Pek bilmediklerinizde bugün: THE STROKES

Julian Casablancas yeni bir solo albüm yayınlasa da, yeni The Strokes albümü önümüzdeki yıl yayınlanacak gibi gözüküyor. Karşınızda The Strokes hakkında ”pek bilmedikleriniz”…

Julian Casablancas, tüm grup üyeleriyle çeşitli ”okullarda” arkadaş olmuş

The Strokes solisti Julian Casablancas ve basçısı Nikolai Fraiture, 6 yaşlarında gittikleri Fransız okulunda tanışmışlar yine de yakın arkadaş olmaları 4-5 sene sürmüş. Casablancas, Manhattan’daki başka bir okula geçtiğinde Nick Valensi ve Fabrizio Moretti ile tanışmış ve dörtlü olarak çalmaya başlamışlar. Ardından Casablancas, babası tarafından İsviçre’deki bir yatılı okula gönderilmiş. Bu okulda Casablancas’ın Albert Hammond Jr. ile tanışmasına ve The Strokes’un bugünkü kadrosuna ulaşmasına sebep olmuş.

Albert Hammond Jr., aslında film sektöründen çeviren Buddy Holly olmuş

Babası da bir müzisyen olan gitarist Albert Hammond Jr., İsviçre’deki yatılı okulun ardından New York’ta bir film okuluna girmeyi planlıyormuş. Fakat İngiltere’ya gittiğinde dinlediği Buddy Holly kayıtları fikirlerinin değişmesini sağlamış ve New York’a geldiği zaman The Strokes’a odaklanmayı tercih etmiş.

Buddy Holly and the Crickets

”12:51” şarkısının kayıtlarında birkaç gitar amfisi çalışamaz hale gelmiş

The Strokes’un Room On Fire albümünün hit şarkılarından ”12:51” ilginç bir kayıt hikayesine sahip. Gitarist Nick Valensi, parçada neredeyse klavye gibi tınlayan bir gitar tonu kullanıyor. Söz konusu tonu bulmak için çok fazla uğraşan Valensi, kayıtlar sırasında 2-3 gitar amfisini kullanılamaz hale getirmiş. Kayıtlar bittikten sonra yakın çevresine şarkıyı dinleten Valensi’nin en çok aldığı tepki ” Niye bu kadar uğraştın ki? Klavye çalsaydın” şeklinde olmuş.

İsim bulma süreci epey uzun sürmüş

Casablancas’ın bir röportajında anlattığına göre, grubun ismini bulma süreci epey uzun sürmüş. Okuldan evlere dağıldıkları zaman en önemli ödevlerinin grup için isim önerisi çıkarmak olduğunu söyleyen Casablancas, ismi bulana kadar hiçbir şey yapamayacaklarını düşündüklerini belirtiyor. İngilizce’deki ”stroke” kelimesinin çok farklı anlamlara geliyor olmasından etkilenen grup, ismini The Strokes olarak belirlemiş.

”Juicebox” klibi Michael Palmieri ve MTV arasında problem olmuş

First Impressions of Earth albümünün ilk single’ı ”Juicebox” için ünlü klip yönetmeni Michael Palmieri tarafından çekilen klip, MTV tarafından çok fazla cinsellik içerdiği gerekçesiyle geri çevrilmiş. Bunun üstüne Palmieri, MTV’nin ”onaylayacağı” bir şekilde klibin kurgusunu değiştirmiş. Fakat Beck, Foo Fighters, Sharon Van Etten gibi isimlere çektiği kliplerle tanınan Palmieri, klibin ikinci versiyonunda isminin görünmesini istememiş.