Pek bilmediklerinizde bugün: “DOC BROWN”

Back To The Future filmlerinin, geleceğe gittiği tarih olan 21 Ekim 2015’te, filmden bazı “pek bilmedikleriniz”i sıralıyoruz. Seride Christopher Lloyd’un canlandırdığı Doctor Emmett Lathrop Brown karakteri hakkında pek bilmedikleriniz burada!

İllüstrasyon: Ethem Onur Bilgiç

Doc Brown’un ismi bazı ipuçlarıyla dolu!
Filmde Christopher Lloyd’un canlandırdığı Doc Brown karakterinin gerçek isminde bazı ipuçları var. Doktorun gerçek ismi olan Emmett Lathrop Brown, İngilizcedeki bazı kelimelere göndermeler yapıyor. Emmett ismi, İngilizce’de “zaman” anlamına gelen “time” kelimesinin, tersten fonetik bir simgelemesi. Lathrop ismiyse, portal kelimesinin tersten yazılmış hali.

Doc Brown’un köpeği yerine bir maymunu olacakmış!
Filmin orijinal senaryosunda, Doc Brown’un köpeği Einstein’ın yerine bir maymunu varmış. Universal Pictures’ın başında olan Sid Sheinberg, yaptığı araştırmada maymunlu filmlerin gişede başarısız olduğunu görüp Robert Zemeckis ve ekibine söz konusu hayvanı bir köpekle değiştirmeleri konusunda ısrarcı olmuş.

einstein
Karakter için düşünülen ilk isim Christopher Lloyd değildi!
2002’de katıldığı bir panelde filmle ilgili bazı gizli bilgileri açıklayan yönetmen Robert Zemeckis, Doc Brown karakteri için ilk tercihinin John Lithgow olduğunu dile getirmişti. Lithgow’un o dönem yoğun olması, Zemeckis’i başka alternatiflere yöneltmişti. Bir Broadway oyunundan da teklif almış olan Christopher Lloyd, Back To The Future’da oynamayı tercih etmemiş olsaydı, Doc Brown olarak izleyeceğimiz isim Jeff Goldblum olacakmış.

Christopher Lloyd, Doc Brown karakteri için iki isimden ilham almış.
Christopher Lloyd’un filmlerin çekimlerinde çeşitli sahnelerde doğaçlama oynadığı ve bazı cümlelerinin senaryoda yazmadığı hikayeleri çokça anlatılır. Ünlü oyuncunun, Doc Brown karakteri için kendine iki ismi örnek aldığı ve söz konusu iki ismin özelliklerini karıştırarak Doc Brown’u ortaya çıkardığı söyleniyor: Orkestra şefi Leopold Stokowski ve teorik fizikçi Albert Einstein.

downloadBack To The Future çizgi dizisinde, Doc Brown’un sesi Dan Castellaneta’ydı!
1990’ların başında yayınlanan Back To The Future çizgi dizisinde Doc Brown karakterini seslendiren isim, televizyonun en ünlü çizgi karakterlerinden birinin sesi olan Dan Castellaneta’ydı. Castellaneta’yı yirmi beş yılı aşkın süredir seslendirdiği Homer Simpson karakteriyle tanıyoruz!