Pegasus'la Tatile Doymayanların Rehberi: Beirut International Film Festival 2015

Bu sene on beşinci kez düzenlenecek Beirut International Film Festival, 7-15 Ekim haftasında gerçekleşecek!


Signs and Wonders, Mondovino ve Sunday gib filmleriyle tanınan Amerikalı yönetmen Jonathan Nossiter ve Another Silence ve geçtiğimiz yıl vizyona giren Les Enfants Rouges filmlerinin yönetmeni Santiago Amigorena’nın jüri başkanlığını üstleneceği bu yılki Beirut International Film Festival, iki farklı mekanda gerçekleşecek. Festivalin açılış ve kapanış filmlerine de evsahipliği yapacak olan Cinema Montaigne at Institut Français ve ABC Achrafieh festivaldeki gösterimlerin gerçekleşeceği salonlar.

Festivalde bu yılın açılış filmi de heyecan verici bir seçim olmuş. Yılın en merak edilen animasyon filmlerinden biri olan The Little Prince, 15. Beirut International Film Festival’ın açılış filmi olacak. Antoine de Saint-Exupéry’nin efsanevi romanından sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliğini Mark Osborne üstleniyor. Filmin seslendirme kadrosu da epey ilginç! Marion Cotillard, James Franco, Paul Rudd, Rachel McAdams, Benicio Del Toro, Jeff Bridges, Paul Giamatti, Ricky Gervais gibi harika isimler filmin seslendirme kadrosunda yer alıyor.

Yolunuz hazır Beyrut’a düşmüşken, filmlerden arta kalan zamanlarda yapılabilecek bir sürü şey var. Bunlardan biri de Château Ksara. Deniz seviyesinin bir kilometre altında gizli bir mahzen olan Château Ksara’da yaklaşık 100.000 şişe şarap yer alıyor. Turistik ziyarete ve tadım etkinliklerine denk gelerek gezebileceğiniz mahzende Lübnan’ın yerel içkisi Arak’ı da tadabiliyorsunuz! Beyrut’a en rahat gidişin Pegasus’un uygun fiyatlı uçuşları olduğunu da unutmayın!