Pek bilmediklerinizde bugün: Fontän

20 Aralık Perşembe gecesi Babylon’da gerçekleşecek Psychedelia Night, İsveç’in psikedelik müzik sahnesine en büyük armağanlarından biri olan Fontän’ı ağırlayacak. Islandman’in canlı performansı ve Mousikē’nin DJ setiyle eşlik edeceği Psychedelia Night öncesinde, pek bilmediklerinizle Fontän!

İsveç’in sıkıcı hayatı, grubun önemli ilham kaynağı!

2009 yılında yayınladıkları Winterhwila albümüyle dikkatleri üzerine çeken Fontän, aynı yıl Fact’e verdiği röportajda birçok farklı unsur ve fazlasıyla hayal gücü barındıran müziklerinin perde arkasını anlatırken ülkeleri İsveç’in havasından, suyundan nasıl etkilendiklerini şu sözlerle özetliyor: “İsveç’te her şey çok yavaş ve sıkıcı, bu bize çok fazla fantezi kurma imkânı tanıyor.”

Bize güvenmiyorsanız, Andrew Weatherall’u dinleyin

Fontän’ın türleri birbiri üzerinde erittiği eklektik müziği, İsveç’ten dünyanın farklı uçlarına hızlıca yayıldı. Selector kültürünün önemli figürleri Anderw Weatherall ve Bernie Fabre’nin kürasyonuyla gerçekleşen Convenanza festivali, tüm dünyadan müzik tutkunlarının yeni keşifler yapmak için radarına aldığı buluşmalardan biri. Söz konusu festivalde Weatherall’un davetiyle sahne alan İsveçli grup, geçtiğimiz yıl Höga Nord Rekords etiketiyle remikslerden oluşan The Convenanza Remixes isimli derlemeyi yayınlamıştı.

Bhutan turunda ortaya çıkan albüm

Büyük başarı getiren Winterhwila albümünün ardından kendini tekrar etme çekincesiyle yeni bir albüm yayınlamak için acele etmeyen İsveçli grup, aradığı ilham kaynağını Doğu Himalayalar’da buldu. Bhutan’a yaptıkları ziyarette buranın yerel müzik sahnesinden fazlasıyla etkilenen Fontän üyeleri, geçtiğimiz yıl yayınlanan albümlerini buradaki müzisyenlerle yaptıkları kayıtlar üzerine inşa etti.

Johan Melin ve Jasper Jarold ikilisinin geniş ilham havuzu

Fontän’ın birkaç şarkısını peş peşe dinlemek, grubun etkilendiği ve şarkı yazımında referanslar verdiği müzisyen ve grupların ne kadar geniş bir skalaya yayıldığını anlamak için yeterli. Grubun son albümüyle birlikte yayınlanan basın bülteninde ikiliye söz konusu albüm için ilham olmuş isimlere yer verildi. Listede çoğunlukla 60’lar ve 70’lerin psikedelik sahnesinden isimler bulunsa da araya sızmış hip hop prodüktörleri ya da çağdaş bestecilere rastlamak mümkün:
Magma, Pink Floyd, Butan ve Nordik folk müziği, Manuel Göttsching and Ashra, Robert Fripp ve King Crimson, Steve Reich, Philip Glass, Talking Heads, DJ Shadow, Brian Eno, Boards of Canada

Fontän’ın canlı performansının dillere destan olduğunun altını bir kez daha çizelim. Psychedelia Night’ın biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.