PRÖMİYER: Parham A.G - Bomboş (Özgün Semerci cover)

Bağımsız müzik sahnesini yakından takip eden biriyseniz, Parham A.G en sık karşılaştığınız isimlerdendir muhtemelen. Frozen Clouds’ta davulların başında, Second’ın güncel kadrosunda gitarda, Gayya Kolektif’in birçok farklı disiplini kesiştiren faaliyetlerinin arkasında ve nice grup ya da oluşumla daimi üretim hâlinde kendisi. Tabii bir yandan da solo Parham A.G kayıtları, farklı formatlarda gruplanarak akmaya devam ediyor.

21 Temmuz’da iki parçalık özel bir yayın yapacak Parham A.G. Bunları Çaldım olarak isimlendirdiği bir EP bu. Çocukluk yıllarında haşır neşir olduğu Second ve Kilink gruplarının üyelerinin günümüzdeki üretimlerine nostaljik bir bakış atıyor diyebiliriz. Parçalardan ilki, Second’ın solisti Özgün Semerci’nin geçtiğimiz yıl yayımladığı “Bomboş” şarkısına yaptığı cover. Diğeri de Kilink üyelerinin temelini oluşturduğu Palmiyeler’in ilk parçalarından “Kalbimdeki Bıçak”a Parham A.G usulü bir yorum. Coverlar, “Bu şarkıları 10 yıl önce yazsalar nasıl olurdu?” sorusuna yanıt ararken çıkmış ortaya. İyi ki de çıkmış!

Ne mutlu ki bu kayıtlardan ilkini, “Bomboş” yorumunu ilk kez Bant Mag. okuyucularıyla paylaşıyor Parham A.G. Duyacağınız tüm sesleri bizzat çalmış ve düzenlemiş. Kayıt, miks ve mastering işlemleri ise Koray Özyurt’tan. EP’nin kapak görseli de Eren Yıldırım imzalı.

Parham A.G ile Bunları Çaldım’daki parçalarla ne zaman ve nasıl tanıştığını, yakın gelecek planlarını konuştuk ve bir de cover fantezisi oyunu oynadık. 

parham a.g - bunları çaldım

Bu iki şarkıyı ilk kez nerede, nasıl bir ortamda ve ne zaman dinlemiştin? Neler hissettirdiğini hatırlıyor musun?

“Kalbimdeki Bıçak” sanırım duyduğum ilk Palmiyeler şarkısıydı. Şaşırmıştım baya çünkü dinleten arkadaşım “Kilink yeni şarkı çıkarmış, ‘Palmiyeler’ diye.” demişti; 15 yaşımda olduğum için anlamamıştım. “Bomboş”u ilk defa Özgün Semerci’nin Bina’daki konserinde duydum. Kendisini ilk defa canlı izliyordum ve şarkıyı duyar duymaz “Bu nasıl bir Second şarkısı değil?” diye sordum kendi kendime, şarkının tadını çıkarırken. Sanki şarkı aslında böyleymiş de o akustik düzenleme ile çalıyormuş gibiydi.

Sanırım başka coverlar da yolda, ipucu vermek ister misin?

Cover yapmak eğlenceliymiş baya, önümüzdeki aylarda tekrardan cover projelerim olacak, evet! Lokal sahnemizden çok sevdiğim iki şarkıcı / söz yazarının en sevdiğim ve enerjilerini kendime ve müziğime en yakın gördüğüm şarkılarından çalacağım. Çoğumuzun bildiği ve sevdiği şarkılar…

Yakın gelecekte Parham A.G müzikal evreninden nelerle karşılaşacağız? Yaklaşan albümler, yayınlar ve neler neler?

Yakın zamanda, 14 Mart 2020’den beri yazdığım tonla şarkıdan ayıklayıp hazırladığım Big Mess of Memories diye bir stüdyo albümü, yeni bir Frozen Clouds albümü, yeni bir Second şarkısı, yeni grubum Aşk’ın debut çoklu-teklisi ve daha fazla cover gelecek. Hepsi için ayrı heyecanlıyım, duymanız gereken aşırı iyi şarkılar yoldaa!

Bir de oynumuz var. Bizzat yaratıcıları arasında yer aldığın aşağıdaki parçaları kim coverlasın istersin?

Hahaha süper!

Frozen Clouds – 16:56 
Apartmanlar

Parham A.G – Sen ve Kuşlar
Nilipek.

Denzi x Parham A.G – değişemez sandım, yanılmak iyi hissettirdi
Yüzyüzeyken Konuşuruz

Frozen Clouds – Distress Shapes My Flesh
Jakuzi

Always, Then – Doors are Closed
Whirr

Fotoğraf: Kağan Tekkaya