Pek bilmediklerinizde bugün: “DELOREAN”

Back To The Future filmlerinin, geleceğe gittiği tarih olan 21 Ekim 2015’te, filmden bazı “pek bilmedikleriniz”i sıralıyoruz. Serinin zamanda yolculuk eden arabası Delorean hakkında pek bilmedikleriniz burada!

İllüstrasyon: Aykut Aydoğdu

Delorean aslında bir buzdolabı olarak planlanmıştı!
Serideki en havalı şeylerden biri olan zaman makinası The Delorean, aslında lazer ışınları kullanılarak zamanda yolculuk edilen bir buzdolabı olarak düşünülmüştü. Ancak sonrasında bu fikirden vazgeçilmişti. Zaman makinasının arabaya dönüşmesindeki en büyük etken ise filmi izleyecek çocukların kendilerini buzdolabına kitlemek isteme olasılıklarını ortadan kaldırmaktı.

Bütün filmlerde kullanılmak üzere toplam 7 farklı Delorean üretildi
Back To The Future’ın ilk filmi için tam üç tane Delorean zaman makinası üretildi. Ron Cobb, Andrew Probert ve Michael Scheffe tarafından tasarlanan Delorean’ın üç modelinin de üretimi toplam 10 hafta sürdü. Geri kalan iki film için bu kez üç yeni Delorean daha üretildi ve filmlerde yeni arabalar kullanıldı. Delorean’ın uçtuğu sahneler için üretilen bir diğer Delorean ise fiber camdan yapıldı ve orijinali ile aynı şekilde uyarlandı. Arabanın koltukları bile fiber camdı.

delor

Delorean için DMC – 12 model arabasını seçilmesinin ana sebebi arabanın yukarı doğru açılan kapılarıydı
Filmin çekildiği dönemde araba sektöründeki en parlak markalardan biri olan DMC’nin yeni modeli DMC -12, çok konuşulan araçlar arasında yer alıyordu. Senaristlerin bu aracı zaman makinesi olarak seçmesinin en büyük sebeplerinden biri yukarı doğru açılan kapıların, aynı zamanda bir UFO’yu andırmasıydı. Çekimlerde soğuk hava nedeniyle sıkışan kapılar, ekip tarafından saç kurutma makinaları ile ısıtılarak açılıyordu.

dmc-delorean

Mr. Fusion, aslında bir kahve makinası!
Doktor Brown, Delorean için enerji üretecek bir kaynak oluşturmalıydı. Bu kaynağı Mr.Fusion ismini verdiği bir alet ile sağlayacağını söylüyordu. Doktor Brown’a göre evdeki çöpleri zaman makinesini çalıştıracak nükleer enerjiye çevirecek olan şey Mr. Fusion dönüştürücüsüydü. Filmin çekildiği dönemin en popüler şeylerinden biri olan kahve makinesi markası “Mr. Coffee”den ilham alınarak tasarlanan alet, gerçek hayatta aslında bir kahve öğütme makinasıydı. 

MrFusion1

İspanyol grup Delorean’ın ismi tabii ki bu araçtan geliyor!
İspanya’nın Zarautz şehrinde kurulan ve bugüne kadar beş albüm yayınlayan Deloran grubunun isminin kaynağı da Back To The Future.