İçinden paten geçen 10 klip

Patenin tarihi müzik videolarından eskiye dayanıyor. Yani video klipler ortaya çıktığından beri paten tekerlekleri dönüyor ekranlarımızda. Birçok kaynakta “ilk modern müzik videosu” olarak geçen Cher’in “Hell on Wheels”ında da Bonobo’nun geçtiğimiz günlerde yayımladığı 360 derece klibi “Otomo”da da başrolde paten var örneğin.Zaman, mekân ve müzisyenin değişken; patenin sabit olduğu 10 maddeli listemize buyurun.

Bonobo - Otomo - paten
Bonobo & O’Flynn – Otomo (2021)

Yönetmen: “Kerala”nın klibini de çeken Dave Bullivant.
Nedir: Bonobo’nun 4 yıllık aranın ardından 14 Ocak’a randevu verdiği yeni albümünün üçüncü tadımlığı için çekilen video. Patenci Harrison Peterkin, dağlara kıyısı olan ıssız yollarda ya da şehrin tam ortasında, sokaklarda, parklarda gece gündüz demeden paten kayıyor; sanki birini ya da bir şeyi arıyor.
Ne hissettirir: Videoda insanların inşa ettiği yerler var ama Peterkin’den başka kimse yok. Karantina günlerinden birinde evinizin penceresinden izliyormuşsunuz gibi. Baş döndüren bir belirsizlik.

De La Soul - A Roller Skating Jam Named Saturdays
De La Soul – A Roller Skating Jam Named Saturdays (1991)

Yönetmen: Daha önce Nine Inch Nails ve Megadeth klipleri çekmiş Benjamin Stokes.
Nedir: Çok iyi tanıdığınız altı parçadan alınmış sample’lar kullanılıyor bu De La Soul klasiğinde. İlk defa dinleyecekler bunu bir bilmeceye dönüştürebilir. Tüm hafta çalışmanın ardından paten ile geçirilen cumartesilere bir övgü. Hip hop insanı Russell Simmons, Leaders of the New School’dan Charlie Brown ve rapçi Chi-Ali de klipte görünenlerden.
Ne hissettirir: Neşeli kalabalığa karışma isteği. “Hava güzel olsa da bu cumartesiyi bir parkta geçirsek”ler. 

Perfume Genius - Fool
Perfume Genius – Fool (2014)

Yönetmen: Ashnikko kliplerinden tanıyabileceğiniz Charlotte Rutherford.
Nedir: Too Bright albümünün üçüncü videosu. Londra sokaklarından bir markete, bir dini ritüele ve sanırız bir çeşit jüri karşısında icra edilen dans gösterisine uzanıyoruz, her ânımızda paten var.
Ne hissettirir: Mike Hadreas’a kırmızı ruj çok yakışıyor.

Cher - Hell On Wheels
Cher – Hell On Wheels (1979)

Yönetmen: Cher’i görebilmemizi sağlayan birçok materyali elinden çıkaran Art Fisher.
Nedir: Cher, 16. uzunçaları Prisoner’dan sesleniyor. Roller-disko marşı olarak tanımlanan parçanın klibi, ilk modern müzik videolarından biri olarak kabul ediliyor. Zebra desenli mayosu, uçuşan uzun saçları ve paten eşliğinde salınan müzisyen, arabasından kamyonuna binek aracı olan kim varsa hepsini peşinden sürüklüyor.
Ne hissettirir: Cher’i görmek her zaman güçlü hissettirir!

Robbie Williams - Rock DJ
Robbie Williams – Rock DJ (2000)

Yönetmen: Jamiroquai’ın “Space Cowboy”u, Spice Girls’ün “Say You’ll Be There”’i ile birlikte Robbie Williams’ın “Angels”, “Let Me Entertain You” ve daha pek çok parçasının kliplerini çeken Vaughan Arnell.
Nedir: “Candy” ve “Angels”tan sonra, Robbie Williams’ın en popüler üçüncü parçasının klibi. 2001 Brit Ödülleri’nde Yılın En İyi Klibi seçildi. Yayımlandığı dönemde vahşet, yamyamlık ve çıplaklık içerdiğinden dolayı tartışma yarattı. Mick Jagger ve Jerry Hall’un kızı Elizabeth Jagger’ı klipte paten kayarak müzisyenin etrafında dönen modeller arasında görebilirsiniz.
Ne hissettirir: Zamanında bu klibi televizyonda izlemiş olanlara MTV’nin bir zamanlar müzik kanalı olduğunu, o zamanların çok geride kaldığını hatırlatır ve bir nostalji hissi kaplar.

Belle Sounds - All About Love
Belle Sounds – All About Love (2021)

Yönetmen: Instagram’da paylaştığı paten videolarıyla tanınan Sarah Haywood.
Nedir: Güney California’daki açık hava paten etkinliği DiscOasis‘in görüntülerinden bir derleme. Chic gitaristi Nile Rodgers da aramızda.
Ne hissettirir: Havalı hareketlerden en az birini yapmaya niyetlendiriyor.

Domo Genesis & Anderson .Paak - DAPPER
Domo Genesis & Anderson .Paak – DAPPER (2016)

Yönetmen: The Weeknd’in canlı performans videolarında parmağı bulunan Alex Lill.
Nedir: Domo Genesis’in ilk albümü Genesis için kaydedilmiş bir Anderson .Paak düeti. Bu kez parlak ışıkların altında, kapalı bir salonda dönüyor paten tekerlekleri. Klipte Tyler, The Creator da var. .Paak’ın sonsuz enerjisinden nasibimizi alıyoruz yine, kendisinin aynı temadaki bir başka klibi için sizi Silk Sonic’in “Skate”ine alalım.
Ne hissettirir: Hemen omuzlar hareketleniyor, dansa kalkılıyor. 

Battles - Fort Greene Park
Battles – Fort Greene Park (2019)

Yönetmen: Radiohead’in kaçmalı kovalamalı “Man Of War” klibini bilir misiniz? İşte onun yönetmeni Colin Read.
Nedir: Grubun merkez üssü New York’a yazılmış bir aşk mektubu. Yalnızca patenle değil, bir noktadan diğerine gitmeyi sağlayan türlü araçlarla yapılan kısa yolculuklara sahne oluyor. Bunların arasında hiç görmemiş olmanız muhtemel olan ilginç tasarımlar da var. Görsel ifadesi oldukça güçlü, çok yaratıcı bir iş.
Ne hissettirir: En çok merak. Bir de bu incelikli estetiğe öylece bakma arzusu. 

Olivia Newton John - Xanadu
Olivia Newton John & ELO – Xanadu (1980)

Yönetmen: Video kliplerden ziyade belgesel işleriyle tanınan Robert Greenwald.
Nedir: Aynı adlı filmin soundtrack’inden bir disko klasiği. İsmini New York’un efsanevi gece kulübünden alan Studio 54 dönemi için ikonik anlar yarattı. Karnaval havasında; patenli ya da patensiz danslar, rengârenk kostümler, parlak ışıklar ve pür neşe. Sürpriz sonlu.
Ne hissettirir: Bu neşeyi hap yapıp bir kenarda saklasak, lazım olunca da hemen yutsak?

chet faker gold
Chet Faker – Gold (2014)

Yönetmen: Her şeyden önce Atlanta’mızı, ardındansa Childish Gambino, Flying Lotus, Michael Kiwanuka, FKA Twigs gibi müzisyenlerin kimi kliplerini çeken Hiro Murai.
Nedir: 3 tane yetenekli kadının müzikle aşırı senkronize bir biçimde, uçarcasına icra ettiği paten dansı ve kaderine terkedilmiş bir Chet Faker.
Ne hissettirir: Yönetmenin diğer kliplerini de izleme isteği. 

Yazı: İlayda Güler