Pek bilmediklerinizde bugün: "MARTY MCFLY"

Back To The Future filmlerinin, geleceğe gittiği tarih olan 21 Ekim 2015’te, filmden bazı “pek bilmedikleriniz”i sıralıyoruz. Seride Michael J. Fox’un canlandırdığı Marty McFly karakteri hakkında pek bilmedikleriniz burada!

İllüstrasyon: Sadi Güran

Marty, 13 yaşındayken Doc Brown’un laboratuvarına gizlice girmiş
Marty McFly ve Doc Brown’un dostluğu, McFly’ın merakıyla başlamış. Filmin senaristlerinden ve Robert Zemeckis’in ortaklarından Bob Gale’in anlattığı hikayeye göre, Marty McFly, 13-14 yaşlarındayken bir şekilde Doc Brown’un laboratuvarına sızmış ve orada gördüklerinden epey etkilenmiş. McFly’ın garip tavırlarından hoşlanan Doc Brown da, genç Marty’e kısa süreli işler vermeye başlamış.

Marty’nin soyadı ilk başta McDermott’muş!
Back To The Future filminin ilk senaryosunda Marty için kullanılan soyadı McDermott’muş. Fakat Bob Gale ve Robert Zemeckis, bu ismi içinde çok fazla hece olduğu için değiştirmek istemiş. Sonunda Zemeckis, McFly soyadıyla çıkagelmiş!

Çekimlere, Michael J. Fox yerine Eric Stoltz’la başlanmıştı!
Filmde Marty McFly karakteri için düşünülen ilk isim Michael J. Fox olsa da, oyuncunun yoğun takvimi yüzünden filme dahil olması gecikecekti. Söz konusu karakter için Eric Stoltz’la anlaşan Robert Zemeckis ve ekibi, ilk filmin bir kısmını Stoltz’la çekmiş olmalarına rağmen Michael J. Fox’un takviminin boşalmasının ardından çekimleri baştan başlatarak filmi Michael J. Fox’la sürdürmeye karar verirler. Buna rağmen, filmde bir sahnede kısa da olsa Marty McFly, Eric Stoltz olarak karşımıza çıkıyor. (Marty McFly’ın yeşil radyasyon kıyafetiyle Delorean’a atladığı sahne)

Back To The Future  serisinin Fransızca versiyonunda, Marty’ye “Calvin Klein” yerine “Pierre Cardin” diyorlar.
Marty McFly’ın 1955 yılına yaptığı ziyarette, iç çamaşırında yazan “Calvin Klein” markası, Marty’nin ismi zannediliyor ve insanlar ona Calvin diye sesleniyordu. Filmin Fransızca dublajındaysa söz konusu marka, Fransız bir marka olan “Pierre Cardin”le değiştirilmiş.

Nike, Marty McFly’ın kendini bağlayan ayakkabılarının patentini aldı!
Kendi kendini bağlayabilen ayakkabılar, filmdeki 2015 yılının en dikkat çekici detaylarından biriydi. Öyle ki, Nike bu fikri çok beğenmiş ve söz konusu ayakkabıların patentini almıştı. Bu senenin başlarında ekim ayında Nike’ın bu ayakkabıları satışa sunmayı planladığına dair haberler çıkmış olsa da henüz böyle bir hamle gelmiş değil.