sergi, 30 Nisan Perşembe günü yayınevinin Instagram hesabında gerçekleşecek ve Paraşüt Kitap’ın çizerleri Ekin Büyükşahin Pöğün, Orhan Ata, Mavisu Demirağ, Aysun Altındağ, Ceyhun Şen, Gözde Eyce, Mısra Karahan ve Aleksandra Fabia’ya yer verecek. Türkiye’nin farklı köşelerinde yaşayan çizerlerin, evlerinin “gözlerinden” dışarıya baktıkları bu resimler, pencerelerimizden bakıp yarının bize neler getireceğini düşündüğümüz bugünlerde ortak deneyimlerimize de ışık tutacak. Serginin sanatçılarından Ekin Büyükşahin ve Orhan Ata’nın günümüze, kaygıya ve sokaklara dair düşünceleri de şöyle:

Ekin Büyükşahin

Dijital çizim, Urla, İzmir

“Bundan birkaç sene önce deselerdi ki kimse sokağa çıkamayacak, işe gidemeyecek, ailesiyle ve arkadaşlarıyla görüşemeyecek, hayat duracak; muhtemelen inanmazdık bu sürreal senaryoya. Şimdi bu tuhaf gerçekliğin içinde herkes gibi ben de kendimi çok garip hissediyorum. Bu dönemde Urla’da yaşıyor olmak hayatımdaki en büyük şans oldu. Oğlumun olması da zamanı oldukça hızlandırıyor, günlerin nasıl geçtiğini anlamıyorum bazen. Ama tüm bu cennet coğrafyaya ve güzel aile hayatıma rağmen bugünleri unutturmayan karanlık bir his ve insanlığın geleceğine dair biraz umutsuzluk ve korku çöküyor ara ara üzerime.  

Bu pencere, içim sıkıldığında kafamı kaldırıp baktığım pencere. Mutluluk ve umut doluyorum aksini hissettiğim zamanlarda. Ama doğadan ve bitkilerden daha çok o küçük mavi çizmeler ve tahta uçak tarifsiz bir mutluluk getirdi o gün dışarı baktığımda. Hepimizin ama en çok da çocukların mutlu ve sağlıklı olduğu günler yaşayalım yakında tekrar. Sokaklar, parklar, sahiller çocuk sesleriyle dolup taşsın!”

Orhan Ata

Kağıt Üzerine Mürekkep ve Dijital Düzenleme, Kadıköy, İstanbul

“Küçük hayaller kuruyorum. Bir sürü kaygı ve düşünce arasında yapabildiğim en güzel şey bu sanırım. Hayal kurmak ve üretmek…”

Yazı: Mine Metin